Dzielimy się sobą

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

To jedyne tego typu spotkanie zespołów tanecznych z całego świata, organizowane przez środowisko akademickie. Od początku istnienia imprezy, tj. od 1979 roku, gospodarzem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego. Raz do roku miasta województwa śląskiego stają się sceną, na której można zobaczyć tradycyjne zespoły ludowe z wielu krajów całego świata. Prezentowane stroje, muzyka, pieśni i tańce nawiązują do wzorów folkloru autentycznego. Barwny korowód i liczne koncerty przyciągają uwagę mieszkańców regionu. Mogą oni podziwiać występy młodych ludzi, których główną pasją i sposobem na życie jest folklor. W 2013 roku Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny odbywał się od 31 sierpnia do 8 września. W sześciu miastach województwa śląskiego z atrakcyjnym programem artystycznym wystąpiły zespoły z Indonezji, Rosji, Niemiec, Portugalii, Czech, Indii, Beninu i oczywiście Polski. Była to już 26. edycja tej imprezy.

Święto Drzewa

W 2012 roku Klub Gaja, Instytucja Katowice – Miasto Ogrodów oraz Uniwersytet Śląski zainicjowali 10. edycją Święta Drzewa na Śląsku. Wydarzenie rozpoczęła prezentacja dobrych praktyk, przygotowana przez Jacka Bożka z Klubu Gaja. Przed budynkiem Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach młodzież posadziła drzewo – klon polny. Nie zabrakło również wykładów z zakresu edukacji ekologicznej. Szczególną uwagę poświęcono martwym drzewom. Pochwałę martwego drewna głosił dr hab. prof. UŚ Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. W pobliżu budynków CINiBA i Wydziału Nauk Społecznych została złożona martwa kłoda, która pozostanie tam przez dziesiątki lat, aż dokona się jej całkowita dekompozycja. W akcji wzięło udział ponad 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Katowic oraz innych miast regionu, a także liczne grono gości, studentów i pracowników uniwersytetu.

Światowy Dzień Wody

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody w Katowicach, oprócz wykładów, wystaw, happeningów oraz gry miejskiej, zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano między innymi akcję „Usiołek wraca do domu”. Jej celem było zebranie funduszy umożliwiających wybudowanie studni wody pitnej na terenie Somalii lub Sudanu Południowego. Młodzież mogła nie tylko usłyszeć, lecz również „zobaczyć”, jak rzadkim dobrem jest czysta pitna woda, do której nie ma dostępu ponad 1,2 miliarda ludzi na świecie. Z jej niedoborem borykają się również mieszkańcy południowej Polski. Podczas akcji, aby zwrócić uwagę na problem dotyczący wielu społeczności lokalnych, utworzona została symboliczna kolejka po wodę. „Bohaterką” wydarzenia była również Rawa. Członkowie Klubu Gaja wraz z uczestnikami happeningu badali pobrane z niej próbki, aby uświadomić kolejny problem, jakim jest zanieczyszczenie rzek.

Mecz charytatywny „Senat kontra Senat”

Mecze charytatywne pomiędzy Senatem RP a senatami uczelni wyższych rozgrywane są na Śląsku już od pięciu lat. Po raz pierwszy mecz odbył się w 2008 roku, a zebrane środki finansowe przekazano na pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu oraz na budowę pierwszej w Polsce kliniki przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była śp. Krystyna Bochenek, senator RP. Uniwersytet Śląski jest jednym z głównych organizatorów tego niecodziennego sportowego wydarzenia, a rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś pełni rolę kapitana drużyny senatów uczelni wyższych. Tegoroczny mecz zakończył się wynikiem 5:1 dla Senatu RP. Honorową bramkę dla drużyny naukowców strzelił prof. dr hab. inż. Marian Dolipski. Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim w Chorzowie. Na trybunach swoje drużyny wspierali studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, a także mieszkańcy regionu. Spotkanie komentował Andrzej Zydorowicz, dziennikarz sportowy. Smak porażki drużyny naukowców osłodził jednak szczytny cel spotkania. Tym razem zebrane pieniądze zasiliły Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego. Zostaną one przeznaczone na stypendia dla najbardziej potrzebującej śląskiej młodzieży, by stworzyć jej szansę na naukę i rozwijanie swoich zdolności.

