Nagrody i wyróżnienia dla studentów i pracowników Instytutu Muzyki UŚ

Osiągnięcia muzyków

Premiera filmu Muzyka i cisza

28 czerwca w katowickim kinie Kosmos odbyła się premiera filmu dokumentalnego Dagmary Drzazgi Muzyka i cisza, którego bohaterem był – związany ze Śląskiem Cieszyńskim – kompozytor, dyrygent, organista i nauczyciel Jan Sztwiertnia. Film powstał przy współudziale studentów i wykładowców Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego Dokument został wyprodukowany przez Telewizję Katowice przy dofinansowaniu Śląskiego Funduszu Filmowego.

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” z Cieszyna podczas Busan Choral Festival & Competition 2012
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” z Cieszyna podczas Busan Choral Festival & Competition 2012

Sukcesy chóru „Harmonia”

Po sukcesie na VIII Międzynarodowym Konkursie Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku- Białej, na którym zespół zdobył Grand Prix i pięć nagród specjalnych, Chór Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie „Harmonia” kontynuuje dobrą passę. W listopadzie 2012 roku uczestniczył w prestiżowym konkursie chóralnym w Korei Południowej. W Busan spotkało się 28 zespołów chóralnych z całego świata: Chin, Fidżi, Filipin, Hongkongu, Indonezji, Izraela, Korei, Łotwy, Malezji, Norwegii, Singapuru, USA i Polski. Rywalizacja konkursowa przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Dla zwycięzców, poza dyplomem, przewidziano również nagrody finansowe. I miejsce zajęła Norwegia, II – Indonezja, III miejsce – Chór „Harmonia” pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek. W maju 2013 roku na XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie „Harmonia” otrzymała statuetkę Srebrnego Feliksa, dyplom honorowy, nagrodę pieniężną za najlepsze wykonanie kompozycji Feliksa Nowowiejskiego – utworu Jaś zakochany. Chór zdobył również Złoty Dyplom oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem.

Srebrne Pasmo

W grudniu 2012 roku Chór Żeński „Melodia” pod dyrekcją dr Aleksandry Zeman z Zakładu Dyrygowania i Wokalistyki Instytutu Muzyki otrzymał Stribrne Pasmo na XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Kolęd z Nagrodą Petra Ebena w Pradze (International Festival of Advent and Christmas Music with Petr Eben Prize). W konkursie wzięło udział 31 chórów z dziewięciu państw: Szwecji, Finlandii, Singapuru, Rosji, Włoch, Czech, Słowacji, Węgier i Estonii. W kwietniu 2013 roku chór zdobył dyplom BIEN na 49. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Montreux w Szwajcarii (Montreux Choral Festival). W konkursie udział wzięły zespoły z: Wenezueli, Korei Południowej, Irlandii,Włoch, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Słowenii, i Czech.

II Konkurs Organowy i Kompozytorski

W kwietniu 2013 roku Ewelina Bachul, studentka III roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia (organy w klasie Zygmunta Antonika), zajęła I miejsce w II Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej, a także pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie. Wzięła również udział w nagraniu płyty CD (kameralnie i solowo) z chórem parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Goleszowie, prowadzonym przez mgr Ewę Wigezzi-Skałkę.

II Wiosenne Spotkania przy Fortepianie

Anna Lipiak, studentka II roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia (fortepian w klasie mgr. Grzegorza Niemczuka), zdobyła I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie II Wiosenne Spotkania przy Fortepianie (Akademia Muzyczna w Krakowie, 13–14 kwietnia 2013 roku) oraz IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym zorganizowanym w ramach Festiwalu „Młode Talenty” w Montrond-les-Bains we Francji (Festival „Jeunes Talents”).

Studencka Działalność Artystyczna

W kwietniu 2013 roku Katedra Muzyki na Wydziale Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberoku (Słowacja) po raz dziesiąty zorganizowała Międzynarodowy Konkurs Interpretacyjny Studencka Działalność Artystyczna (Študentská umelecká činnosť – ŠUČ) w kategoriach: gra na fortepianie, gra na organach, śpiew solowy, gra na fortepianie na cztery ręce. W konkursie udział wzięły dwie studentki I roku studiów licencjackich z klasy śpiewu dr Sabiny Olbrich-Szafraniec – Mariola Cierpioł, która zdobyła wyróżnienie w kategorii śpiew solowy, oraz Anna Wolak zdobywczyni nagrody (dyplomu) za najlepszą interpretację pieśni Víťazoslava Kubička „Bože, príď mi na pomoc”.

Jubileuszowy koncert

W grudniu 2012 roku odbył się uroczysty koncert z okazji 70. rocznicy urodzin Ryszarda Gabrysia – kompozytora, pedagoga, animatora życia muzycznego, współtwórcy i pierwszego dyrektora Instytutu Muzyki UŚ. Wśród wykonawców znaleźli się: dr Sabina Olbrich-Szafraniec (sopran), Hubert Miśka (tenor), Marcin Hałat (skrzypce), Adam Mokrus (skrzypce), Agnieszka Kopińska (fortepian), Tomasz Orlow (fortepian), Grzegorz Niemczuk (fortepian), Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek.

Autorzy: Maria Sztuka
Fotografie: Tomasz Stolz