„Osobliwości Świata Fizyki” mają już 25 lat!

 

Każda rocznica skłania do refleksji, a szczególnie gdy jest okrągła. Właśnie w tym roku – od 3 do 30 września - po raz 25. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego odbywały się „Osobliwości Świata Fizyki”. Wrosły już one w kalendarz imprez Instytutu i nie trzeba wyjaśniać co to takiego, ani zachęcać uczniów i nauczycieli do wzięcia w nich udziału.

 
 
 
W Instytucie pracuje obecnie wielu fizyków, którzy kiedyś przyszli tu po raz pierwszy jako uczniowie. Obecnie przyjeżdżają też ze swoimi uczniami nauczyciele, którzy pierwsze eksperymenty fizyczne oglądali właśnie w naszym Instytucie. Mimo upływu czasu, popularność wykładów i pokazów prowadzonych przez akademików specjalnie dla młodzieży szkolnej nie maleje. Nie dziwi to nikogo, kto choć raz wziął w nich udział – prowadzone są ciekawie i z humorem. Uczestnicy uważają je za ważne wydarzenie i niezwykłą przygodę intelektualną. Każdy wykład niesie dużą dawkę wiedzy, a nadążanie za jego tokiem wymaga koncentracji. Słuchacze odkrywają, że obcowanie z nauką może być przyjemnością, a po wyjściu z uniwersyteckich murów czują niedosyt, mimo że spędzili w nich kilka godzin. Takich wykładów w ciągu każdego września wygłaszanych jest w Instytucie Fizyki ponad 700!
 
Prof. zw. dr hab. Jerzy Zioło podczas wykładu "Światłem malowane"
Prof. zw. dr hab. Jerzy Zioło podczas wykładu "Światłem malowane"

Po 25 latach można, a nawet trzeba zapytać – co pozostało po tych wykładach? Na pewno wprowadzają zmianę w świadomości kilkuset tysięcy uczestników, zmianę w tym jak postrzegają nauki ścisłe. Teraz nieco inaczej patrzą już na naukę – zdjęta z piedestału przestaje onieśmielać, staje się osiągalna i nabiera nieodpartego powabu…

W tym roku tematami wykładów prezentowanych młodzieży były: zjawisko rezonansu, niebezpieczeństwa i fenomeny wywoływane w przyrodzie przez wiatr oraz zjawiska optyczne, takie jak odbicia i załamania światła czy powstające w naszym mózgu wrażenia wzrokowe.


 

Autorzy: Jerzy Jarosz