11 listopada w TAURON Arenie Kraków odbył się koncert Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, podczas którego gwiazdą był włoski tenor Andrea Bocelli

To był niezwykły koncert

Andrea Bocelli zaprezentował najbardziej znane operowe arie oraz swoje utwory z płyty Cinema będącej kolekcją wybranych tematów muzycznych z największych produkcji filmowych i musicali. Na scenie poza chórem „Harmonia” artyście towarzyszyli między innymi: Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, piosenkarka popowa Ilaria Della Bidia oraz śpiewaczka operowa Maria Aleida. Dyrygentem był Marcello Rota współpracujący z operami w Rzymie, Neapolu, Mediolanie i Londynie.

Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek
z włoski tenorem Andreą Bocellim
Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek z włoski tenorem Andreą Bocellim

Andrea Bocelli to artysta niezwykły, nie tylko dlatego, że od 12 roku życia żyje w świecie ciemności. Obdarzony jest charakterystyczną, melodyjną barwą głosu, która już od ponad 20 lat rozpoznawalna jest na całym świecie. To dzięki niemu osiągnął ogromny sukces, o czym świadczą liczne nagrody i pobite rekordy sprzedaży płyt. Włoski tenor kojarzony jest głównie z muzyka klasyczną, ale równocześnie jest jedną z najbardziej lubianych i cenionych gwiazd muzyki popularnej. Jego ostatnia płyta Cinema wydana w 2015 roku zawiera 16 przebojów muzyki filmowej. Utwory z pochodzą z takich wielkich produkcji filmowych, jak Śniadanie u Tiffany’ego, Ojca chrzestnego, Gladiatora, Doktora Żywago oraz najpopularniejszych musicali: West Side Story czy Evity.

Włoski tenor od kilku lat regularnie pojawia się w Polsce, tym razem wystąpił w TAURON Arenie Kraków. Artysta przygotował wyśmienite widowisko, w które wkład miał także Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek. Jest on jednym z najstarszych (ze względu na historię – kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie) i zarazem najmłodszych (ze względu na wykonawców) zespołów w kraju. Stał się wizytówką nie tylko uczelni i całego regionu, ale przede wszystkim wysokiego poziomu kultury muzycznej w Polsce. Zespół wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji, realizował nagrania płytowe (11 płyt, nagrał również płytę dla EMI), prawykonywał utwory Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, a także wielu kompozytorów młodego pokolenia. Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w swojej długoletniej działalności koncertował około 4500 razy w wielu krajach Europy: Hiszpanii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Serbii, Macedonii, Rosji, Czechach, na Litwie, Łotwie, Gibraltarze, Słowacji, a także w Korei Płd., Tajlandii, Gruzji i na Filipinach. Współpracował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonią im. L. Janacka w Ostrawie, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, orkiestrami filharmonicznymi z Katowic, Koszalina, Krakowa, Zabrza, Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach. Dyrygowali „Harmonią” m.in. José Maria Florêncio, Antoni Wit, Marcin Nałęcz Niesiołowski, Igor Dohovič, Mirosław Jacek Błaszczyk, Heiko Matthew Fenster, Paul McCreesh, Bassem Akiki i inni.

Bogaty repertuar „Harmonii” obejmuje dzieła najwybitniejszych kompozytorów – od muzyki średniowiecza po utwory współczesne. Szczególną uwagę chór przywiązuje do popularyzacji muzyki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem stylizacji ludowych. „Harmonia” uczestniczy również w wykonaniach form oratoryjno-kantatowych od Mozarta do Pendereckiego. Warto podkreślić, że jest jedynym polskim chórem akademickim specjalizującym się w muzyce operowej, operetkowej i musicalowej. Członkami chóru są studenci i absolwenci Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Wysoki poziom artystyczny chóru przekłada się na sukcesy zespołu – na swoim koncie ma blisko 50 prestiżowych nagród w konkursach rangi międzynarodowej.

Podczas koncertu Andrei Bocellego w Krakowie Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej dyrygował Marcello Rota, wybitny dyrygent od lat współpracujący i zaprzyjaźniony z włoskim tenorem. Artyście towarzyszyło wielu znakomitych gości, w tym m.in.: sopranistka Maria Aleida, duet gitarowy CARisMA, w skład którego wchodzą Magdalena Kaltcheva i Carlo Corrieri, oraz zespół tańca Art Color Ballet. Trzygodzinne widowisko było źródłem wielu doznań artystycznych i wzruszeń, a kończąca je aria Nessun dorma z opery Turandot Giacomo Pucciniego porwała publiczność do długiej owacji na stojąco.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Adam Karski