30 stycznia w rektoracie UŚ odbyła się Biesiada Śląska - impreza charytatywna, podczas której gromadzone były fundusze na organizację letnich i zimowych szkół języka polskiego na Wschodzie.

Biesiada Śląska

Patronat honorowy nad imprezą objął JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Uczestnikami Biesiady byli współpracownicy, przyjaciele i sympatycy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ oraz profesorowie, wykładowcy, doktoranci z wielu uczelni, w tym: Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego, Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy i Uniwersytetu Śląskiego, studenci polscy i zagraniczni (m.in. z Japonii, Turkmenistanu, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Norwegii).

Po części oficjalnej rozpoczął się występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" z Radzionkowa, po którym podano tradycyjny śląski obiad. Inną atrakcją wieczoru był występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice", który nie tylko zaśpiewał dla gości, ale także razem z nimi.

Podczas biesiady, na stoiskach można było m.in.: przygotować samodzielnie wodziankę, kupić wyprodukowany specjalnie z tej okazji "gorący kubek" lub nabyć domowe tuste. Oprócz tego Szkoła Języka i Kultury Polskiej wystawiła stoisko z pamiątkami z całego świata. W śląski klimat wprowadzał pokaz zdjęć "Panorama Miast Śląska". Radosna zabawa oczywiście trwała do rana.

Cegiełki i datki wrzucane do skarbonek pozwolą także i w tym roku "zawieźć kawałek Polski" dzieciom i młodzieży nad Bajkał, do mołdawskich Bielc, do Szkoły im. św. Królowej Jadwigi w Gruzji i w wiele innych dalekich miejsc.

 

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk"

  

Część oficjalna Biesiady Śląskiej Część oficjalna Biesiady Śląskiej

  

Biesiada Śląska

 

Profesor Ewa Jaskólska śpiewa ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca Profesor Ewa Jaskólska śpiewa ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca "Katowice"

 

Tort na 18 rocznicę Szkoły Tort na 18 rocznicę Szkoły

 

Stoisko z pamiątkami z całego świata Stoisko z pamiątkami z całego świata

 

Tańce

 


Fotografie: SJiKP