Nauka była bliżej

Od 25 do 27 stycznia odbywał się 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. W tym roku wydarzenie przebiegało pod hasłem „Nauka jest bliżej”. Po raz kolejny naszym regionem zawładnęła nauka – festiwal odwiedziło 51 tysięcy osób!

Strefa dziecka i sportu
Strefa dziecka i sportu

Uroczysta inauguracja odbyła się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Głównym punktem programu był spektakl Radiance: The Passion of Marie Curie Alana Aldy – amerykańskiego aktora, znanego przede wszystkim z roli Sokolego Oka w serialu komediowym M*A*S*H. Przedstawienie było poświęcone naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla. W programie znalazł się również naukowy talk-show „Star Talks”. Z gwiazdą 4. ŚFN, Sethem Shostakiem, astronomem związanym z Instytutem SETI, rozmawiał dr Tomasz Rożek.

Następnie przyszedł czas na rozdanie Śląskich Nagród Naukowych 2020. W tym roku powędrowały one do dziewięciorga badaczy, których działalność w szczególnym stopniu przyczynia się do rozwoju polskiej, europejskiej i światowej nauki. Otrzymali je: prof. Maciej Pieprzyca (Uniwersytet Śląski), prof. Dawid Janas (Politechnika Śląska), prof. Wojciech Wojakowski (Śląski Uniwersytet Medyczny), prof. Janusz Kapuśniak (Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie), dr Michał Wilk (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach), prof. Ryszard Fryczkowski (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku- Białej) oraz prof. Irma Kozina (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach). Marszałek Województwa Śląskiego ufundował ŚNN w kategorii doktorant – otrzymał ją mgr inż. Andrzej Dzienia (Uniwersytet Śląski). Kapituła ŚNN postanowiła przyznać również Nagrodę Specjalną mgr inż. Katarzynie Turoń z Politechniki Śląskiej.

Dwa kolejne dni festiwalowe przebiegały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W programie wydarzenia znalazło się 165 wykładów i debat, pokazy i eksperymenty, 133 warsztaty i 17 wystaw. Na odwiedzających czekało 215 stanowisk pokazowych w 6 obszarach wiedzy (ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). Spotkania z gośćmi specjalnymi odbywały się na 6 scenach – głównej, World Science, naukowych rozmaitości, klimatu, Science Corner, e-sportu – i w 3 strefach. Działały ponadto strefy dziecka i sportu, E-sport Point, OFF Science oraz strefa specjalna, która w tym roku została poświęcona klimatowi i elektromobilności. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć dwóch Przystanków Nauka – im. Marii Skłodowskiej-Curie i im. Mikołaja Kopernika.

Od 25 do 27 stycznia odbywał się 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. W tym roku wydarzenie przebiegało pod hasłem „Nauka jest bliżej”. Po raz kolejny naszym regionem zawładnęła nauka – festiwal odwiedziło 51 tysięcy osób! W strefie OFF Science można było zobaczyć 11 projektów zakwalifikowanych do konkursu Przeglądu Garażowych Wynalazków. Publiczność festiwalowa uznała, że najbardziej inspirujący był robot humanoidalny NEO przygotowany przez Kamila Kalińskiego, Tomasza Płóciennika i Filipa Tomczyka. Czytelnicy „Dziennika Zachodniego” przyznali natomiast pierwszeństwo propozycji Adama i Dariusza Dobków – rowerowi elektrycznemu, a komisja ekspercka (w składzie: Wiktor Niedzicki, dr Arkadiusz Gorzawski, dr Łukasz Lamża oraz dr Tomasz Rożek) nagrodziła innowacyjny model biodegradacji odpadów styropianowych przy użyciu larw Zophobas morio Oskara Makowskiego.

W czwartej edycji ŚFN nie zabrakło nowości. Wśród nich był konkurs POP Science. Jego celem jest chęć wyróżnienia osób i projektów, które w znaczący sposób pomagają w dotarciu do wiedzy naukowej i popularnonaukowej jak najszerszemu gronu odbiorców. W kategoriach ogólnopolskich laureatami zostali: wideoblog: „Uwaga! Naukowy Bełkot” (kanał Dawida Myśliwca), blog lub strona internetowa: „Crazy Nauka” (blog Aleksandry i Piotra Stanisławskich), podcast lub audycja radiowa: „Homo Science” (audycja Aleksandry i Piotra Stanisławskich). W kategorii „myśl globalnie, działaj lokalnie – naukowiec lub/i wykładowca akademicki szkoły wyższej działającej na terenie województwa śląskiego” nagrodzono prof. dr. hab. Piotra Skubałę (Uniwersytet Śląski), a w kategorii „myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkaniec województwa śląskiego” nagrodzono dr. Ryszarda Kulika.

Na 4. ŚFN przyjechało wielu gości z Polski i zagranicy. Byli wśród nich m.in.: oceanograf i fizyk Russell Arnott z Uniwersytetu w Bath (Wielka Brytania), pisarz Marc Elsberg (Austria), astrofizyk Alan Fitzsimmons (Irlandia Północna), chemik i fizyk dr Jamie Gallagher (Szkocja), fizyk pracujący w CERN dr Arkadiusz Gorzawski, ornitolog dr Andrzej Kruszewicz, prezenterka radia BBC i popularyzatorka nauki Emer Maguire (Irlandia Północna), biomedyk dr Declan McKenna (Irlandia Północna), psycholog dr Victoria Simms (Irlandia Północna), brytyjski sawant autystyczny i pisarz Daniel Tammet (Wielka Brytania), amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny, założyciel Mars Society dr Robert Zubrin (USA) i wielu innych. •

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Tomasz Kawka