"Teatr mój widzę..." - w nim też studentów

Co chcielibyście obejrzeć w Teatrze Śląskim? - pytał Tadeusz Bradecki podczas rozmowy ze studentami kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego.

12 grudnia 2007 roku odbyło się na Wydziale Filologicznym UŚ spotkanie z nowym dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego, reżyserem i aktorem, Tadeuszem Bradeckim.

Udział studentów UŚ w życiu teatralnym regionu ma już swą długą i bardzo zróżnicowaną historię. Obok wydarzeń znaczących (m.in. zaangażowanie koła teatrologów w projekt gazetki festiwalowej, redagowanej przez kilka lat podczas katowickich "Interpretacji"), odnotować można okresy niewielkiego zainteresowania teatrem. Oczywiście łatwo odnaleźć wśród społeczności akademickiej stałych bywalców Teatru Śląskiego, o wiele trudniej natomiast udowodnić, że przedstawienia teatralne budzą regularne zainteresowanie studentów, potwierdzone ich częstą obecnością na widowni. W związku z tym warto podkreślić i docenić znaczący gest dyrektora Teatru Śląskiego, który odwiedził Wydział Filologiczny z zamiarem nawiązania/odświeżenia kontaktów między Teatrem a Uniwersytetem.

Podczas spotkania ze studentami oraz pracownikami Zakładu Teatru i Dramatu Tadeusz Bradecki - z właściwą sobie dawką energii i pasji - opowiadał o projektach teatralnych, zaplanowanych w sezonie 2007/2008. Dziewięć premier na trzech scenach Teatru, projekt Katowickiego Karnawału Komedii we współpracy z Teatrem Korez, spotkania z artystami w ramach Studium Wiedzy o Teatrze, czy wreszcie powrót do tzw. premier studenckich, to główne, ale nie jedyne atrakcje nowego sezonu. Jest to, jak deklarował dyrektor, sezon poszukiwań: po pierwsze - repertuaru, który zadowoli widzów, po drugie - dialogu z publicznością, w którym ważną rolę spełniać mogą również głosy młodej widowni, uczniów i studentów.

Spotkanie z Tadeuszem Bradeckim nie ograniczyło się tylko do monologu dyrektora, uczestnicy zainteresowani byli przede wszystkim prapremierami. Pytania dotyczyły dwóch projektów: prapremiery sztuki Polterabend Stanisława Mutza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego - sztuki o Ślązakach, napisanej w gwarze śląskiej, oraz polskiej premiery sztuki Davida Hare'a pt. Stuff Happens, którą przygotowuje Andrew C. Paul. Pierwsze z przedstawień oglądać można już od stycznia, premiera sztuki Hare'a zaplanowana została na 23 lutego 2008 roku.

Można przypuszczać, że spotkanie nie pozostanie wyłącznie jednorazową inicjatywą i jednostronnym impulsem ze strony dyrektora Teatru. Świadczy o tym choćby reakcja studentów; niektórzy z nich - tuż po oficjalnym spotkaniu - długo rozmawiali z Tadeuszem Bradeckim. Pierwszym efektem tego dialogu, rozpoczętego w grudniu, była premiera studencka Czaszki z Conemary Martina MacDonagha, 6 stycznia; projekty dalszej współpracy kulturoznawców z Teatrem Śląskim są aktualnie przygotowywane.