Kronika UŚ

25-lecie Muzeum Nauk o Ziemi

13 grudnia Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyły się obchody 25-lecia działalności Muzeum Nauk o Ziemi. Była to okazja do podsumowania działalności edukacyjnej, wystawienniczej i promocyjnej, a także spotkania osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju muzeum. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. W ramach wydarzenia uhonorowano okolicznościową monetą wszystkich współpracowników wspomagających rozwój muzeum, dokonano otwarcia wystaw muzealnych: „Początki życia na Ziemi” oraz „Notozaury – paleośrodowisko triasu środkowego”, a także odbyła się debata nad wartością i potrzebą geoedukacji oraz geopromocji w Polsce.

Spotkanie z wicekonsulem USA

16 grudnia na Wydziale Prawa i Administracji UŚ odbyło się spotkanie z Joelem Fitchem, wicekonsulem w Konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Konsul przybliżył zasady uczestnictwa w programie Summer Work and Travel, skierowanym do studentów, którzy w czasie wakacyjnej przerwy mogą wyjechać do pracy do Stanów Zjednoczonych, a po skończonym kontrakcie mają 30 dni na podróżowanie po kraju. W programie znalazła się także prezentacja przedstawiciela agencji Camp Leaders zajmującej się organizowaniem wyjazdów do USA, który opowiedział o kosztach wyjazdu, potrzebnych dokumentach i ostatecznym terminie składania podań. Joel Fitch urodził się w Atlancie, większość swojego życia spędził jednak za granicą. Ukończył studia międzykulturowe na Indiana Wesleyan University. Przed przyjazdem do Polski pracował jako dyplomata w Konsulacie Generalnym USA w São Paulo w Brazylii, Ambasadzie USA w Brazylii oraz w Ambasadzie USA w Angoli.

Międzynarodowa konferencja „Law and public policy – today and tomorrow”

19 grudnia w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja „Law and public policy – today and tomorrow”. Wydarzenie zostało organizowane przez Centrum Badawcze Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W seminarium udział wzięli m.in.: Hadar Dancig-Rosenberg (Bar-Ilan University/ UC Berkley), Nikolaus Forgó (University of Vienna), Alexandra Harrington (University of Albany) oraz Marie-Claire Cordonier Segger (University of Cambridge). Tematami paneli były: Law and Criminal Policy, Legal Policy and New Technologies, Law and Climate Policy.

SPIN-US członkiem Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy

SPIN-US, spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przystąpiła do Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC), którego powołanie zainicjowali samorząd województwa śląskiego oraz firma Smart Secure Networks podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec. Członkami grupy, oprócz SPIN-US, zostali: Politechnika Śląska, Revolve Bandała, Grzywa, Kaprusiak, APA GROUP, Cyberus Labs, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz Fundusz Górnośląski. Celem klastra będzie tworzenie produktów i rozwiązań dla internetu rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa, a także rozwijanie współpracy między sektorem biznesowym a instytucjami naukowymi w województwie śląskim. Do zadań klastra będzie należała m.in. realizacja wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych oraz transfer i komercjalizacja ich wyników w ramach działalności biznesowej.

IX Noc Biologów

10 stycznia na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ odbyła się IX edycja ogólnopolskiej Nocy Biologów, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Globalne zmiany środowiska”. Wydarzenie co roku kierowane jest do dzieci, młodzieży i mieszkańców regionu zainteresowanych naukami przyrodniczymi. Dla nich właśnie przygotowano liczne wykłady, warsztaty, pokazy, wystawy oraz konkursy. Wykład inauguracyjny pt. „Technologie kosmiczne dla zdrowia planety, czyli alternatywne światy dla Ziemi w obliczu zmian klimatycznych” wygłosili dr Agata Kołodziejczyk oraz Mateusz Harasymczuk, założyciele habitatu księżycowego i marsjańskiego Lunares – symulowanej bazy kosmicznej i laboratorium badawczego. Noc Biologów stanowiła także niepowtarzalną okazję do spotkania z pracownikami Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, obejrzenia laboratoriów Instytutu i poznania szczegółów prowadzonych tam badań naukowych.

