Cieszyńska "Harmonia" odznaczona

Nagroda dla stulatki

Podczas uroczystej XXXIII sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UŚ 19 stycznia, chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" otrzymał Złotą Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego". Nagrodę wręczyła Ludgarda Buzek, przewodnicząca Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Od 100 lat "Harmonia" rozsławia tradycje śpiewacze Śląska Cieszyńskiego w całej Polsce oraz w prawie wszystkich krajach Europy. Kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku w Ciszynie Towarzystwa Śpiewaczego "Harmonia". W 1971 roku opiekę nad chórem przejął Uniwersytet Śląski Filia w Cieszynie. Siedzibą akademickiej "Harmonii" jest cieszyński Instytut Muzyki przy Wydziale Artystycznym UŚ. Chórzyści to studenci i absolwenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Wykształcenie muzyczne "Harmonistów" wpływa na wysoki poziom artystyczny zespołu oraz umożliwia dynamiczny i stały rozwój poprzez poszukiwanie nowych wyzwań muzycznych. Jednym z nich było uczestnictwo w wykonaniu "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego podczas prestiżowego II Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, czy nagranie szóstej płyty zespołu z "La petite messe solennelle" Gioacchino Rossiniego - płyty, która ukazała się z okazji setnej rocznicy powstania Towarzystwa Śpiewaczego "Harmonia". Warto też wspomnieć montaż słowno-muzyczny "Do tych, co mają tak za tak, nie za nie...", przygotowany wspólnie z Arturem Żmijewskim i beskidzkim folklorystą Józefem Brodą. Spektakl okraszony scenografią, choreografią i grą świateł ukazywał, poprzez różnorodne bodźce artystyczne, ważne dla ludzi wartości: umiłowanie Boga, Ojczyzny oraz Człowieka.

Akademicka "Harmonia" w ostatnich latach bardzo dynamicznie działa na polu muzyki wokalno-instrumentalnej. Przygotowano: L. v. Beethovena Missa Solemnis, C. Orffa Carmina Burana, W. A. Mozarta Requiem, Msza Koronacyjna C- dur , J. Haydna Nelson- Messe, Stworzenia świata, G. Verdiego Requiem, A. Ramireza Navidad Nuestra, Missa Criola, współpracując z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrami filharmonicznymi z Krakowa, Katowic, Zabrza, Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach (Słowacja), Orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej (Czechy).

Do cenniejszych nagród zdobytych w ostatnich latach należą:

  • nagroda dla najlepszego chóru podczas konkursu "Jaro se otvira" (Zd'ar nad Sazavou Czechy);
  • ocena "tres bien" na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Montreux (Szwajcaria);
  • srebrny medal Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Festa Musicale w Ołomuńcu (Czechy);
  • złoty puchar Piotra I na II World Choir Festival Grand Prix St.Petersburg (Rosja).

Od 10 lat "Harmonią" dyryguje dr Izabella Zielecka-Panek, pracownik dydaktyczny Wydziału Artystycznego UŚ, obecnie na stanowisku adiunkta. Jest następczynią znanych nie tylko na Śląsku Cieszyńskim dyrygentów "Harmonii": Karola Hławiczki, Jerzego Hadyny, Emanuela Guziura, Władysława Wilczaka -pierwszego dyrygenta akademickiej "Harmonii" oraz Haliny Goniewicz-Urbaś, która prowadziła zespół przez 20 lat i przekazała go Izabelli Zieleckiej-Panek.

Jako jeden z najstarszych i najmłodszych zarazem zespołów Śląska Cieszyńskiego, Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" stał się wizytówką nie tylko regionu i Uniwersytetu Śląskiego, ale przede wszystkim wysokiego poziomu kultury muzycznej Polski.