Dni Ziemi w Sosnowcu

W organizację pierwszych obchodów Dni Ziemi pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi UŚ zaangażowali się w 1992 roku. Pracowali wówczas pod kierunkiem dr hab. prof. UŚ Marii Pulinowej. Pomysł zrodził się z chęci podzielenia się wiedzą, z której mogliby korzystać uczniowie wszystkich etapów kształcenia. Co roku akcje i konkursy, odbywające się w ramach Dni Ziemi, cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W tegorocznych obchodach Dni Ziemi jdną z atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych był Miting Ekologiczny „W krainie dinozaurów”. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych mogli obejrzeć kolekcję 263 dinozaurów, należącą do jednego z maluchów, Gabrysia Jasickiego. Uczestnicy podziwiali również modele dinozaurów, prezentowane na co dzień na WNoZ. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sosnowcu przygotowała natomiast akcję „Listy dla Ziemi”. Głównym jej punktem było pisanie tematycznych listów do dorosłych z prośbą o szacunek dla naszej planety. Uczniowie poruszali tematykę gospodarki odpadowej i recyklingu. Aby dać wyraz swemu zaangażowaniu, dzieci z materiałów odpadowych wykonały „Ekostworki”, symbole udziału w akcji.

Internetowa Poradnia Językowa

Jaka jest etymologia słowa człowiek? Dlaczego niektórzy ludzie mówią doktór? Jaka jest różnica między dyrektorem Marketingu a dyrektorem ds. marketingu? To tylko kilka pytań zadanych przez internautów językoznawcom współpracującym z Internetową Poradnią Językową Uniwersytetu Śląskiego. Każdy, kto ma wątpliwości związane z użyciem słowa, jego znaczeniem czy etymologią, może zadać pytanie, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej www. poradniajezykowa.us.edu.pl. Wiele ciekawych informacji znajdą tam również osoby zainteresowane frazeologią polską, znaczeniem wyrazów, etymologią imion, nazwisk i nazw miejscowych, a także historią naszego języka. Na stronie poradni dostępne są też zasady pisowni i interpunkcji polskiej. Pomocą służą pracownicy Instytutu Języka Polskiego UŚ, wyróżniający się studenci polonistyki oraz członkowie Koła Kultury Języka Polskiego UŚ. Poradnią kieruje dr Katarzyna Wyrwas.

Studencki Festiwal Nauki

Jest to największe przedsięwzięcie organizowane na terenie województwa śląskiego, wspierające uczniów szkół ponadgimnazjalnych w podjęciu decyzji dotyczących wyboru kierunku dalszego kształcenia oraz promujące naukę i kulturę studencką. To także niepowtarzalna okazja do odwiedzenia miejsc, które na co dzień są niedostępne dla osób niezwiązanych ze środowiskiem akademickim. W ramach festiwalu studenci i doktoranci przygotowują rokrocznie wiele atrakcji i imprez towarzyszących, spotkań z naukowcami, pokazów eksperymentów oraz prezentacji swoich naukowych pasji. Zachęcają również do studiowania na swoich wydziałach. Od początku istnienia tej imprezy największym zainteresowaniem cieszy się Jarmark Wiedzy, odbywający się przed rektoratem UŚ przy ul. Bankowej.

W organizację Jarmarku Wiedzy włączają się przede wszystkim członkowie kół naukowych działających na poszczególnych wydziałach. Pokazy tańca z ogniem, stoisko gastronomiczne oferujące smażoną na maśle szarańczę wędrowną, rozpoznawanie skał czy możliwość spotkania mieszkańców prehistorycznej jaskini – to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Członkowie Koła Oświeconych prezentowali na plakatach stroje z epoki i dzielili się swoją wiedzą na temat gier popularnych w XVIII wieku. Swoimi „wybuchowymi” eksperymentami uwagę uczestników przyciągali członkowie Koła Naukowego Chemików i Fizyków. Doświadczenia z ciekłym azotem, samozapłon gliceryny czy też wulkan powstający po zapaleniu dwuchromianu amonu – wszystko po to, by w ciągu jednego dnia przekonać przechodnia, jak fascynująca może być nauka. W debacie „Co nam daje Uniwersytet, czyli o znaczeniu wykształcenia humanistycznego” wystąpili: rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, prof. Jerzy Stuhr oraz prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek. Nie zabrakło również otwartych wykładów prowadzonych na ul. Mariackiej oraz w budynku Dworca PKP w Katowicach.

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: Agnieszka Sikora, Agnieszka Szymala