Europejska integracja

Od 8 do 13 lute o br. w Europa Haus w Bąd Marienberg w Niemczech odbyło się seminarium dla młodych dziennikarzy (do 35 lat). Wśród uczestników, dziennikarzy z całej Polski byli również studenci naszego uniwersytetu. Opiekunem i tłumaczką grupy była pani dr Ilsa Kowol z Domu Europejskie o w Ustroniu - germanistka, pracownik nawowy naszej uczelni.

Głównym tematem seminarium było: "Niemieckie zjednoczenie a europejska integracja". Mówiono również o postawach Niemców wobec obcokrajowców oraz prawicowym ekstremizmie w Niemczech.

W ramach seminarium odbyło się spotkanie w Mainz; gdzie młodzi dziennikarze mogli porozmawiać o aktualnych problemach europejskich. Była wizyta w ośrodku telewizyjnym stacji ZDF i udział w programie "Lander journal".

Inne ważne spotkanie miało miejsce w Bonn w rządowym Urzędzie Prasy i Informacji, gdzie na pytania odpowiadał dr Walter Schutz. Na zakończenie wizyty w Bonn korespondent Życia Warszawy - Michał Jaranowski mówił o problemach z jakimi na co dzień boryka się zagraniczny korespondent.

Dom Europejski, który zorganizował seminarium powstał w 1951 roku i fest w nim organizowane rocznie około 150 różnych konferencji.

Autorzy: K.F.