Zanussi w filharmonii

Środowisko akademickie naszego regionu miało okazję wspólnego spotkania 5 listopada br. Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Właśnie tego dnia zainaugurowano współpracę Filharmonii z katowicką Filią Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której owocem był Koncert Akademicki.

Sala koncertowa tym razem miała szczególny wystrój - stanowiły go grafiki studentów katowickiego Wydziału Grafiki. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Jerzego Swobody dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii - w pierwszej części koncertu wykonała Uwerturę akademicką op.80 Johannesa Brahms'a opartą na motywach niemieckich pieśni studenckich i zwieńczoną triumfalnym, dostojnym Gaudeamus. Na drugą część koncertu złożyły się utwory Modesta Musorgskiego z cyklu "Obrazki z wystawy" w instrumentacji M. Ravela, będące jedną z najbardziej błyskotliwych pozycji żelaznego repertuaru symfonicznego. Smakowitym i oryginalnym "przełamaniem" tych dwóch części koncertu okazał się wykład wygłoszony przez reżysera filmowego, profesora naszej uczelni Krzysztofa Zanussiego na temat schyłku XX wieku.

Koncert skierowany był przede wszystkim do środowiska akademickiego naszego regionu, stanowił niejako inaugurację cyklu Koncertów Akademickich, który na stałe wejdzie do kalendarza imprez Filharmonii. Wprawdzie na kolejny koncert w tej serii przyjdzie nam poczekać do lutego ale może to właśnie dobrze - będzie czas aby fama o tym pierwszym dotarła do jak najszerszych kręgów akademickich, oczekiwanie zaś zaostrza apetyt. Oby. Władze Katowickiej Filii ASP obiecały, że kolejne wystawy zorganizowane specjalnie na koncerty będą związane tematycznie z wykonywanymi utworami. No i będą zapraszani równie atrakcyjni wykładowcy.

Nauczyciele akademiccy i studenci nie noszą znaków identyfikacyjnych więc trudno powiedzieć jak były reprezentowane poszczególne uczelnie. Z pewnością prym wiodły ASP i Akademia Muzyczna. W uniwersyteckiej Radzie Zakładowej ZNP abonamentów do Filharmonii przed koncertem nie było.

Autorzy: K.F.