Od 12 do 14 stycznia odbywał się 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Kosmiczne wrażenia!

Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzedniej edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, oraz zaproponować festiwalowej publiczności zupełnie nowe elementy, m.in. hasło przewodnie, które brzmiało Energia. Kolejna odsłona śląskiego święta nauki odbywała się od 12 do 14 stycznia, prolog 3. ŚFN stanowiła jednak VIII Noc Biologów, która odbywała się na Uniwersytecie Śląskim 11 stycznia.

13 i 14 stycznia 3. ŚFN odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
13 i 14 stycznia 3. ŚFN odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta
Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta
Prof. Johannes Georg Bednorz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1987) za odkrycie
nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali
Prof. Johannes Georg Bednorz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1987) za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali
Nicole Stott, astronautka NASA
Nicole Stott, astronautka NASA
Na gości festiwalu czekały ciekawe eksperymenty, warsztaty i pokazy
Na gości festiwalu czekały ciekawe eksperymenty, warsztaty i pokazy
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady przygotowane w sześciu obszarach wiedzy:
nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia
oraz sztuki
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady przygotowane w sześciu obszarach wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki
Organizatorzy przygotowali różnorodne stoiska tematyczne, wystawy i prezentacje
Organizatorzy przygotowali różnorodne stoiska tematyczne, wystawy i prezentacje

Uroczysta inauguracja wydarzenia miała miejsce w 12 stycznia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W imieniu rektorów śląskich uczelni głos zabrał JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. W programie inauguracji znalazły się: rozmowa dr. Tomasza Rożka z dr Marią Chełkowską-zacharewicz o postrzeganiu muzyki przez fizyka oraz przez psychologa, prezentacja muzyczno- -wizualnego projektu CallTrane MO4/HG4 przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP i towarzyszących mu muzyków oraz rozmowa z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott, którą poprowadził dr Tomasz Rożek.

Ważnym punktem programu uroczystości inauguracji 3. ŚFN była gala wręczenia Śląskich Nagród Naukowych. Wyróżnienie to przyznawane jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej i międzynarodowej. W tym roku Śląską Nagrodą Naukową uhonorowani zostali prof. dr hab. Jan Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego – inicjator udziału fizyków z UŚ w eksperymentach z fizyki cząstek elementarnych przeprowadzanych w wiodących laboratoriach, dr hab. inż. Przemysław Data z Politechniki Śląskiej – twórca europejskiej sieci naukowo-badawczej EXCILIGHT, prof. dr hab. n. med. Beata Kos- -Kudła ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wKatowicach, drhab. EwaJabłczyńska z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Paweł Linek z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz prof. Jacek Rykała z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Nagrodę specjalną prezydenta Katowic otrzymał mgr Wacław M. Adamczyk. Wyróżnieni zostali także doktoranci: mgr Konrad Graczyk z Uniwersytetu Śląskiego, mgr inż. Mateusz Wąsik z Politechniki Śląskiej oraz mgr Zuzanna Rzepka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

13 i 14 stycznia 3. ŚFN odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Tam na gości czekały ciekawe eksperymenty, pokazy, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje, warsztaty i wykłady w sześciu obszarach wiedzy (nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki) oraz kilku strefach m.in.: sportu, dziecka, e-sportu.

Podobnie jak rok temu w programie wydarzenia znalazła się strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy mieli okazję zaprezentować się w strefie OFF Science oraz wziąć udział w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek. W Przeglądzie Garażowych Wynalazków wręczono trzy równorzędne nagrody. W plebiscycie „Dziennika Zachodniego” nagrodę zdobyli autorzy aplikacji do odczytu ludzkich myśli: Tadeusz Sułkowski, Kamil Cyrana, Adam Siedlaczek i Tomasz Pucek. Laureatem jury został Piotr Unruh z Mikołowa, który wynalazł sygnalizację ugięcia konstrukcji dachu. Nagrodę publiczności za własnoręcznie zbudowany gokart elektryczny zdobył pięcioosobowy zespół w składzie: Małgorzata Szymura, Mateusz Szaboń, Daniel Holeczki, Daniel Szlijan, Dariusz Grajner. Laureaci są członkami Klubu Młodych Odkrywców „Kamerlik” działającego w Zespole Szkół w Czerwionce- Leszczynach.

