Komputerowe okno na świat

Cacko za 180 mln złotych

Jak informowaliśmy w numerze "0" naszej gazety, od maja br. w Zakładzie Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Śląskiego zainstalowany jest nowoczesny komputer IBM RISC System16000, model 320 H. Został on zakupiony za pieniądze 1180 mln złl zdobyte przez doc.dr hab. ZYGMUNTA GBURSKIEGO w ogólnopolskim konkursie prac badawczych organizowanym przez MEN, za pracę "Symulacja komputerowa dynamiki cieczy i gazów".

Laureata nagrody, za która Uniwersytet wszedł w posiadanie owego "cacka" poprosiliśmy o objaśnienie znaczenia tego nabytku:

- Kupiliśmy go z 35% zniżką, co było możliwe dzięki tzw. Inicjatywie Akademickiej prowadzonej przez koncern IBM. Wybraliśmy ten komputer ponieważ stoi o szczebel wyżej od komputerów PC. Najogólniej rzecz traktując wyróżnia się trzy poziomy komputerów: Personal Computer IPCI, Work Station (WSI i Main Frame IFMI - komputery centralne. W Polsce jest sporo PC, trochę MF, natomiast jest bardzo mało WS, na uczelni takiego komputera dotychczas nie mieliśmy.

Ma on uniwersalne zastosowanie - od pisania tekstów, obliczeń numerycznych aż po prace inżynierskie i projektowanie. Posiada 19 calowy, kolorowy monitor o rozdzielczości 1024x1280 punktów, co zapewnia wspaniałą grafikę. Na takich właśnie komputerach robi się za granicą profesjonalne grafiki reklamowe, ale my go w tym zakresie nie wykorzystujemy. Głównie będzie używany do symulacji procesów i zjawisk fizycznych, np. ruchów rotacyjnych, zachowań sieci neuronowych, reakcji chemicznych. Pracuje w systemie UNIX - jest to system wielodostępny pozwalający kilku użytkownikom pracować jednocześnie.

W tej chwili na Wydziale Fizyki przygotowujemy się do uruchomienia z początkiem listopada sieci komputerowej, wówczas wielu użytkowników będzie mogło korzystać z zasobów tego komputera, a także my będziemy mogli - przez sieć - korzystać ze światowych 'zasobów komputerowych. W Europie dostęp do zasobów jest zazwyczaj bezpłatny, ale w USA czy Kanadzie trzeba za to płacić. Jedynie korzystanie z banku oprogramowania dla Work Station w Teksasie jest darmowe. Ważny jest także czas, gdyż informacja biegnie po złączach przez Warszawę, Kopenhagę i szereg innych miast, co znacznie wydłuża czas dotarcia do danego banku.

Taki sam komputer zamówił Zakład Fizyki Teoretycznej (pieniądze dała Fundacja Humboldtal zamówienie złożył także Instytut Chemii. Pomimo wpłacenia pieniędzy na oba zamówione komputery trzeba będzie jeszcze poczekać. My wpłaciliśmy je we wrześniu`91, a komputer otrzymaliśmy w maju br. Wiąże się to z nadal obowiązującym w Stanach Zjednoczonych embargiem na tego rodzaju sprzęt. Każdorazowo potrzebna jest zgoda Amerykańskiego Departamentu Handlu, bez której koncern IBM nie może sprzętu tego typu sprzedawać. Powodem utrzymania embarga były problemy Amerykanów ze zniszczeniem irackiej sieci wojskowej opartej na komputerach Work Station podczas wojny o Kuwejt. Być może embargo zostanie zniesione, gdy powstanie nowa generacja maszyn cyfrowych.

Za granicą kupuje się komputery dwóch konkurencyjnych firm aby mieć kartę przetargową przy zakupie dodatkowego sprzętu. My tak zrobimy w przyszłości, na razie potrzebne są podobne urządzenia, co ułatwia prace. Warte podkreślenia jest to, że obydwa komputery w Instytucie Fizyki zostały zakupione bez angażowania środków uczelni.

W Polsce komputery tej klasy posiada Uniwersytet Gdański, Instytut Badań Jądrowych w Krakowie, Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet i Politechnika Warszawska oraz Instytut Chemii na Uniwersytecie Wrodawskim.