Biblioteka teraźniejszości i przyszłości

Jubileusze to dobry pretekst do podsumowań, do spojrzenia z dystansu na całość, ale i z bliska na pojedyncze, codzienne sytuacje, które przez swoją powtarzalność z czasem umykają naszej uwadze. I choć 10-lecie może wydawać się skromną rocznicą, CINiBA zdążyła przez ten czas wyraźnie zaistnieć w przestrzeni uniwersyteckiej, w przestrzeni miasta i we wspomnieniach ludzi, którzy byli lub są z nią związani.

Wnętrze Centrum Informacji Naukowej
i Biblioteki Akademickiej
Wnętrze Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej

Długo wyczekiwana nowa wspólna siedziba bibliotek głównych Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego otwarła swe podwoje w październiku 2012 roku pod nazwą Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Tajemniczy początkowo skrótowiec nazwy naszej instytucji szybko zadomowił się w języku uczelnianej społeczności, a nawet trafił na karty Wielkiego słownika ortograficznego PWN. Choć bywało też, że sprawiał trudności i mylił się z „cinema” lub był wymawiany z angielska przez „k” – co mogło mieć zresztą swoje uzasadnienie, gdyż pierwsi czytelnicy, nieco onieśmieleni nowoczesną organizacją biblioteki, szeptali: „Jak w Ameryce!”.

Na szczęście użytkownicy CINiB-y szybko poczuli się w niej swobodnie. Niektórzy przychodzą z taką regularnością, że można według nich ustawiać zegarek. Gdy natomiast czyjś ulubiony stolik kilka dni stoi pusty, należy się chyba zacząć martwić o tę osobę (może w regulaminie powinien być zapis o obowiązku dostarczania L4 do wypożyczalni?).

CINiBA ma jednak moc zapaść głęboko w pamięć nawet naszych okazjonalnych gości.

– Byłam wówczas w bardzo zaawansowanej ciąży, ale koniecznie chciałam zwiedzić tę słynną nową bibliotekę – wspomina Marta Jachimowska, bibliotekarka z chorzowskiej szkoły podstawowej. – Gdy tylko zajrzałam w niemal każdy kąt i pokonałam wszystkie schody, musiałam jechać prosto na porodówkę – opowiada ze śmiechem. Dziecku należy się chyba karta honorowego czytelnika!

Inną „historię o początku” opowiada jedna z tancerek Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego:

– To ja wmurowałam kamień węgielny pod CINiB-ę. No… właściwie tylko podawałam ów symboliczny kamień panu rektorowi, ale bez Ślązaczki w regionalnym stroju taka uroczystość nie mogła się odbyć!

Ja z kolei moje pierwsze kroki w gmachu postawiłam… w rytmie tanga. Jeszcze zanim usiadłam tu za bibliotekarskim biurkiem, wzięłam udział w warsztatach tego tańca zorganizowanych w budynku na długo przed pracami wykończeniowymi. Tak oto z przytupem zainaugurowaliśmy bogaty ciąg wydarzeń kulturalnych i naukowych: zarówno tych adresowanych do studentów, jak i przez nich inicjowanych.

Aktywności, które wyjątkowo harmonijnie współgrały z charakterem biblioteki, na stałe wpisały się w kalendarz spotkań, a nawet pozwoliły odświeżyć formułę innych warsztatów. Należy do nich na przykład powracający cyklicznie Tydzień Języka Ojczystego, który podsunął nam pomysł, jak uatrakcyjnić wakacyjne zajęcia dla dzieci, i dał impuls do rozbudowania oferty wycieczek po CINiB-ie. Z kolei każda następna wystawa plastyczna bądź fotograficzna w holu nadaje – tymczasowo – nowy charakter przestrzeni parteru. Na stałe natomiast, w odpowiedzi na potrzeby czytelników, przeorganizowana została Czytelnia Prasy, a w wolnym dostępie pojawiły się „chillouty”, czyli przytulne, kameralne strefy w sam raz do lektury i relaksu.

Równolegle rozwija się wirtualna przestrzeń biblioteki. Wciąż poszerzamy ofertę elektronicznych źródeł naukowych z całego świata, zaś kilka lat temu od podstaw stworzyliśmy RE-BUŚ – repozytorium naszej uczelni. Do tego inne większe i mniejsze nowości, takie jak możliwość zamawiania skanów (niezastąpiona w czasie lockdownu) czy biblioteczny GPS, czyli funkcja „prowadź” w katalogu, ułatwiająca znalezienie odpowiedniego regału. A zaledwie 10 lat temu mogło się wydawać, że długo nie będzie miejsca na (r)ewolucje!

Jakie zmiany przyniosą kolejne lata? Na pewno takie, które będą reakcją na nowe oczekiwania czytelników, oraz takie, które wynikną z przyszłych możliwości technologicznych. Wizje owych zmian będą tematem debaty pt. Biblioteka przyszłości w ramach głównych obchodów jubileuszu CINiB-y zaplanowanych na 29 września 2022 roku. Już dziś zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i do kreowania razem z nami przyszłości biblioteki. 

Autorzy: Aleksandra Nycz
Fotografie: Wojciech Mateusiak