Sztuka w czterech aktach prozą

Dni Quebeckie 2008

W celu propagowania wiedzy o cywilizacji kanadyjskiej została zorganizowana, przy współpracy wykładowców i studentów, trzecia edycja Dni Quebeckich w Uniwersytecie Śląskim. Impreza odbywała się od 2 do 3 kwietnia na sosnowieckim Wydziale Filologicznym, a zainaugurował ją kierownik Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego prof. UŚ dr hab. Krzysztof Jarosz.

Zwycięska drużyna 'Pędzących klonów' w turnieju dla studentów 'Awantura o Kanadę'
Zwycięska drużyna "Pędzących klonów" w turnieju
dla studentów "Awantura o Kanadę"

PROLOG

Kanada. Drugie pod względem wielkości państwo świata. Kraj lasów i jezior, syropem klonowym płynący. Kraj, którego bogactwo kulturowe, wywodzące się z różnorodności etnicznej, fascynuje zarówno badaczy, jak i laików. Przeciętny Polak utożsamia Amerykę Północną ze Stanami Zjednoczonymi, nie zdając sobie nawet sprawy z walorów ich północnego sąsiada. Większość z nas bez problemu poda nazwisko prezydenta USA, podczas gdy naprawdę nieliczni wiedzą, że głową państwa kanadyjskiego jest brytyjska królowa. Niewielu również jest świadomych tego, że na kontynencie zdominowanym przez język angielski istnieją enklawy kultury frankofońskiej, spośród których największą stanowi Quebek.

AKT I

Marta Pabian, studentka trzeciego roku na kierunku język francuski, próbuje rozwikłać zagadkę kanadyjskiej tożsamości, przybliżając zebranym historię tego państwa od jego indiańskich początków, poprzez narastanie wpływów francuskich, aż do czasów dominacji brytyjskiej. Referentka wzbudza zachwyt zebranych swoim profesjonalizmem i prowokuje słuchaczy do głębszej refleksji. No bo tak naprawdę, co to znaczy być Kanadyjczykiem?

AKT II

Feminizm czy feminizmy? Feminista czy feministyczek? Niejasności jest wiele. Drogę wśród meandrów quebeckiej literatury kobiecej toruje zebranym mgr Michał Krzykawski. Z pasją wyjaśnia, jak na przestrzeni lat ewoluował nurt feministyczny i jakie odbicie znajduje on w twórczości kanadyjskich pisarek. Z ust mężczyzny brzmi to szczególnie ciekawie.

Loża ekspertów, od lewej: dr Aleksandra Grzybowska, dr Aleksandra Chrupała, mgr Karolina Kapołka, mgr Michał Krzykawski
Loża ekspertów, od lewej: dr Aleksandra Grzybowska, dr Aleksandra Chrupała,
mgr Karolina Kapołka, mgr Michał Krzykawski

INTERLUDIUM

Quebek niejedną ma twarz. Następuje odsłona jego kolejnego, tym razem kinematograficznego, oblicza. Film C.R.A.Z.Y w reżyserii Jeana - Marca VallŽ'go, ukazuje widzom niezwykłe losy zwykłych ludzi poszukujących miłości i szczęścia w quebeckiej rzeczywistości lat 60. i 70.

AKT III

Prof. Krzysztof Jarosz w swoim wykładzie pt. "Literatura quebecka w poszukiwaniu własnej tożsamości. Un jardin entoure de murailles Roberta Lalonde'a" ukazuje fascynację Roberta Lalonde'a twórczością Marguerite Yourcenar, której podróż do Quebeku w 1957 roku, wraz z towarzyszącą jej nieodłącznie sekretarką Grace Flick, posłużyła za kanwę wydanej w 2002 roku powieści przedstawiającej losy tej nietypowej pary.

AKT IV

- Witam Państwa w Awanturze o Kanadę najbardziej nieprzewidywalnej grze w Polsce - rozlega się głos charyzmatycznego prowadzącego (w tej roli Michał Hrabia). Towarzyszą mu dwie urocze asystentki: Magdalena Cebula i Ewelina Szymańska. Nad przebiegiem konkursu czuwa Loża Mistrzów, w której zasiadają: dr Aleksandra Chrupała, dr Aleksandra Grzybowska, mgr Karolina Kapołka i mgr Michał Krzykawski. Drużyny prezentują wysoki poziom wiedzy o Kanadzie. Trwa zacięta walka. Stawki rosną. Atmosfera staje się gorąca. Na prowadzenie wysuwają się "Pędzące klony" (przedstawicielki drugiego roku na kierunku język francuski), które już do końca gry nie dają sobie wydrzeć palmy zwycięstwa.

EPILOG

Krzesła uprzątnięte. Sala opustoszała. Światła pogasły. Cisza. Aktorzy zeszli ze sceny. Ustały echa gromkich braw. Czy za rok spektakl doczeka się kontynuacji? Czy w blasku reflektorów pojawią się te same twarze? A co ważniejsze, czy w sercach słuchaczy udało się rozniecić iskrę zainteresowania Kanadą? Czas pokaże...

MAGDALENA CEBULA
MARTA PABIAN
EWELINA SZYMAŃSKA
MICHAŁ HRABIA

Serdecznie dziękuję paniom Magdalenie Cebuli, Ewelinie Szymańskiej i Marcie Pabian oraz panu Michałowi Hrabii za pełne zaangażowanie oraz entuzjazm jakimi wykazali się podczas organizacji trzeciej edycji Dni Quebeckich w Uniwersytecie Śląskim.

Michał Krzykawski

Autorzy: Foto: Agnieszka Sikora