III Studencki Festiwal Nauki

Podobnie jak w minionych edycjach ideą Festiwalu była promocja i prezentacja naukowej działalność studenckiej. Podczas jego trwania członkowie kół naukowych mieli okazję wymienić się wiedzą z różnych dyscyplin, a także doświadczeniami, jakie zdobyli podczas prowadzonych badań, wyjazdów i konferencji. Była to także okazja dla maturzystów, którzy odwiedzili nas podczas Dnia Otwartych Drzwi, do przekonania się, czy wymarzona dyscyplina naukowa, zajmuje się rzeczywiście tym, co ich interesuje i pasjonuje.

Tegoroczny Festiwal Nauki różnił się do poprzednich edycji. Przede wszystkim po raz pierwszy prezentacje odbywały się w jednym miejscu, którego sercem była ulica Bankowa. Poszczególne warsztaty, wykłady i pokazy można było zobaczyć w Rektoracie, na Wydziałach: Nauk Społecznych, Prawa i Administracji oraz Matematyki, Fizyki i Chemii. Do współpracy włączyli się nasi koledzy z Akademii Sztuk Pięknych z wystawą swoich prac oraz pokazem projektowania na żywo. Cała akcja odbywała się pod patronatem władz miasta i województwa, a także Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Wydawnictwa Śląsk, Ośrodka Alliance Francaise, kina Światowid oraz Entuzji firmy szkoleniowo- rekrutacyjnej.

W ramach Festiwalu Nauki, 17 kwietnia, odbył się Dzień Otwartych Drzwi, podczas którego odwiedzili nas maturzyści. Celem było zaprezentowanie oferty edukacyjnej oraz zasad rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Przedstawiciele wydziałów udzielali informacji w Rektoracie oraz przy specjalnie przygotowanych na tę okazję stoiskach umiejscowionych na świeżym powietrzu. W tym samym czasie odbywały się już prezentacje kół naukowych, dzięki czemu przyszli studenci mieli okazję porozmawiać ze starszymi kolegami. Specjalnie dla nich Studenckie Koło Seksuologii przygotowało warsztat dotyczący komunikacji uczuć. Elementy treningu komunikacji interpersonalnej. Także tego dnia odbywała się "Wiosenna Wampiriada". Od rannych godzin pracownicy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcali do oddawania krwi w specjalnie przygotowanych autokarze.

Reprezentant Wydziału Filologicznego UŚ zachęcał do studiowania polonistyki
Reprezentant Wydziału Filologicz-
nego UŚ zachęcał do studiowania
polonistyki

Choć kampus akademicki tętnił życiem już od wtorku, uroczyste otwarcie III Studenckiego Festiwalu Nauki odbyło się 18 kwietnia w kinie Światowid, występem studenckich kabaretów: "To za Duże Słowo" oraz "Klinkiernia".

Tego też dnia przy ulicy Bankowej rozstawiona została scena, na której zaprezentowali się między innymi członkowie Koła Naukowego Etnologii z Cieszyna, umilając nam czas grą na indyjskich instrumentach. Odbył się także pokaz Aikido oraz wystąpił zespół XPRSS. Podobnie jak w roku poprzednim dużym sukcesem okazała się prezentacja przygotowana przez Koło Naukowe Biotechnologów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także konferencja przygotowana przez Koło Naukowe Komunikacji Kulturowej dotycząca "Kłamstwa jako elementu komunikacji kulturowej", na której gościnnie wystąpił prof. Dariusz Doliński. Odwiedził nasz także Adam Płona redaktor www.wiadomosci24.pl zaproszony przez Międzywydziałowe Stowarzyszenie Dziennikarzy MOSTY oraz Pan Tomasz Konior, którego gościło Koło Naukowe Estetyków.

Na amatorów sztuki czekały liczne wystawy. Ci, którzy mieli ochotę spróbować swoich sił w roli fotografa mieli okazję zrobić to w specjalnie zbudowanym, profesjonalnym studiu fotograficznym, przygotowanym przez członków grupy www.warsztaty-fotograficzne.org lub skonsultować swoje zdjęcia i usłyszeć opinię profesjonalistów.

Na uwagę zasługuje także pokaz przygotowany przez Amnesty Intermational, który zaprezentował los uchodźców z Korei północnej, gromadząc przy tym rzeszę osób zainteresowanych tematyką obrony praw człowieka, a także prezentacja Wydziału Radia i Telewizji UŚ, która odbyła się 19 kwietnia w Kinoteatrze "Rialto".

Podczas całego festiwalu trwały warsztaty ruchowe m.in. salsy, tańca żydowskiego, flamenco oraz warsztat choreoterapeutyczny, a także warsztaty rozwijające zdolność twórczego myślenia, poprawiające dykcję i emisję głosu, czy dotyczące wzmacniania i odkrywania swoich mocnych stron.

Festiwal zakończył spektakl-happening Koła Naukowego Teatrologów będący owocem warsztatów odbywających się w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki.

MILENA NOWAK

Autorzy: Milena Nowak, Foto: Agnieszka Sikora