11 stycznia po raz ósmy na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego zorganizowana została Ogólnopolska Noc Biologów

Żywa energia

VIII Noc Biologów rozpoczęła edukacyjny maraton wydarzeń w Katowicach związanych z promowaniem nauki. Tegoroczna edycja Nocy Biologów była preludium do 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, dlatego została objęta honorowym patronatem dyrektora generalnego ŚFN prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, prorektora ds. kształcenia i studentów UŚ, który swoim wystąpieniem otworzył wydarzenie.

Inaugurację VIII Nocy Biologów energetycznie wsparł swoim minirecitalem Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie, zaś wykład inauguracyjny wygłosił biofizyk dr Marcin Lipowczan. Przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z potrzebami energetycznymi człowieka. Słuchacze mogli przekonać się, ile energii potrzebuje człowiek, żeby przeżyć, a ile do korzystania ze zdobyczy cywilizacyjnych.

Jak we wcześniejszych edycjach wydarzenie wsparli interesującymi prezentacjami goście specjalni. Marcin Jałowy z TVP Katowice zaprosił wszystkich za kulisy programu EKOAGENT, a dr Tomasz Rożek z programu Sonda 2 wprowadził słuchaczy w świat sztucznej inteligencji.

W tym roku pracownicy, doktoranci i studenci WBiOŚ oraz partnerzy Nocy Biologów przygotowali dla uczestników: 13 wykładów, 10 warsztatów, 14 zajęć laboratoryjnych, 15 pokazów i prezentacji, 8 quizów i konkursów oraz 4 wystawy, łącznie około 1500 godzin zajęć, w których udział wzięło ponad 1200 osób.

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów, które brzmiało „Żywa energia”, przedstawione zostały bardzo różne oblicza energii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące m.in. życia fok, energii wykorzystywanej przez ptaki podczas ich wędrówek, przyrody obszarów geotermalnych Islandii, hiperakumulatorów roślinnych występujących na glebach skażonych metalami ciężkimi, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak również wykorzystania materiału roślinnego w dochodzeniach kryminalnych. Można było także przenieść się w bardzo odległą przeszłość, aby wszystkimi zmysłami odczuć energię lasu karbońskiego podczas wykładu wygłoszonego przez mgr. Pawła Woźniaka z Państwowego Instytutu Geologicznego. Uczestnicy wzięli ponadto udział w warsztatach, które cieszyły się ogromną popularnością, przekonując się, m.in. że nie taki pająk straszny, przyglądając się nocnym wędrówkom elektronów podczas analizy obrazu w transmisyjnym mikroskopie elektronowym, czy poznać tajemnice powierzchni liści. Wiele emocji wzbudzało badanie parametrów elektrycznych skóry oraz poznawanie świata grzybów mikoryzowych stanowiących secret service roślin naczyniowych. Instytut Badawczy Leśnictwa z Sękocina Starego, będący współorganizatorem VIII Nocy Biologów w Katowicach, dostarczył świetnej zabawy uczestnikom podczas warsztatów dotyczących żywej energii. Studenci z Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników PLANETA przekonywali natomiast, że to, co niewidoczne, ma duże znaczenie.

Podobnie jak w poprzednich edycjach uczestnicy VIII Nocy Biologów mogli przekonać się, jak to jest być naukowcem i jak wygląda praca w specjalistycznym laboratorium biologicznym, biotechnologicznym, a także środowiskowym. Dokonywali wielu interesujących obserwacji mikroskopowych różnymi technikami, na najróżniejszych obiektach badań wykonywali samodzielnie preparat mikroskopowy i rozpoznawali różne procesy. W laboratorium histochemika goście oglądali barwne oblicze tkanek. Ci, którzy zdecydowali się na wizytę w laboratoriach, mieli okazję przekonać się, że wszystko jest biochemią, zobaczyć elektrownię komórki roślinnej¸ poznać kolorowe życie roślin, sprawdzić z punktu widzenia energetycznego, czym naprawdę jest fotosynteza oraz jak ogromny potencjał mają ekologiczne oczyszczalnie na ba(k)terie, poszukać odpowiedzi na pytanie: co było pierwsze – jajko czy kura, a nawet sprawdzić, w jaki sposób elektrony umożliwiają obserwację niewidoczneniewidocznego gołym okiem świata. W przygotowanych zajęciach nie zabrakło też aspektu użyteczności wiedzy biologicznej w życiu codziennym człowieka, o czym mogli przekonać się uczestnicy laboratorium „Czy produkty EKO są EKO” oraz m.in. pokazów „Energia z chleba” i „Zioła to zdrowie”. Dla miłośników rywalizacji przygotowana została bogata oferta quizów i konkursów. Można było wykazać się wiedzą na temat zwierząt w liczbach czy w najszybszych z najszybszych oraz zręcznością w nietypowym wykorzystaniu elementów wyposażenia laboratorium mikrobiologicznego w konkursie „PlasUŚ”. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Świetnej zabawy dostarczył udział w „Środowiskowych grach z GUS- -iem”. Dzięki pracownikom Urzędu Statystycznego w Katowicach przekonaliśmy się, że statystyka wcale nie musi być nudna.

Organizatorzy zachęcali także do odkrywania labiryntów korytarzy w zabytkowym budynku przy ul. Jagiellońskiej 28, aby dotrzeć do eksponatów trzech wystaw, w tym wystawy autorskiej fotografii naukowej, na którą składały się mikrofotografie wykonane przez dr Jagnę Karcz w Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej WBiOŚ.

Uczestnicy wydarzenia mogli również zobaczyć sekcję serca. Dodatkowymi atrakcjami były także badanie wzroku oraz porady dietetyka, dzięki czemu można było zdobyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania się i zapotrzebowania energetycznego.

Po wyczerpujących zajęciach można było udać się do biokawiarenek, gdzie czekały ciepła herbata i energia w postaci ciasta marchewkowego, soczystych jabłek i słodkości.

Żywej energii dostarczyli podczas Nocy Biologów partnerzy i sponsorzy. Dzięki ich wsparciu święto Wydziału odbyło się z wielkim rozmachem, za co serdecznie dziękujemy.