NOWY GMACH WYDZIAŁU PRAWA UŚ

Trwa budowa nowego gmachu Wydziału Prawa naszej uczelni, zlokalizowanego przy stołówce studenckiej, za Wydziałem Nauk Społecznych. Budowa ma potrwać około trzech lat. Jest koniecznością, ze względu na status i niewielką powierzchnię obecnego budynku wydziałowego przy ul. Bankowej.

Plan
Plan sytuacyjny rozmieszczenia budynków uniwersyteckich,
w tym mającego powstać Wydziału Prawa i Administracji

26 czerwca br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod gmach nowej inwestycji. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz i liczne grono pracowników UŚ, studenci, ale też przedstawiciele władz regionu (m.in. wojewoda i prezydent Katowic). W tubie, poza aktem erekcyjnym, znalazł się ponadto specjalny numer "Gazety Uniwersyteckiej", wydany na tę okazję, płyta CD z informacjami o uczelni, protokół i symboliczna złotówka. Akt erekcyjny wmurowali pospołu: Rektor UŚ, prof. Tadeusz Sławek, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, prof. Kazimierz Zgryzek i prezydent Katowic Piotr Uszok. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli podpisy pod aktem erekcyjnym.

Makieta budynku

Wydział Prawa i Administracji powstał w 1965 roku, jako filia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w budynku, należącym zresztą do sąsiadującej z posesją Gminy Ewangelicko-Augsburgskiej, uczy się ponad 8 tysięcy osób. W nowym budynku warunki nauki będą zupełnie inne – jego powierzchnia wyniesie 16 tys. m.kw.,

Makieta budynku

będzie się w nim mogło uczyć równocześnie 3 tysiące studentów. W budynku powstaną nowoczesne pomieszczenia przeznaczone dla dydaktyki, katedr i biblioteki wydziałowej. Nowoczesne rozwiązania techniczne umożliwią m.in. automatyczne wyłączanie elektryczności czy wentylacji, w zależności od pory dnia czy roku, ale też obecności bądź braku studentów w salach wykładowych.

Makieta budynku

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma "Budimex" S.A. Projekt budowli opracowany został w Zespole Biura Projektowego "Stabil".

Autorzy: MK