8 grudnia w auli im. K. Lepszego odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia Biblioteki połączona z promocją książki Biblioteka otwarta. Wczoraj i jutro Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. Patronat honorowy nad jubileuszem objął JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Spotkanie prowadził dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, prof. dr hab. Dariusz Pawelec. W uroczystości wzięli udział m.in. byli rektorzy Uniwersytetu, przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, władz samorządowych a także byli pracownicy Biblioteki.
8 sierpnia 2008 roku w miejscu budowy umieszczono tablicę informacyjną.
- Ten moment wieńczy starania wielu pokoleń - powiedział rektor. - Pamiętam niezwykły upór i determinację rektora Janusza Janeczka, wyraziciela dążeń i woli nas wszystkich, którzy marzyliśmy o nowoczesnej bibliotece. Lada moment to przedsięwzięcie zacznie się urzeczywistniać i to jest najcenniejszy prezent, jaki biblioteka mogła otrzymać z okazji swojego czterdziestolecia. Mamy powód do radości, ale o tym, że nasze marzenie się ziściło będziemy mogli powiedzieć przekraczając próg nowej biblioteki.
Prof. dr. hab. Tadeusz Sławek wygłosił wykład, do którego lektury zapraszamy na str. 18-21.
- Największym marzeniem tak moim, jak i wszystkich współpracowników było otwarcie biblioteki i to zarówno w dosłownym, jak i przenośnym tego słowa znaczeniu - wspominała Wanda Dziadkiewicz, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w latach 1981-2003. - Pragnęliśmy wpuścić czytelników pomiędzy regały i półki, aby mogli nasycić się tą jedyną i niepowtarzalną atmosferą, ale byliśmy jak ptaki z podciętymi skrzydłami - wiedzieliśmy, co chcemy zrobić, wiedzieliśmy jak to zrobić... to jednak nie wystarczyło. Marzeniem moim było także, aby biblioteka była sercem uczelni, salonem, w którym mogliby spotykać się naukowcy różnych dziedzin, miejscem otwartych wykładów, wymiany myśli i dyskusji. Mam nadzieję, że już wkrótce te marzenia się spełnią. Bardzo się cieszę, że moim następcą jest profesor Dariusz Pawelec. Zawsze uważałam, że biblioteką powinien kierować naukowiec i dydaktyk, który najlepiej rozumie potrzeby i oczekiwania akademickich czytelników.
Prof. dr hab. Krystian Roleder dokonując - jak sam to nazwał - nie tylko organizacyjnobiznesowych podsumowań dokonań Biblioteki, podzielił się swoją wizją przyszłego Centrum Informacji Naukowej - Marzy mi się, aby odnaleźć tam inteligentną i mobilizującą ciszę, chciałbym zauważuć twarz głęboko zamyślonego studenta, żeby dookoła wirowała myśl elegancka acz intelektualnie niegrzeczna, chciałbym spojrzeń błyskotliwych, rozmów na poziomie i wysokiej jakości, zawsze w cieniu autorytetu rozumu, chciałbym języka estetycznego, brzmiącego pięknymi dźwiękami w tonacji uniwersyteckiej. Oby przyszła biblioteka była miejscem odważnych zachowań, godnych słów nauczyciel i student. Życzę, aby dyrektor miał świadomość posiadania środków finansowych w ilości określanej jako niepoliczalne, niemających nic wspólnego ze skwantowanym finansowaniem szkolnictwa wyższego.
JM Rektor prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś zapewnił:- Mimo na pewno wielu problemów, które w naturalny sposób mogą się pojawić podczas realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, nie mam najmniejszych wątpliwości, że będziemy wkrótce otwierać nowe centrum naukowe. Życzę państwu i sobie, aby stało się to jak najszybciej. Z największym podziwem i z największą wdzięcznością dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Uroczystość uświetnił koncert muzyczny w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach, jubileuszowi towarzyszyła wystawa zatytułowana Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego (wczoraj - dziś - jutro). I jak przystało na 40-latka, nie obyło się bez gigantycznego tortu.
Prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek:- Biblioteka, nowoczesna i na miarę potrzeb tak społeczności akademickiej, jak i całego regionu, to temat, z którym zmagało się co najmniej kilku rektorów. Jeśli więc dziś mówimy o budowie nowego gmachu, czyli zakończeniu tych zmagań sukcesem, to jego ojców jest wielu. Szczególną rolę w tym przedsięwzięciu odegrał rektor prof. Tadeusz Sławek, który spowodował rozpisanie konkursu architektonicznego na projekt budowli. Mnie udało się porozumieć z Akademią Ekonomiczną, w wyniku czego wspólnie będziemy tworzyć nową bibliotekę, udało mi się także zdobyć niezbędne środki finansowe. To międzyuczelniane przedsięwzięcie było pierwszym, bardzo ważnym krokiem do integracji obu uczelni.