W tym roku nowością była strefa kosmiczna. Na pasjonatów kosmosu czekały tu m.in. pokazy w planetarium przygotowane przez pracowników Planetarium Śląskiego w Chorzowie, łaziki marsjańskie reprezentowane przez drużyny z czterech Politechnik – Świętokrzyskiej, Częstochowskiej, Wrocławskiej i Łódzkiej, żyroskop, skafandry kosmiczne, stanowisko misji marsjańskich z Lego (Unibot), stanowisko Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS i Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, stanowiska z wirtualną rzeczywistością czy namiot sferyczny, w którym można było spotkać wielu znakomitych gości, w tym polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego, astronautkę NASA Nicole Stott, a także wielu naukowców zajmujących się tematyką związaną z kosmosem.

Dużą atrakcją były wykłady odbywające się na scenie głównej oraz audytoryjnej wygłaszane przez gości specjalnych 3. ŚFN. Wśród nich, poza wspomnianymi wcześniej Nicole Stott i Mirosławem Hermaszewskim, można było posłuchać m.in. laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. dr. Johannesa Georga Bednorza, znanego i lubianego prezentera pogody Tomasza Zubilewicza, dziennikarza i reportażysty Jacka Hugo-Badera, chemika i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, himalaisty Leszka Cichego, pisarza i reportażysty Mariusza Szczygła, dziennikarza III Programu Polskiego Radia Piotra Barona, językoznawczyni i sekretarz Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyny Kłosińskiej, dziennikarza telewizyjnego i prezentera programów popularnonaukowych Radosława Brzózki, popularyzatora nauki i dziennikarza Wiktora Niedzickiego, specjalisty w chirurgii ogólnej i onkologicznej, transplantologa dr. n. med. Macieja Grajka, reportera i fotografa Filipa Springera, archeologa i egiptologa prof. dr. hab. Karola Myśliwca i wielu innych.

13 stycznia na scenie głównej odbyła się także debata poświęcona przyszłości polskiego przemysłu kosmicznego w Polsce. Wzięli w niej udział: prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Brona, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz, Łukasz Wiśniewski – ASTRONIKA, Anna Nałęcz-Kobierzycka – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Inna Uwarowa – Future Processing, Roman Wawrzaszek – Centrum Badań Kosmicznych PAN. Moderatorem debaty był prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński.

Dużą popularnością cieszyły się spotkania na Przystankach Nauki. Podobnie jak rok temu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym stanęły dwa przystanki – imienia Marii Skłodowskiej- Curie i Alberta Einsteina. W kameralnym towarzystwie można było porozmawiać z przystankowymi gośćmi na wszelkie tematy: od poprawności językowej, pracy w mediach czy nowoczesnej technologii i nowoczesnych materiałów stosowanych w medycynie po rolę przestrzeni publicznej w zwartych układach architektonicznych i ruchach antyszczepionkowych oraz medycynie homeopatycznej.

Dużą atrakcją tegorocznego festiwalu były pokazy naukowe grupy fizyków z Uniwersytetu w Lund (Szwecja). Na spektakl składały się niesamowite eksperymenty wykorzystujące ciśnienie, energię elektryczną, zjawiska dźwiękowe i świetlne, dym, ogień, a także fantastyczny i imponujący pokaz laserowy.

Nowością tegorocznego wydarzenia było powołanie ambasadorów Śląskiego Festiwalu Nauki, którymi podczas trzeciej edycji ŚFN zostali dr Tomasz Rożek, dr Łukasz Lamża, Wiktor Niedzicki i Piotr Baron.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Tomasz Kawka, Tomasz Kiełkowski