XI Noc Biologów

Ogólnopolska Noc Biologów to coroczne spotkania z naukami biologicznymi, czas, kiedy biolodzy zapraszają do świata badań, które prowadzą, by wyjaśnić, czym jest i jakie jest życie. Biolodzy z Uniwersytetu Śląskiego w tym roku świętowali 11. edycję Nocy Biologów. Inicjatywa ta ma umożliwić szerszej publiczności zapoznanie się z aktualnymi koncepcjami i trendami badawczymi na światowym poziomie oraz badaniami prowadzonymi w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska.

XI Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim odbyła się dzięki pomocy pracowników Centrum Komunikacji Medialnej UŚ
XI Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim odbyła się dzięki pomocy pracowników Centrum Komunikacji Medialnej UŚ

W czasie styczniowej edycji XI Ogólnopolskiej Nocy Biologów przebiegającej pod hasłem „Różnorodność biologiczna – od genu do ekosystemu” zaprosiliśmy do udziału w sesji wykładów popularnonaukowych, dyskusji z badaczami oraz zapoznania się z warsztatami, które czekają na wszystkich w maju tego roku w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Spotkaliśmy się w konwencji online w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, która dzięki grze światła i cieni odzwierciedlała klimat tajemniczości towarzyszący często odkryciom naukowym. Styczniowe wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, transmisję online śledziło 6,8 tys. odbiorców.

Mieliśmy przyjemność gościć dr. hab. Krzysztofa Pyrcia, specjalistę w zakresie mikrobiologii i wirusologii UJ, który w swoim wykładzie przybliżył najnowsze wyniki badań, prowadzonych m.in. przez jego zespół w Małopolskim Centrum Biotechnologii, dotyczących terapeutyków ukierunkowanych na leczenie COVID-19.

Myślą przewodnią tegorocznej Nocy Biologów było pokazanie, jak różnorodny jest otaczający nas świat organizmów żyjących na Ziemi. W czasie wykładów i warsztatów pragnęliśmy zabrać wszystkich zainteresowanych naukami biologicznymi w podróż po złożonym świecie wirusów oraz pro- i eukariontów. Niewątpliwie celem tych popularyzatorskich spotkań było również zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne i działania człowieka, które prowadzą do utraty kontroli nad klimatem i ekosystemami. Jako naukowcy poszukujemy rozwiązań problemów, dlatego nie zostawialiśmy uczestników ze znakiem zapytania. Wskazywaliśmy realne możliwości rozwiązań, a także badania, które np. poprzez sekwencjonowanie genomów całej bioróżnorodności mogą przyczynić się do jej ocalenia. Hołdując zasadzie „wszystko jest w głowie”, zaprosiliśmy również na wykład na temat funkcjonowania i różnorodności mózgów organizmów żywych. Ponieważ wszyscy jesteśmy marzycielami, zastanawialiśmy się także nad tym, jakie jest życie, bioróżnorodność na innych planetach.

Noc Biologów to również szansa na poznanie prawdziwych laboratoriów badawczych WNP, zwiedzanie i uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań. Te pokazy są tylko preludium do spotkań majowych. 18 maja zapraszamy na Noc Biologów na bis!, której towarzyszyć będzie wydarzenie o międzynarodowym zasięgu pod nazwą Fascynujący Dzień Roślin (ang. Fascination of Plants Day). Podczas tego spotkania chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych na piknik popularnonaukowy, podczas którego będzie możliwość udziału w warsztatach oraz zwiedzania laboratoriów w budynkach Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W czerwcu 2022 roku zapraszamy natomiast na ucztę dla ducha – wernisaż fotografii artystycznej poświęconej bioróżnorodności, który poprzedzą wystawy wprowadzające z instalacjami artystycznymi.

XI Noc Biologów została objęta patronatem honorowym: Rektora Uniwersytetu Śląskiego, dziekana Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, dyrektora Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ, marszałka województwa śląskiego, prezydenta Katowic, prezydenta Sosnowca. Partnerami i sponsorami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, ING Bank Śląski, firma Eppendorf, Genomed, smartlab i EURx.

Relacja z wydarzenia jest dostępna pod linkiem: https://youtu.be/dzslAvdagfA.

Autorzy: Agata Daszkowska-Golec
Fotografie: archiwum prywatne