Nagrody i wyróżnienia studentów, absolwentów i pracowników Instytutu Sztuki UŚ

Artystyczna czołówka

Plakat Iwony Cichy Animal abuse. It hurts
Plakat Iwony Cichy Animal abuse. It hurts

Najlepsza w Nowym Sadzie

Iwona Cichy, absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie, wygrała Światowe Biennale Plakatu Studenckiego 2012 w Nowym Sadzie w Serbii. Wyróżniony plakat Animal abuse. It hurts podejmował problematykę przemocy wobec zwierząt. Wśród 240 finalistów z całego świata znalazło się w sumie dwunastu Polaków, do ostatecznych rozgrywek oprócz Iwony Cichy dotarła jeszcze jedna studentka z Cieszyna – Martyna Sobolewska.

Cieszyńscy graficy w Ameryce Południowej

Prace Iwony Cichy i Pauliny Kosmy zostały zakwalifikowane do pokonkursowej wystawy Bienal del Cartel Bolivia BICeBé 2013 – międzynarodowego biennale plakatu, najważniejszego wydarzenia dotyczącego projektowania graficznego w Ameryce Południowej. Spośród 4000 nadesłanych prac do wystawy zakwalifikowano 291 plakatów.

„Dwór Kossaków”

Damian Chomątowski zdobył III nagrodę, a Agnieszka Woźniak wyróżnienie podczas Warsztatów Działań Kreatywnych dla studentów i pedagogów z siedmiu uczelni artystycznych: Instytutu Sztuki UŚ z Cieszyna, Akademii Sztuk Pięknych z Katowic, Akademii Jana Długosza z Częstochowy, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, Gdańska i Łodzi. Warsztaty odbywały się w czerwcu 2013 roku w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich.

Logo Teatru w Kłodzku

Czterech studentów i absolwentów Instytutu Sztuki UŚ zostało uhonorowanych w konkursie na logo Teatru w Kłodzku. Wygrał, stając się tym samym oficjalnym logo Teatru, projekt studentki grafiki Pauliny Kosmy. Hubert Tereszkiewicz, Iwona Cichy i Anna Witkowicz otrzymali wyróżnienia.

International Exlibris Competition

Prace prof. zw. z przew. kwal. II st. Małgorzaty Łuszczak z Katedry Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej UŚ zostały wyróżnione w Ankarze na International Exlibris Competition, a także na Art in miniature III International Exhibition (Majdanpek, Serbia).

8. Triennale Grafiki Polskiej

Dr hab. prof. UŚ Joanna Piech-Kalarus z Katedry Grafiki UŚ zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Canson w ramach 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach oraz srebrną nagrodę na International Print Exhibition w Yunnan w Chinach.

Wyróżniony plakat Martyny Sobolewskiej The Earth need
rebels
Wyróżniony plakat Martyny Sobolewskiej The Earth need rebels

Najlepszy film eksperymentalny

Podczas XI edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego „RePeFeNe 2012” dr Hanna Grzonka z Katedry Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej UŚ otrzymała nagrodę za najlepszy film eksperymentalny. Zaprezentowany obraz nosi tytuł Tor myślenia.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych w Iranie

Dr Tomasz Kipka z Katedry Projektowania Graficznego UŚ został laureatem w kategorii plakat Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych (4th Fadjr International Festival of Visual Arts), organizowanego przez Tehran Museum of Contemporary Art w Iranie.

23. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach

Do 23. edycji biennale – najstarszego w Polsce konkursu w dziedzinie sztuki plakatowej – zakwalifikowała się grupa z Instytutu Sztuki UŚ. Na wystawie (w grudniu 2013 roku) znajdą się prace dr. Piotra Grabowskiego, prof. Józefa Hołarda, dr. Tomasza Jędrzejki, dr. Tomasza Kipki, dr. hab. Łukasza Klisia, dr. hab. Sebastiana Kubicy i mgr. Marcina Urbańczyka z Katedry Projektowania Graficznego oraz dr Kai Renkas i mgr. Marka Głowackiego z Katedry Interdyscyplinarnej Kreacji Artystycznej. Do wystawy zakwalifikowano również prace absolwentów Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie: Iwony Cichy, Beaty Grzeganek, Jarosława Korczaka oraz studenta grafiki Pawła Delekty.

Nagrody dla Natalii Pawlus

Mgr Natalia Pawlus z Katedry Grafiki Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie zdobyła pierwszą nagrodę w Monterrey (Meksyk) na Międzynarodowym Konkursie na Małą Formę Graficzną (Sixth International Printmaking call Prints for Peace Monterrey México 2013), a także wyróżnienie w Guangzhou (Chiny) w Konkursie na Ekslibris i Małą Formę Graficzną (1st International Exlibris and Mini-prints Biennale Exhibition – Mini-print). Natalia Pawlus otrzymała również na Biennale w Guanlan w Chinach nagrodę za grafikę „Dreams Come True”.

Autorzy: Maria Sztuka