Święto młodego kina

Na zorganizowanym przez Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego studenckim festiwalu można było zobaczyć, jak będzie wkrótce wyglądać polska kinematografia

Najlepszym reżyserem filmu dokumentalnego został Tomasz Jurkiewicz w WRiT za etiudę 'Radioakcja'. Na zdjęciu ze swoim profesorem Jerzym Stuhrem
Najlepszym reżyserem filmu dokumentalnego został Tomasz Jurkiewicz
w WRiT za etiudę "Radioakcja". Na zdjęciu ze swoim profesorem Jerzym Stuhrem

Festiwal, który odbywał się od 15 do 17 kwietnia w katowickim Kinoteatrze Rialto, był nie tylko świętem młodego kina, ale i okazją by zainteresowana nauką na Wydziale młodzież mogła dowiedzieć się wszystkiego o studiach oraz poznać wykładowców. Imprezę rokrocznie organizują studenci II roku organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej WRiT, dla których jest to... zaliczenie z przedmiotu.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli młodzi, zdolni twórcy z polskich szkół filmowych: Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Szkoły Filmowej Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego, Akademii Filmu i Telewizji z Warszawy oraz gospodarzy - Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. Nadesłane etiudy złożyły się na osiem godzin projekcji filmowych. Prace trwały od 3 do 30 minut. Różniły się też wielkością budżetów. Najtańsza etiuda kosztowała tysiąc złotych, najdroższa 96 tys. zł. W jury zasiedli: dr hab. Krystyna Doktorowicz, dziekan WRiT, Janusz Maria Tylman, absolwent i profesor Wydziału Operatorskiego PWSFiT, Kamil Przełęcki, kierownik produkcji, absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej WRiT, Bogdan Tosza, wykładowca na kierunku reżyserii WRiT oraz Mirosław Poznański, operator filmowy i reżyser światła.

Prawdziwe oblężenie przeżywał dr Ryszard Czernow, z którym można było skonsultować zawartość portfolio fotograficznego
Prawdziwe oblężenie przeżywał dr Ryszard Czernow, z którym można
było skonsultować zawartość portfolio fotograficznego

Prace studentów nagradzano w pięciu kategoriach. Nagrodę za Najlepszą Reżyserię Filmu Fabularnego otrzymał Sylwester Jakimow (PWSFiT) za film "Kongola". Najlepszy reżyserem filmu dokumentalnego został Tomasz Jurkiewicz (UŚ WRiT) za etiudę "Radioakcja". Najlepsze zdjęcia zrobił Marcin Władyniak (PWSFiT) do filmów "Triathlon" i "Pan Much". Nagrodę publiczności otrzymał film "Henio, idziemy na Widzew" w reż. Michała Jóźwiaka (Mistrzowska Szkoła - Andrzeja Wajdy). Najlepszym filmem został "Za horyzont" - za którego reżyserię Tomasz Woźniczka, student WRiT, otrzymał już Złotą Kijankę Camerimage 2007 oraz Nagrodę SFP dla Najbardziej Obiecującego Młodego Twórcy. Jednak podczas gali laureatów, nagroda trafiła do rąk kierownika produkcji "Za horyzont" - Kingi Kłusak. W ten sposób chciano podkreślić rolę kierowników produkcji, ale i organizację produkcji, kierunku WRiT, który ma wielu znakomitych absolwentów. Należy do nich m.in. Kamil Przewłocki, kierownik produkcji "Katynia" Andrzeja Wajdy. Nagrodami były: sprzęt i usługi filmowe ufundowane m.in. przez Laboratorium Filmowe, Fuji Film, Digital Lab.

Jeden z festiwalowych dni należał do młodych ludzi zainteresowanych studiowaniem na WRiT. Podczas Dnia Otwartego mogli się oni dowiedzieć jak wygląda rekrutacja i przebiegają studia. Była okazja do rozmowy z wykładowcami i studentami. O swojej pracy i technikach produkcyjnych, zastosowanych w filmach opowiadał Kamil Przełęcki, o analizie filmowej - Ernest Wilde. Odbyło się też autorskie spotkanie z reżyserem Filipem Bajonem.

Autorzy: karo, Foto: Katarzyna Rożko