18 i 19 kwietnia w Katowicach odbywał się 10. Węgiel Student Film Festiwal

Pod znakiem czarnego słońca

Z roku na rok do organizatorów Węgiel Student Film Festiwal, prezentującego filmową twórczość studentów uczelni filmowych, wpływa coraz więcej zgłoszeń. Ranga imprezy rośnie i dawno już wykroczyła poza granice Polski, a laureaci chętnie wpisują udział w „Węglu” do swojego filmowego CV.

Istotą Węgiel Student Film Festiwalu jest prezentacja twórczości studentów wyższych szkół filmowych, a więc osób zawodowo
zajmujących się filmem lub przygotowujących się do zawodu
Istotą Węgiel Student Film Festiwalu jest prezentacja twórczości studentów wyższych szkół filmowych, a więc osób zawodowo zajmujących się filmem lub przygotowujących się do zawodu

Katowickie Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej podczas dwóch festiwalowych dni gościło znamienite jury, studentów uczelni filmowych i 30 filmów z sześciu krajów. Ideą Festiwalu jest prezentacja filmowej twórczości studentów uczelni filmowych z całej Europy, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół. Konfrontacja dokonań filmowych jest dla studentów dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów. Daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów. Pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury i liczną publiczność.

Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej świetnie się sprawdziło w roli gospodarza imprezy. Wielogodzinnym projekcjom towarzyszyły rozmowy w holu i kinowej kawiarence. Wszystko odbywało się w swobodnej atmosferze. Były gorące dyskusje, ale i dobra zabawa, bo charakteru imprezie nadają przede wszystkim jej organizatorzy – studenci II roku organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Wydziału Radia i TV im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

„Nasz Festiwal może okazać się życiową szansą, początkiem kariery lub owocujących znajomości. Nie narzucamy tematyki ani długości. Czekamy na ciekawe, nowatorskie, a nawet szalone filmy! Zatem jeśli jesteś studentem wyższej szkoły filmowej lub artystycznej i wyrażasz się poprzez film – pokaż się innym”’ – reklamowali 10. edycję tego filmowego wydarzenia.

I Festiwal Filmów Studenckich „Węgiel” odbył się 22 lutego 2004 roku w Cieszynie, gdzie spotkali się studenci łódzkiej oraz katowickiej filmówki i po raz pierwszy zebrało się jury z Robertem Glińskim na czele. Co roku organizatorzy zapraszają do udziału szkoły filmowe, a szansę zaprezentowania swej twórczości mają zarówno studenci, jak i absolwenci. Od kilku lat Węgiel Student Film Festiwal jest przedsięwzięciem o randze międzynarodowej, ze względu na coroczny udział w konkursie wielu zagranicznych produkcji filmowych. W tegorocznym wzięły udział filmy m.in. z Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, Niemiec i Francji.

Dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, podczas inauguracji imprezy wskazała, że z roku na roku Festiwal jest coraz lepszy. – Rozwija pod wieloma względami: liczby filmów, ich różnorodności, krajów pochodzenia. Miło obserwować, że ranga Węgiel Student Film Festiwalu rośnie, a młodzi twórcy wpisują nagrody zdobyte na „Węglu” do dorobku w swoim CV – skomentowała pani prodziekan. W jej opinii, Festiwal można zakwalifikować jako bardzo profesjonalny.

– Tę energię daje nam właśnie węgiel – czarne słońce ukryte pod powierzchnią ziemi i bardzo dobrze się stało, że słowo to znalazło się w nazwie tego niezwykłego festiwalu – powiedziała prodziekan WRiTV.

O randze Festiwalu corocznie świadczy też obecność zasiadających w jury wybitnych osobistości świata filmu. Do tej pory filmy oceniali m.in. Marcin Koszałka, Adam Sikora, Magdalena Dipont czy Anna Radwan. W jubileuszowej, 10. edycji, w jury zasiedli: aktorzy – Barbara Lubos-Święs i Łukasz Simlat oraz Jacek Hamela, realizator dźwięku. Jurorom przewodniczyła Dagmara Drzazga, reżyserka i scenarzystka, dziennikarka TVP Katowice i wykładowca na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się nie na sali wykładowej, choć bardzo to lubię, ale w kinie. Cieszmy się sobą, festiwalem i gratuluję II rokowi produkcji filmowej i telewizyjnej, że stanął na wysokości zadania – mówiła przewodnicząca jury.

Podczas 10. Węgiel Student Film Festiwal jury za najlepszy film uznało obraz Matka w reżyserii Łukasza Ostalskiego, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Nagroda za najlepszą reżyserię przypadła Piotrowi Ryczko za film Potwór. Film otrzymał również nagrodę za najlepsze zdjęcia. Trafiła ona do Nicolasa Villegasa. Publiczność natomiast nagrodziła film Leaving Monsters Bernardo Gramaxo. Nagrodę specjalną odebrał Mateusz Głowacki za Sondę o kobietach.

Jurora Barbarę Lubos-Święs ujęły nie tylko filmy. – Podczas Festiwalu kandydaci do szkoły filmowej mają okazję spotkać się ze starszymi kolegami oraz wykładowcami katowickiej filmówki. To okazja do pokazania własnych prac, teczek operatorskich, fotografii i uzyskania fachowych wskazówek, uwag, ocen – powiedziała. W jej ocenie, możliwość kontaktu z wykładowcami i studentami Wydziału jest bezcenna: – Cała impreza miała bardzo twórczy klimat. Węgiel to festiwal ludzi młodych. Nie tylko młodych reżyserów, scenarzystów. Młodzi filmowcy stoją za całym przedsięwzięciem, bo organizatorami są przecież studenci, którzy świetnie spisali się w tej roli – podsumowała.

Jak sami o sobie mówią: Festiwalem rządzi nieskrępowana młoda energia – młodzi tworzą, młodzi wybierają, młodzi oceniają!

Autorzy: Katarzyna Rożko
Fotografie: Katarzyna Rożko