Pierwszy Transform4Europe Week za nami!

Prawie 300 osób z 9 krajów, 66 godzin zajęć dydaktycznych, 11 wydarzeń, 111 godzin różnych aktywności i 15 wycieczek – tak w skrócie można podsumować Transform4Europe Week – wyjątkowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy ze wszystkich uczelni uniwersytetu europejskiego T4EU mieli okazję spotkać się osobiście po raz pierwszy właśnie u nas, w Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu. Za nami pilotażowa edycja święta, za organizację której odpowiedzialny był Uniwersytet Śląski.

Transform4Europe Week rozpoczął się odtańczeniem poloneza
przez gości wydarzenia
Transform4Europe Week rozpoczął się odtańczeniem poloneza przez gości wydarzenia

Na początek Oda do radości

W maju kilka metrów nad deptakiem przy rektoracie UŚ w Katowicach zawisły różnokolorowe flagi. Symbolizowały sojusz Transform4Europe (T4EU), w ramach którego rozpoczynało się właśnie pilotażowe spotkanie T4EU Week. W trwającym pięć dni wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz uczelni, studenci, doktoranci i pracownicy naszego uniwersytetu europejskiego. Uczestniczyli w warsztatach, zajęciach, pokazach, debatach i licznych spotkaniach. Poznali region. A co najważniejsze, wielu z nich, choć współpracują ze sobą od ponad półtora roku, spotkało się w końcu osobiście. To pierwsze wydarzenie sojuszu organizowane na tak dużą skalę.

T4EU Week rozpoczął się muzycznie. W poniedziałek 9 maja barwna, międzynarodowa, ponad stuosobowa grupa osób odśpiewała w różnych językach Odę do radości. Goście zatańczyli również poloneza do muzyki Wojciecha Kilara wraz ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice”.

Następnie rektorzy, naukowcy oraz doktoranci debatowali na temat wyzwań dla nauki w Europie w XXI wieku. Nieco mniej formalny charakter miały spotkania pracowników naukowych, administracyjnych oraz doktorantów, którzy w swoich grupach opowiadali o tym, czym zajmują się na co dzień, i rozmawiali o zadaniach realizowanych w sojuszu T4EU.

Kulminacyjnym punktem tego dnia była uroczystość inauguracyjna Transform4Europe Week – Dzień Europy, która odbyła się w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. W ceremonii udział wzięli rektorzy i prorektorzy uczelni sojuszu T4EU, reprezentanci władz uczelni zaprzyjaźnionych z Uniwersytetem Śląskim, przedstawiciele władz regionu oraz korpusu konsularnego, a także członkowie społeczności akademickiej uczelni zrzeszonych w sojuszu. Uczestnicy obejrzeli m.in. krótki film podsumowujący 18 miesięcy funkcjonowania uniwersytetu europejskiego T4EU. Następnie reprezentanci uczelni sojuszu oraz Student Council podpisali Declaration for Europe Day 2022 na cześć Dnia Europy obchodzonego właśnie 9 maja.

Mamy nowych partnerów

Uczestnicy T4EU Week podczas jednego z warsztatów zorganizowanych
w Cieszynie
Uczestnicy T4EU Week podczas jednego z warsztatów zorganizowanych w Cieszynie

T4EU Week to także spotkania organów zarządczych uniwersytetu europejskiego oraz wspólnych biur. Brali w nich udział m.in. członkowie Executive Board, Management Board, Steering Committees oraz Student Council. Warto podkreślić, że pierwszego dnia T4EU Week dwie kolejne uczelnie wyraziły chęć dołączenia do sojuszu. Są to: Universidade Católica Portuguesa (Portugalia) i Univerza na Primorskem / University of Primorska (Słowenia). Wiele emocji wywołało odtworzone podczas uroczystości inauguracyjnej nagranie, które przesłał do nas rektor Mariupol State University prof. Mykola Trofymenko. Ukraińska uczelnia będzie partnerem stowarzyszonym sojuszu T4EU.

Wykłady, zajęcia, pokazy i spotkania integracyjne

Bogatą ofertę wydarzeń przygotowano z myślą o studentach. Przez kilka dni spotykali się na terenie kampusu UŚ, aby uczestniczyć w zajęciach, warsztatach, wykładach i wycieczkach. Osoby zainteresowane nauką języków obcych wzięły udział w pilotażowej edycji inicjatywy Languages for Lunch. Dzięki niej mogli nauczyć się podstaw języków: arabskiego, koreańskiego, ukraińskiego, polskiego lub angielskiego.

