Prof. dr hab. Ryszard Koziołek laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki

W gronie najwybitniejszych

Prof. Ryszard Koziołek, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego oraz prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów, został 33. laureatem prestiżowej Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Laudację na cześć prof. Ryszarda Koziołka wygłosiła prof. Marta Wyka, członkini jury
Laudację na cześć prof. Ryszarda Koziołka wygłosiła prof. Marta Wyka, członkini jury

Idea wręczania nagrody narodziła się w 1975 roku po śmierci prof. Kazimierza Wyki. Jan Pieszczachowicz – ówczesny prezes Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – wystąpił z pomysłem powołania nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki, krytyki literackiej i artystycznej. Ustanowienie nagrody było wyrazem hołdu dla prof. Kazimierza Wyki, wybitnego historyka literatury, krytyka, eseisty, znawcy sztuki, animatora życia kulturalnego, humanisty o niezwykłej energii i artystycznej wyobraźni, twórcy krakowskiej szkoły krytyki.

Nagroda im. Kazimierza Wyki w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki, historii literatury należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Jest bardzo wysoko oceniania zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców.

W roku 1980 nagrodę przyznano po raz pierwszy, a jej laureatem został znany krytyk i historyk literatury, eseista i tłumacz, pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN – Jerzy Kwiatkowski. Nagrodę przyznano mu za całokształt twórczości. Od tego czasu nagrodą uhonorowano m.in.: prof. Jana Błońskiego, Leszka Bugajskiego, prof. Stanisława Burkota, prof. Jerzego Jarzębskiego, Zbigniewa Herberta, prof. Jacka Łukasiewicza, prof. Przemysława Czaplińskiego, prof. Teresę Walas, prof. Aleksandra Fiuta, prof. Włodzimierza Boleckiego, prof. Piotra Śliwińskiego, prof. Michała Pawła Markowskiego, prof. Michała Głowińskiego. W 2010 roku Nagrodę im. Kazimierza Wyki otrzymał inny pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, którego doceniono za całokształt działalności krytycznoliterackiej ze szczególnym uwzględnieniem tomu Kup Pan książkę! Szkice i recenzje.

Prof. Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, historykiem literatury, krytykiem literackim, zajmującym się historią i teorią powieści nowoczesnej, autorem Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego, Znakowanie trawy albo praktyki filologii, Dobrze się myśli literaturą, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Publikuje m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”.

Od lewej: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, prof. dr hab.
Ryszard Koziołek i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
Od lewej: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, prof. dr hab. Ryszard Koziołek i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 19 stycznia 2017 roku w Sali Obrad Rady Miasta im. Stanisława Wyspiańskiego Urzędu Miasta Krakowa. Laudację na cześć prof. Ryszarda Koziołka wygłosiła prof. Marta Wyka, członkini jury. Redaktor Jan Pieszczachowicz, pomysłodawca nagrody i członek kapituły, ogłaszając werdykt, powiedział, że jury w twórczości Ryszarda Koziołka, a zwłaszcza w jego najnowszej książce Dobrze się myśli literaturą, dostrzegło połączenie świeżości i nowości, a także fachowości i wiedzy, które na pewno Kazimierz Wyka by docenił.

Ryszard Koziołek, odbierając nagrodę, stwierdził:

– Każdy polonista zawdzięcza coś Kazimierzowi Wyce, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Posługujemy się jego myślami, podejściem i spojrzeniem na literaturę. Nie inaczej jest ze mną.

Nagrodę prof. Ryszardowi Koziołkowi wręczyli członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W wydarzeniu udział wziął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.


Fotografie: Wiesław Majka / Urząd Miasta Krakowa