Kronika UŚ

Europejski Kongres Gospodarczy 2022

Od 25 do 27 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywała się czternasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To największa impreza biznesowa Europy Centralnej. Uniwersytet Śląski w Katowicach co roku jest partnerem tego wydarzenia. Uczestnicy mieli okazję wymienić doświadczenia w gronie ekspertów, praktyków i decydentów. W programie znalazły się liczne debaty, prezentacje i spotkania, także z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jednym z prelegentów był prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który wystąpił w panelu „Nauka, biznes, transformacja”. Rektor UŚ mówił m.in. o nowych modelach współpracy nauki z biznesem, roli nauki w transformacji regionów przemysłowych oraz Katowicach jako Europejskim Mieście Nauki 2024.

Wydarzeniem towarzyszącym Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu było Europejskie Forum Młodych Liderów, które odbywało się na terenie Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. W gronie ekspertów, zagranicznych gości oraz młodych aktywistów poruszone zostały najbardziej aktualne tematy. Wydarzenie skierowane było do liderów i działaczy młodzieżowych z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Kaukazu w wieku 18–30 lat.

Prof. Román Tauler Ferré doktorem honoris causa

28 kwietnia na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego prof. Románowi Taulerowi Ferré. Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego był prof. dr hab. Michał Daszykowski, a recenzentami – prof. Alejandro C. Olivieri, prof. Olav Martin Kvalheim oraz prof. dr hab. Beata Walczak.

Prof. Román Tauler Ferré swoją działalność naukową realizuje w Instytucie Oceny Środowiska i Badań Wody należącym do Rady Badań Naukowych Hiszpanii. Prowadzi badania w zakresie chemometrii, dyscyplinie integrującej wiedzę z chemii, statystyki, matematyki i informatyki. Jego zainteresowania obejmują w szczególności rozwój metod dekonwolucji wieloparametrowych sygnałów z wykorzystaniem iteracyjnej metody najmniejszych kwadratów, pozwalającej na izolację użytecznej informacji bezpośrednio niedostępnej z powodu interferencji sygnałów pochodzących od wszystkich komponentów mieszaniny. Znajduje to szerokie zastosowanie w chemii środowiskowej, analitycznej czy równowadze i kinetyce roztworów.

Uroczystość poprzedziły wydarzenia towarzyszące – wykłady dostojnego doktoranta prof. Romána Taulera Ferré oraz recenzenta w przewodzie prof. Alejandro C. Olivieriego.

Tydzień Bibliotek

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka włączyło się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek. Była to dziewiętnasta odsłona inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W tym roku hasło przewodnie programu brzmiało „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Wydarzenia w CINiB-ie odbywały od 9 do 14 maja. Zorganizowano m.in. tydzień otwarty, w ramach którego odbyły się liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne: wykłady, warsztaty, wystawy, wycieczki oraz gry terenowe. Można było dowiedzieć się więcej o gmachu CINiB-y, obszernych magazynach, w których przechowywane są wielotysięczne zbiory, pracy bibliotekarza, współczesnej literaturze naukowej i dydaktycznej znajdującej się w strefach wolnego dostępu, a także z bliska obejrzeć cenne zbiory, które na co dzień przechowywane są w chronionych i niedostępnych dla czytelnika strefach biblioteki.

Warto przypomnieć, że w tym roku CINiBA świętuje 10. rocznicę powstania. Od dnia otwarcia CINiBA ugościła w swoich przestrzeniach niemal 3 miliony użytkowników. Obecnie znajduje się tu prawie 1,2 mln tradycyjnych zbiorów bibliotecznych, w tym niemal 400 tys. w wolnym dostępie, a najczęściej udostępnianą książką w CINiB-ie jest Meritum: prawo rodzinne autorstwa Jolanty Bucińskiej.

XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG

11 i 12 maja 2022 roku w katowickim Spodku odbyły się XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG, podczas których m.in. nagrodzono zgłoszone do konkursu wynalazki. Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego otrzymali cztery złote medale, dwa srebrne i dwa brązowe. Złotymi medalami wyróżniono: „System wspomagający diagnostykę chorób neurologicznych” autorstwa dr. Pawła Janika, mgr. inż. Michała Pielki, dr Małgorzaty Janik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; „Hybrydowe implanty dentystyczne do zastosowań w systemach kontrolowanego uwalniania leków” autorstwa mgr inż. Patrycji Osak, dr hab. Bożeny Łosiewicz, prof. UŚ, dr Joanny Maszybrockiej, dr. Juliana Kubisztala z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; „Sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu)” autorstwa mgr inż. Roksany Bernat, dr inż. Pauliny Maksym, dr hab. Magdaleny Tarnackiej, prof. UŚ, dr. inż. Andrzeja Dzieni, prof. dr. hab. Kamila Kamińskiego, prof. dr. hab. Mariana Palucha z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; „X-Dots – Wsparcie dla Twojej oczyszczalni” autorstwa dr Anny Dzionek, dr hab. Danuty Wojcieszyńskiej, prof. UŚ, dr hab. Urszuli Guzik, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. Srebrnymi medalami nagrodzono: „Kontroler do sterowania za pomocą gestów” autorstwa mgr. inż. Michała Pielki, dr. Pawła Janika, dr Małgorzaty Janik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ; „Płetwę o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych” autorstwa dr. hab. Andrzeja Swinarewa, prof. UŚ i mgr Jadwigi Gabor z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, dr. hab. Arkadiusza Stanuli, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dr. hab. Andrzeja Ostrowskiego, prof. AWF i dr. hab. Tadeusza Ambrożego, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz dr. hab. Aleksandra Skaliya z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Brązowe medale przypadły wynalazkom: „Modelowanie struktur komórkowych do zastosowań w medycynie i technice” autorstwa dr Joanny Maszybrockiej, dr hab. Bożeny Łosiewicz, prof. UŚ, mgr inż. Patrycji Osak, dr Michała Dworaka z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ oraz „Manualnemu uchwytowi obrotowemu na stoliki do SEM” autorstwa dr. Artura Taszakowskiego i mgr. Bartosza Barana z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. Rozwiązania zgłoszone do konkursu wynalazków INTARG oceniało międzynarodowe jury.

Celem targów jest nawiązanie międzynarodowych kontaktów biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu i finansów. INTARG jest miejscem wymiany wiedzy naukowej, transferu technologii, promocji oraz komercjalizacji wynalazków i innowacji.

XIX Węgiel Film Festival

Węgiel Film Festival to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych organizowany od 19 lat przez studentów organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studenckiej. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest konkurs krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych zrealizowanych przez studentów uczelni filmowych z całego świata. W ramach tegorocznego konkursu zaprezentowanych zostało 15 filmów fabularnych oraz 10 dokumentalnych, które oceniało jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Łukasz Ronduda i Piotr Sobociński jr.

Zwycięzcą konkursu w kategorii najlepszy film fabularny został Eden House w reż. Adeliny Borets za wizualnie bezkompromisową, niepokojącą opowieść o brutalności współczesnego świata, w którym zinstrumentalizowana religia wchodzi w głębokie relacje ze światem przestępczym. Nagrodę specjalną przyznano reż. Patrykowi Kaflowskiemu za film Mother’s Day, bardzo sugestywną opowieść o samotności, która łączy wszystkie żywe istoty, w kontekście przenikania się świata ludzkiego ze zwierzęcym, natury z przyrodą. Za najlepsze zdjęcia nagrodę otrzymał reż. Aitor Sánchez z filmem When Sicades Become Silent za niesamowitą synergię obrazu z fabułą, konsekwentnie pogłębioną dramaturgię w płaszczyźnie wizualnej oraz za wspaniałe światło, które przekłada się na emocje. Jury doceniło także film Mileny Dutkowskiej The Hero, który zdobył nagrodę publiczności.

W ramach festiwalu odbył się również Student Film Market, czyli pierwsze w Polsce targi szkół filmowych oraz spotkania z wybitnymi twórcami, m.in. z Janem P. Matuszyńskim i Anetą Hickinbotham na temat współpracy reżysera z producentem, z Jerzym Kapuścińskim, który przedstawił programy Studia Munka, z producentką z Ewą Puszczyńską oraz z nominowanym do Oscara Tadeuszem Łysiakiem z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Odbyło się również spotkanie pod patronatem Gildii Reżyserów Polskich o tym, jak zadebiutować na polskim rynku filmowym – poprowadziła je Agnieszka Smoczyńska, a wśród gości znaleźli się m.in. Bartek Blaschke i Michał Chmielewski.

19. edycja Węgiel Film Festival odbywała się od 12 do 15 maja w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.