W programie T4EU Week znalazły się wykłady dla różnych grup słuchaczy. Dr Benedikt Schnellbächer z Universität des Saarlandes mówił podczas spotkania ze studentami na temat kształcenia przedsiębiorców wiedzy, które jest celem naszego uniwersytetu europejskiego. Dr Mechthild Baumann, specjalistka w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych, podzieliła się z naukowcami i doktorantami swoim doświadczeniem w skutecznym pozyskiwaniu grantów w konkursach Komisji Europejskiej i innych programach finansowania. Natomiast Roberto Della Marina, założyciel i partner zarządzający Venture Factory Srl, wygłosił dla społeczności akademickiej UŚ oraz mieszkańców regionu wykład pt. Znaczenie „edukacji translacyjnej” dla współczesnych ścieżek kariery.

Uczestnicy Joint Virtual Communication Office
Uczestnicy Joint Virtual Communication Office

Uczestnicy wydarzenia na pewno zapamiętają pokaz astronomiczny Cosmos ad libitum, który poprowadził dr Telmo Fernández Castro, dyrektor Planetario de Madrid. Słuchacze przy akompaniamencie muzyki na żywo mogli się na chwilę przenieść z przestrzeń kosmiczną. Wizyta dr. Telma Fernándeza Castro była możliwa dzięki współpracy Uniwersytetu Śląskiego z Ambasadą Hiszpanii w Polsce oraz Instytutem Cervantesa w Krakowie. W ciągu pięciu dni nie brakowało również spotkań integracyjnych. Szczególnie barwny okazał się wtorkowy wieczór, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy T4EUWeek. Jednym z punktów programu była nauka tańców ludowych. Podstawowych kroków uczyli członkowie Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”.

Witamy w Cieszynie

W środę T4EU Week przeniósł się do Cieszyna, gdzie dla wszystkich chętnych przygotowana została bogata oferta warsztatów artystycznych. Wizyta rozpoczęła się od występu studentów Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ, a przestrzeń uatrakcyjniły prace osób studiujących w Instytucie Sztuk Plastycznych UŚ. Tego dnia spotkali się m.in. członkowie kilku wspólnych biur uniwersytetu europejskiego, aby się poznać i porozmawiać o realizowanych wspólnie zadaniach. Nie zabrało oczywiście także wycieczek po regionie i degustacji lokalnych potraw.

Wieczorem można było zwiedzić wystawę Fauna i zmora Pauliny Poczętej w Galerii 12 oraz wysłuchać koncertu w Domu Narodowym, podczas którego wystąpili artyści z Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ oraz zespół Madame Jean Pierre.

Wyjątkowy region

Transform4Europe Week to doskonała okazja nie tylko do zawarcia nowych znajomości, lecz również poznania regionu. Katowice, w tym Nikiszowiec, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Hutnictwa, Park Śląski w Chorzowie z kolejką linową i Muzeum Etnograficznym czy szlak żydowskiej społeczności w Sosnowcu – to przykłady wycieczek, w których licznie wzięli udział goście T4EU Week.

Mogli również zobaczyć wnętrza niezwykle charakterystycznych obiektów architektonicznych Katowic, do których należą z pewnością: budynek NOSPR-u oraz siedziba Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Drzwi obu były otwarte dla uczestników T4EU Week, którzy w czwartkowy wieczór wysłuchali koncertu symfonicznego w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura. Tego i kolejnego dnia mogli również zapoznać się z twórczością studentów uczelni filmowych z całego świata w ramach Węgiel Film Festival organizowanego w wielokrotnie nagradzanym budynku przy ul. Pawła 3 w Katowicach.

Do zobaczenia za rok!

Ostatni dzień wydarzenia upłynął pod znakiem indywidualnych spotkań i konsultacji, z których korzystali pracownicy administracyjni ze wszystkich uczelni sojuszu, a naukowcy mogli uczestniczyć w seminariach dotyczących trzech tematów: rewolucji cyfrowej, transformacji społecznych oraz zmian środowiska. Tego dnia zorganizowane zostały także wycieczki po regionie.

Fotorelacje z każdego dnia dostępne są w zakładce T4EU Week na stronie www.transform4europe.eu. Warto dodać, że wydarzenie jest cykliczne i w przyszłym roku ma się odbyć równolegle we wszystkich uczelniach sojuszu.

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: Małgorzata Dymowska, Mateusz Taranowski, materiały Uniwersytetu Śląskiego