Inauguracja Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

Duże indeksy dla małych studentów

10 października w Międzywydziałowej Auli przy Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu, miała miejsce niezwykła uroczystość – inauguracja roku akademickiego 2009/2010 Uniwersytetu Śląskiego Dzieci.

 
Historia tej najmłodszej uczelni chyba nie przypadkowo zaczęła się 1 czerwca, wówczas bowiem zapadła decyzja o powołaniu Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Już 6 czerwca

dr Andrzej Boczarowski, paleontolog z Wydziału Nauk o Ziemi zainaugurował jego działalność wykładem pt. „Jak zrobić dinozaura?”. Maluchy były oczarowane i z wrodzoną ciekawością dociekały nawet szczegółów anatomicznej budowy tyranozaura. Pomysłodawcą UŚD jest dr Jerzy Jarosz z Instytutu Fizyki, którego pasją jest... przekazywanie wiedzy.

Uroczystość 10 października miała bardziej doniosły charakter, uczestniczyli w niej bowiem JM rektor prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, który objął patronat nad dziecięcą uczelnią, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Adam Idziak, dziekan Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach prof. dr hab. Jan Ilczuk i dyrektor Wszechnicy Śląskiej dr Eugenia Rostańska. Pasowanie na studenta, czy odebranie z rąk Jego Magnificencji indeksu pozostanie na zawsze w pamięci najmłodszych studentów. Widok ok. 500 dzieciaków, które w sobotnie przedpołudnie postanowiły oderwać się od komputerów i zapoczątkować fascynującą przygodę z nauką, chyba i dla dorosłych był niezwykły.

Wykład inauguracyjny pt. „Siła, której nie widać” wygłosił dziekan Uniwersytetu Śląskiego Dzieci dr Jerzy Jarosz. Za sprawą atrakcyjnych doświadczeń i prezentacji, przeprowadzonych pod okiem grupy pracowników z Pracowni Dydaktyki Fizyki UŚ, organizatorzy zapewnili dzieciakom świetną zabawę, pod pozorem której na pewno sporo się tego dnia nauczyły. Były kolorowe balony, strzelające armaty i las rąk uniesionych w górę w celu dostania się do asysty w kolejnym eksperymencie.

Kolejne wykłady odbędą się w soboty: 7 listopada, 21 listopada i 12 grudnia. Tym razem młodych miłośników wiedzy gościć będą: Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu.

Ideę uniwersytetów dzieci rozpropagowała Fundacja Paideia, pomysł szybko rozprzestrzenił się nie tylko w Europie. Od 2007 roku uczelnie dla najmłodszych zostały otwarte w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie. W każdym z ośrodków patronat nad inicjatywą objęły prestiżowe uczelnie: w Krakowie – Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny; w Warszawie – Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny; we Wrocławiu – Uniwersytet Wrocławski.

Uniwersytet Śląski jest czwartą uczelnią, która otworzyła swoje podwoje najmłodszym, aby rozbudzić w nich pasję zdobywania wiedzy i szukania odpowiedzi na najtrudniejsze i najprostsze pytania. W odnajdywaniu odpowiedzi pomagać im będą najlepsi naukowcy naszej uczelni.

Bez egzaminów, zaliczeń ale za to z dyplomem ukończenia prestiżowej uczelni, Poszukiwacze (5-6 lat), Odkrywcy (7–9 lat), Młodzi Naukowcy (10-12 lat ) może za kilka lat powrócą do swojego uniwersytetu, aby odebrać „dorosłe” indeksy.

Maria Sztuka
 

 

Autorzy: Maria Sztuka