Nagrody i wyróżnienia dla studentów i pracowników Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego

Laury dla filmowców

200 pokazów

Filmy studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego gościły na festiwalach krajowych i międzynarodowych, miały łącznie ponad 200 pokazów, były wielokrotnie emitowane przez Kino Polska, Ale Kino+ oraz TVP Kulturę. Filmy Idziemy na wojnę!, Portier z hotelu Mewa oraz Święto Zmarłych trafiły na kompilację DVD Polish Shorts, zawierającą najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

Deszcz nagród dla Święta Zmarłych

Film według scenariusza i w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zdobył nagrodę specjalną Jury na 2nd Kyiv International Short Film Festival (Ukraina, 2013), nagrodę PISF i Mastershot w Konkursie Etiud Studenckich na 20. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage (Bydgoszcz, 2012), wyróżnienie honorowe w Konkursie Etiuda na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima (Kraków, 2012), nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego 2013 za najlepszy scenariusz dla Aleksandry Terpińskiej i za najlepsze zdjęcia dla Bartosza Bieńka, nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 22nd Cottbus Film Festival (Niemcy, 2012), nagrodę „Cinema Without Borders” na 13. Polish Film Festival w Los Angeles (USA, 2012) i Grand Prix w kategorii film studencki na 59. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby OKFA (Konin, 2013). Film, jako jedyny obraz z Polski, znalazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont- Ferrand (Francja), został także zakwalifikowany do sekcji studenckiej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian (Hiszpania), jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie.

Kadr z filmu Nasza zima zła w reżyserii Grzegorza Zaricznego
Kadr z filmu Nasza zima zła w reżyserii Grzegorza Zaricznego

Nasza zima zła w Finlandii

Etiuda szkolna Nasza zima zła w reżyserii Grzegorza Zaricznego (także współautora scenariusza filmu z Hanną Sieją) zakwalifikowana została do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tampere (Finlandia), jednego z czołowych europejskich festiwali filmów krótkometrażowych. Film zdobył m.in. III nagrodę w kategorii film studencki w 59. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby OKFA w Koninie, Grand Prix Złoty Łucznik na 6. Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato w Radomiu, nagrodę organizatorów na festiwalu Złote Mrówkojady w Lublinie.

Kiedy ranne wstają zorze

Po sukcesach w 2012 roku filmu Kiedy ranne wstają zorze według scenariusza i w reżyserii Mateusza Głowackiego rok 2013 także przyniósł twórcy kolejne wyróżnienia. Na 59. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby OKFA w Koninie w kategorii film studencki obraz zdobył pierwszą nagrodę, a we Wrześni na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” – nagrodę „Jańcio Wodnik” dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego.

Nagrody dla Kuby Czekaja

Autor scenariusza i reżyser Twist & Blood Kuba Czekaj odebrał Golden Palm Winner na Mexico International Film Festival (2012). Otrzymał także nagrodę za najlepszą reżyserię filmu krótkometrażowego na 2nd Hot Media International Film Festival w Waszyngtonie (2013) oraz I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych w Koninie i Grand Prix w kategorii filmów studenckich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka” w Kędzierzynie-Koźlu.

Dr Adam Sikora
Dr Adam Sikora

Czeski Lew dla dr. Adama Sikory

Dr Adam Sikora z Zakładu Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego zdobył nagrodę Czeskiego Lwa za zdjęcia do filmu pt. W cieniu. Obraz wyreżyserowany przez Davida Ondříčka otrzymał nagrody aż w dziewięciu kategoriach, w tym wyróżnienie za najlepszy film. Za zdjęcia do filmu dr Adam Sikora otrzymał wcześniej nagrodę Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych.

Magma najlepsza

Etiuda szkolna Pawła Maślony Magma otrzymała nagrodę dla najlepszego fabularnego filmu studenckiego o czasie trwania powyżej 15 minut podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Palm Springs (Kalifornia, 2013). Etiuda była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Flicks

Film Póki wilk syty w reżyserii Olgi Kałagate, studentki reżyserii, triumfował na 4th Flicks Student Film Festival w Groningen (Holandia), gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy film. Do konkursu w Groningen zostało zakwalifikowanych 26 produkcji z 11 krajów, w tym dwa filmy wyprodukowane przez Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ – oprócz zwycięskiego filmu Olgi Kałagate o nagrodę walczył również obraz Święto Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej.

Autorzy: Maria Sztuka
Fotografie: Agnieszka Sikora