Studentka UŚ laureatką w konkursie „My symbol of joy”

Studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Angelika Zajdlic zajęła 3. miejsce w konkursie wzorniczym Zalando Lounge „My symbol of joy”. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć wzór na materiałową torbę, która przypomina o chwili dla siebie podczas codziennych zajęć. Niektórzy w swoich pracami przedstawiali recepty na stresujący tryb życia, inni poprzez sztukę krytykowali współczesne zabieganie. Praca studentki UŚ została doceniona przez jury za symbolikę wolności, kolorystykę oraz praktyczność. Angelika Zajdlic studiuje na kierunkach malarstwo i projekty interdyscyplinarne oraz edukacja artystyczna.

Prof. Leszek Marynowski członkiem korespondentem PAN

W skład Polskiej Akademii Nauk weszło 89 nowych członków krajowych. Nominacje wręczono podczas uroczystości, która odbyła się 14 stycznia 2020 roku. Do grona osób wybranych na członków korespondentów należy prof. dr hab. Leszek Marynowski, dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN oraz prezes Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego w latach 2013–2016. Członkowie krajowi – rzeczywiści i korespondenci – wyłonieni zostali przez Zgromadzenie Ogólne PAN w grudniu 2019 roku podczas 140. sesji w Warszawie. Ich kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2020 roku. W skład Polskiej Akademii Nauk wchodzą naukowcy wyróżniający się m.in. szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem w środowisku. Obecnie korporacja uczonych liczy 348 członków krajowych i 181 zagranicznych.

XIII wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty

7 stycznia w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się XIII wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty. Wydarzenie zostało ustanowione przez Radę Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii w 2008 roku dla uczczenia osoby i dzieła prof. Andrzeja Lasoty – doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Podczas tegorocznej edycji wykład pt. „Metody formalizmu termodynamicznego w teorii iteracji przekształceń w wymiarze rzeczywistym i zespolonym” wygłosił prof. dr hab. Feliks Przytycki z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Ponad milion złotych za osiągnięcia naukowe i artystyczne

Prawie 300 pracowników Uniwersytetu Śląskiego otrzymało nagrody za działalność projakościową prowadzoną w 2018 roku. Docenione zostały najlepsze dokonania naukowe i artystyczne, a suma przyznanych dodatków przekroczyła milion złotych. Wysokość nagrody uzależniona była od rodzaju osiągnięć i wynosiła od tysiąca złotych za najlepiej przygotowane wnioski grantowe do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za najwybitniejsze monografie, najwyżej punktowane artykuły naukowe, najważniejsze dzieła artystyczne czy uzyskane patenty. Jednorazowe dodatki finansowe przyznane zostały z subwencji w ramach szeroko zakrojonej inicjatywy – programu projakościowego UŚ, między innymi za najwyżej punktowany dorobek publikacyjny, wybitne monografie, najważniejsze dzieła artystyczne, pozyskane granty badawcze, złożenie wniosku o finansowanie projektu badawczego w konkursie zewnętrznym, pełnienie funkcji eksperta w międzynarodowych konkursach grantowych oraz działalność wynalazczą, w tym największy indywidualny wkład do bazy praw wyłącznych do projektów wynalazczych (patentów i wzorów użytkowych).

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Od 25 do 27 stycznia odbywał się 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. To obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. W tym roku impreza przebiegała pod hasłem „Nauka jest bliżej”.

Liderem 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miastem Gospodarzem były Katowice, a Współgospodarzem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorami wydarzenia były Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku- Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Sponsorem głównym był Arcelor Mittal Poland. Sponsorami festiwalu były PKO Bank Polski i Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Partnerem kulturalnym był Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, głównym partnerem technologicznym – Concept Music Art Sp. z o.o. Strategicznym partnerem medialnym był Discovery Channel. Partnerami Festiwalu były: Moto Katowice Autoryzowany Dealer Kia, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Novotel Katowice Centrum, ibis budget Katowice Centrum, Koleje Śląskie Sp. z o.o., Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Firma Handlowa ROLNIK Sp.j, KUKA CEE GmbH Sp. z o.o., Muzeum Śląskie, Galen-Ortopedia Sp. z o.o., Drewniany Konik, Przedszkole Mali Giganci oraz Centrum Rozrywki Guliwer.

Patronat medialny nad 4. Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE objęli: „Dziennik Zachodni”, „Nasze miasto”, „Gazeta Wyborcza”, „Charaktery”, „Gość Niedzielny”, Śląski Biznes, Radio Katowice, Radio Piekary, Radio Bielsko, Radio Express, Radio Em, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, magazyn studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement”, portal naukowy „Przystanek Nauka”, Studenckie Studio Radiowe „Egida” oraz Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego.