SPORTOWE ŻYCIE NA UŚ-u

JUWENALIA Z AZS-em

Drużyna UŚ przed finałowym meczem

Program sportowy Juwenaliów (16-18 maja 2002r.) był bardzo różnorodny: turniej szachowy, rozgrywki tenisa stołowego i ziemnego, badminton, pokaz karate, III halowe Mistrzostwa UŚ w piłce nożnej o puchar rektora oraz finał ULKI - Uczelnianej Ligi Koszykówki Amatorskiej w Spodku.

Już po raz trzeci odbyły się Mistrzostwa Uniwersytetu Śląskiego w Futsalu o Puchar Rektora UŚ. Impreza miała miejsce 16 maja br. w Chorzowie w hali MORiS-u. W zawodach uczestniczyło 7 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy (Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania wycofała się z rozgrywek):

,
a reszta drużyn przestała się liczyć w rozgrywkach o miejsca medalowe i walczyła już tylko o miejsca od VII do V. Mecz o III miejsce zakończył się zwycięstwem WS Bankowej, która zdecydowanie pokonała WS Biznesu 6:0.

Niezwykle emocjonująco zapowiadał się finał rozgrywek. Tak jak w zeszłym roku o Puchar Rektora walczyły: WSEiA i UŚ Katowice. Zacięty i nerwowy pojedynek finałowy zakończył się wynikiem 2:2. Dogrywka w formie rzutów karnych ostatecznie wyłoniła zwycięzcę turnieju. UŚ Katowice pokonał WSEiA - 10:9.

Po puchar sięgnęli podopieczni trenera Aleksandra Fangora w składzie: Wojtek Adamczyk, Krzysztof Drenda, Bartek Goncerz, Krzysztof Halemba, Damian Jakubik, Adam Kubiczek, Adam Lichota, Jakub Lubas.

Ze zwycięskim pucharem

Wyróżnieni zostali również inni zawodnicy: Krzysztof Pokrywa (WSEiA) otrzymał tytuł najlepszego bramkarza turnieju, koronę króla strzelców zdobył Ireneusz Pietrzyk (WS Bankowa), zaś Bartka Goncerza uznano za najlepszego zawodnika rozgrywek.

Wypada wspomnieć o znakomitej organizacji technicznej zawodów. Impreza przebiegała bez żadnych zakłóceń. Zawodnicy przestrzegali zasad fair play oraz pokazali znakomite umiejętności techniczne połączone z ogromnym hartem ducha. Wszystkim zawodnikom należą się słowa uznania, a zwycięzcom gratulacje!

* * *

Finałowy mecz ULKI

Gratulacje dla zwycięskiej drużyny
(prof. Janusz Janeczek, Piotr Nowak -
kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu)

W piątkowe popołudnie - 17 maja br. w małej hali katowickiego Spodka zorganizowano wielki finał ULKI 2001/2002 pomiędzy zespołami: Młodzi Bodzy i Nic Specjalnego.

Gościem honorowym był prof. dr hab. Janusz Janeczek - rektor elekt. Na trybunie zasiedli także m.in.: mgr Piotr Nowak - szef SWFiS od jedenastu lat prowadzący ULKĘ, mgr Aleksander Fangor - prezes AZS ds. sportu i turystyki, mgr Edward Wąsiel - z-ca dyr. adm. UŚ ds. technicznych, Magda Jaworska - przedstawicielka rady uczelnianej.

Młodzi Bodzy - Niebiescy wystąpili w składzie: Marcin Guz, Radek Kuciński, Marcin Kuncikowski, Marek Mandowski, Sobek Mikołajczyk, Jurek Noskowiak, Arek Rapacz, Maciek Sadyś, Mariusz Salamaga, zaś drużyna Czerwonych - Nic Specjalnego rozegrała mecz w nieco zmniejszonej ekipie: Michał Goj, Piotr Paskart, Maciej Preidl, Przemek Sikora, Tomek Tarski, Jarek Urych, Łukasz Wojtowicz.

Mistrzowie ULKI

W pierwszej kwarcie meczu znaczną przewagę osiągnęli Czerwoni uzyskując wynik 33:18. Sprawne akcje pod koszem, trafne rzuty z trudnych pozycji, zacięta rywalizacja oraz efektowne wsady niektórych zawodników, powodowały gorący aplauz na trybunach. W drugiej kwarcie Niebieskim zabrakło zaledwie 5 punktów do wyrównania. Ostatecznie po ostrej, końcowej grze zespół Nic specjalnego ustalił wynik na 22:18.

