7 maja studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ po raz ósmy zorganizowali Dzień Godności

Każdy chce się czuć potrzebny i kochany

To cykliczne spotkanie z okazji Dnia Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które przypada 5 maja. Celem spotkania jest poznawanie się, oswajanie (stworzenie więzi) pełno- i niepełnosprawnych osób. W tym dniu w murach dwóch uniwersyteckich wydziałów w Cieszynie spotykają się przedszkolaki, uczniowie, podopieczni takich instytucji, jak przedszkola ogólnodostępne, integracyjne i specjalne, szkoły integracyjne i specjalne, domy pomocy społecznej oraz ośrodki rehabilitacyjno- -edukacyjno- wychowawcze z województwa śląskiego.

Studenci biorący udział w Dniu Godności
Studenci biorący udział w Dniu Godności

Głównym organizatorem całego wydarzenia – jak co roku – jest Koło Naukowe Pedagogów przy współpracy pracowników naukowych Zakładu Pedagogiki Specjalnej, Zakładu Inkluzji Społecznej i Edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego, Fundacji „Moja Przyszłość”, Terapeutycznych Punktów Przedszkolnych „Słoneczna Kraina”, studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego w Cieszynie.

Kiedy pomysł pojawił się ponad 8 lat temu, nie myślałam, że Dzień Godności stanie się tradycją. Od samego początku moją intencją było, aby była to inicjatywa studentów, by oni sami od początku do końca organizowali warsztaty dla osób niepełnosprawnych w różnym wieku, by poczuli odpowiedzialność za spotkanie z „inną” osobą.

Tak duże wydarzenie odbywa się dzięki zaangażowaniu wielu niezwykłych osób. Corocznie nad całością Dnia Godności czuwa kilku koordynatorów. W tym roku były to studentki Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie – Kamila Górecka (studentka oligofrenopedagogiki z arteterapią 1 stopnia, III rok), Natalia Wysłuch (studentka oligofrenopedagogiki z arteterapią 1 stopnia, I rok) oraz Paulina Woźnica (studentka surdopedagogiki z arteterapią 2 stopnia, I rok, przewodnicząca Koła Naukowego Pedagogów).

Z roku na rok kreatywność studencka jest coraz bardziej imponująca, począwszy od zaprojektowania zaproszeń, a skończywszy na dyplomach. Studentki i studenci (oczywiście z pomocą moją lub opiekuna naukowego Koła Naukowego Pedagogów) starają się pozyskać zarówno fundusze, jak również zaangażować innych wykładowców.

Warsztaty z uczestnikami Dnia Godności
Warsztaty z uczestnikami Dnia Godności

Temat przewodni zmienia się corocznie z inicjatywy samych studentek i studentów. W bieżącym roku był to „Świat”. 7 maja cały kampus cieszyński swoją przestrzeń udostępnił 134 osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną. Samych wolontariuszy wśród studentek i studentów było ponad 60. Dodatkowo od kilku lat wspierają nas leśnicy, strażacy, policjanci oraz funkcjonariusze służby więziennej. Tak więc podczas Dnia Godności spotyka się ponad 200 osób.

Jest to Dzień niezwykły, pełen radości zarówno dla uczestników ze wszystkich placówek, jak i dla organizatorów oraz wolontariuszy. Dzień, kiedy wszyscy są równi i tak samo ważni, a wszyscy możemy się czegoś nauczyć od siebie nawzajem, nie ma podziałów – niezależnie od tego, czy ktoś jest w pełni sprawny, czy nie. Większość nas, odwiedzających, ma swoje oczekiwania związane z uczestnikami z innych ośrodków. Niektórzy czekają cały rok, by móc się zobaczyć z kimś bliskim. Kiedy obserwuję uczestników z pewnej odległości, pojawia się we mnie refleksja, że tak naprawdę mamy bardzo zbieżne oczekiwania. Niezależnie od stanu umysłowego każdy z nas chce czuć się potrzebny i kochany.

Dla wielu studentek i studentów prawdopodobnie są to pierwsze spotkania z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dlatego czuję odpowiedzialność za dobre zaaranżowanie spotkania ze względu na miejsce, czas i inne osoby. Największą nagrodą są pomysły studentek i studentów na kolejną edycję, podczas gdy obecna jeszcze się nie zakończyła.

Autorzy: Dorota Prysak
Fotografie: Jerzy Pustelnik