Takiej wyprawy jeszcze nie było !

"KATOWICE" w Brazylii

W dniach od 13 do 29 sierpnia br. Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego w okrojonym z konieczności składzie 31 osób gościł w Brazylii na zaproszenie organizatorów VI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, organizowanego w Sao Paulo.

Gospodarzem Festiwalu - miastem goszczącym rozśpiewaną i roztańczoną młodzież z 8 krajów (Argentyna, Francja, Hiszpania, Japonia, Polska, Niemcy, Włochy, Brazylia 3 zespoły) było Cubatao. To właśnie w tym mieście odbyły się główne imprezy festiwalowe, a mianowicie Koncert Inauguracyjny z oprawą artystyczną w wykonaniu zespołów miejscowych, koncerty festiwalowe poszczególnych zespołów, prezentujące ich rodzimy folklor, a także uroczysta msza polowa i przepiękna 6-godzinna parada na wzór brazylijskiego karnawału. W Koncercie Otwarcia oraz Koncercie Finałowym, kończącym to piękne święto folkloru, gośćmi honorowymi byli konsulowie państw zespołów uczestniczących w Festiwalu.

W ramach Festiwalu Zespoły koncertowały w miastach ościennych takich jak miasto portowe Santos, nadmorski kurort - Guaruja (miejsce zakwaterowania polskiego zespołu) oraz w stolicy Sao Paulo, biorąc udział w licznych spotkaniach z władzami miast, Rektorem, kadrą naukową i studentami Uniwersytetu, koncertując w szkołach, klubach, salonie sklepowym, hangarze lotniczym a także śpiewając w dwóch uroczystych mszach "Czarną Madonnę" i "Gaude Mater Polonia".

Ogółem "Katowice" koncertowały 19 razy. To co wyróżniało nasz zespół od pozostałych to prezentacja rodzimego folkloru w odpowiednich dla danego regionu strojach i każdorazowo, nawet przy krótkich koncertach błyskawicznie przebieranych.

W dniach 18 i 19 sierpnia Zespół dodatkowo gościł w stolicy Brazylii, gdzie w ramach 2 dniowego programu przygotowanego przez Ambasadę Polską, złożył kurtuazyjne wizyty u Ministra, Sekretarza Kultury i Sztuki, Wicegubernatora oraz Rektora Uniwersytetu Narodowego w Brazylii. Przedstawiciele Zespołu i Ambasady udzielili wywiadu dla TV Narodowej. Wraz z Zespołem Brazylijskim z Rio Grande Do Sul Zespół miał zaszczyt uczestniczyć oraz zaprezentować swój program na Koktajlu na rzecz promocji wymiany kulturalnej Polska - Brazylia w Ambasadzie Polskiej z udziałem licznych przedstawicieli władz świata kultury i nauki.

19 sierpnia w Teatrze Narodowym (Sala Villa Lobos) odbył się przy wyśmienitej frekwencji (1.300 miejsc zajętych plus miejsca stojące) dwu i pół godzinny Koncert "Katowic", który w karierze artystycznej Zespołu będzie się liczył jako bardzo prestiżowy.

Brasilia, Sao Paulo, Santos, Guaruja... to tylko część Brazylii - byliśmy za krótko, każdą chwilę wypełniały koncerty, spotkania, wspólne imprezy, ale być w Brazylii i nie zobaczyć Rio De Janeiro... Toteż 24 sierpnia już zupełnie turystycznie wyjechaliśmy do jednego z najpiękniejszych miast świata Rio De Janeiro. Warto było zafundować sobie tę wyprawę jako zasłużoną nagrodę za pełne wrażeń ale iście mordercze tourne.

Autorzy: Urszula Moroń