W przerwie meczu odbył się pokaz sekcji karate pod okiem trenerów Beaty i Piotra Machulskich. Widzowie mogli podziwiać umiejętności, siłę i niesamowitą sprawność fizyczną uczestników występu. Szpagaty, reżyserowane walki, łamanie desek, patyków i kijów basseballowych były niezwykłą atrakcją tego wieczoru.

Po tak efektownym występie koszykarze wrócili na parkiet z nieco "przygaszonym" zapałem. Aby urozmaicić grę zawodnicy zaczęli wymuszać faule i agresywnie odbierać piłkę przeciwnikowi. Młodzi Bodzy w dwóch ostatnich kwartach powoli odrabiali straty. Nie pomogły jednak efektowne rzuty Radka Kucińskiego za trzy punkty, ani sprawne kontry Marka Mandowskiego. Chociaż w obu końcowych kwartach wygrali Niebiescy 23:19 i 23:20, to nie zdołali wyrównać i objąć prowadzenia. Ostatecznie zwyciężył zespół Nic Specjalnego, pokonując Niebieskich 94:82.

Prof. dr hab. Janusz Janeczek mistrzom ULKI wręczył puchar i nagrody. Gratulacje i uznanie gromkimi brawami wyrazili również kibice zebrani na trybunach.

Najwięcej punktów w turnieju zdobyli: Michał Goj (32), Tomek Tarski (24), Łukasz Wojtowicz (17) - Nic Specjalnego, Marek Mandowski (39), Radek Kuciński (17), Marcin Guz (13) - Młodzi Bodzy.

SPORTOWA MIGAWKA

W Warszawie 13 kwietnia odbyły się XXI Mistrzostwa Szkół Wyższych w biegach przełajowych. Na 12 miejscu uplasowała się Aleksandra Strach, a Beata Ochman wywalczyła 25 lokatę. Razem z dwoma koleżankami Klaudią Posiak i Mają Skrzeczyńską, które w klasyfikacji generalnej zajęły odpowiednio 165 i 173 miejsce - zdobyły 21 miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet. Mężczyźni wypadli nieco słabiej w indywidualnej klasyfikacji (Stanisław Odróbka - 90, Łukasz Hawełek - 94, pozostała trójka zamknęła drugą setkę), jednak drużynowo zajęli 22 miejsce.

Akademickie Mistrzostwa Śląska w Judo zorganizowano 23 kwietnia br. w Gliwicach. Reprezentacja UŚ wywalczyła III miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej Marta Podolska zajęła pierwszą lokatę, a tuż za nią uplasowała się Joanna Kocot. Wśród mężczyzn w kategorii do 60 kg na 2 miejscu znalazł się Grzegorz Gwóźdź, zaś w kategorii do 66 kg 3 pozycję zajął Michał Sowiński. Wojciech Chmiel oraz Jarosław Modelski w kategorii do 81 kg zdobyli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Ostatnią ważną imprezą sportową, na której reprezentanci UŚ uzyskali bardzo dobre wyniki, są XXI Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych we Wspinaczce Sportowej. Zawody odbyły się 27 kwietnia br. w Warszawie. W klasyfikacji drużynowej MPSzW UŚ zajął 3 miejsce, a klasyfikacji zespołowej Uniwersytetów zdobył 2 pozycję.

W zawodach na trudność Anna Sztompka znalazła na 10 miejscu, a w zawodach na czas zajęła wysoką 8 lokatę. Dwóch śląskich reprezentantów wywalczyło w tych zawodach świetne pozycje. W konkurencji na trudność Damian Sobczyk - trzecią, zaś Artur Deditius - siódmą. W zawodach na czas lepszy okazał się Damian Sobczyk - zajął 7 miejsce.

Z rewelacyjnymi wynikami przyjechali do Katowic z Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w Białymstoku (18.05.br.) trójboiści. W klasyfikacji drużynowej Uniwersytetów śląska reprezentacja wywalczyła Mistrzostwo Polski, zaś w klasyfikacji Szkół Wyższych została Wicemistrzem.

Złoto zdobyli Łukasz Szuster (kat. 52kg) oraz Oliwier Bryniarski (kat. 110kg). Sebastian Barycza (kat. 60 kg), Marek Talatycki (kat. 67,5 kg), Jerzy Dajka (kat. 82,5 kg) i Piotr Kotulski (kat. 90 kg) otrzymali srebrne krążki, zaś Marcin Sufin (kat. 56 kg) i Kornel Olszewski (kat. 75 kg) wywalczyli brąz.

W klasyfikacji Szkół Wyższych Sebastian Barycza i Piotr Kotulski zdobyli dodatkowo brązowy medal.