Niektorzy milosnicy ksiazek pewnie nawet nie podejrzewaja, ze Biblioteka Glowna, stosunkowo mlodego jeszcze Uniwersytetu Slaskiego posiada w swych zbiorach ciekawe wydania ksiazek z ubieglego wieku czy tez jeszcze dawniejsze.
* Dlatego pragniemy zwrocic uwage na kilkanascie tomow serii zatytulowanej Zrodla dziejowe. Zostaly one wydane w latach 1876-1910 przez ksiegarnie Gebethnera i Wolffa w Warszawie. Opublikowane materialy zrodlowe pochodza z drugiej polowy XVI i pierwszej polowy XVII wieku. Sa to miedzy innymi listy, mowy, uniwersaly znanych postaci historycznych oraz roznego rodzaju akta, instrukcje, protokoly /np. z lustracji krolewszczyzn, zamkow/, ksiegi skarbowe itd. Wiekszosc tych materialow dotyczy czasow panowania ostatnich Jagiellonow oraz Stefana Batorego. Oczywiscie, owa seria wydawnicza jest cennym zrodlem wiedzy przede wszystkim dla historykow, ale na przyklad zamieszczona w tomie jedenastym /Akta metryki koronnej co wazniejsze z czasow Stefana Batorego 1576-1586/ rozprawka pt. : O krolu Stefanie jako mysliwcu - autorstwa Adama Pawinskiego - jest bardzo interesujaca lektura nawet dla tak zwanego przecietnego czytelnika.
* Radlinski Ignacy: Dwa dokumenty ludzkosci (Dziesiecioro przykazan bozych i Deklaracja praw czlowieka). Warszawa 1907. Autor, filolog klasyczny i orientalista, jeden z tworcow polskiego religioznawstwa przedstawil geneze i tresc tytulowych, donioslych dokumentow w historii ludzkosci, tj. Dekalogu, Deklaracji praw... ogloszonej na Konwencji Wirginii (kolonii W. Brytanii) 12 czerwca 1776 r. w Williamsburgu, Deklaracji praw czlowieka uchwalonej na Konwencji Pensylwanii w Filadelfii (15. 07-28. 09. 1776) oraz Deklaracji praw czlowieka i obywatela uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe we Francji 27 sierpnia 1789 roku. Zacytujmy autora: "Karty historii powszechnej przenosza oba te dokumenty poza ramy zycia pojedynczych narodow, wsrod ktorych powstaly, i zdobywaja obu nazwe i zapewniaja obu znaczenie dokumentow ludzkosci".
* Marnotrawstwo w przemysle. Warszawa 1926 Ksiazka opracowana przez Komitet Federacji Stowarzyszen Inzynierow Amerykanskich z przedmowa do polskiego wydania prof. Karola Adamieckiego, ktory w niej m. in. tak pisze: "Dzielo to ma szczegolnie wielka wartosc dlatego jeszcze, ze nie ogranicza sie do wskazania przyczyn marnotrastwa, ale podaje rowniez glowne srodki zaradcze". Uderzajaca aktualnosc wielu analiz i sformulowan w dziele wydanym przeciez przed siedemdziesieciu laty.
* Na uwage czytelnikow zasluguje rowniez nowa seria wydawnicza Terminus, o ktorej Wydawca tak pisze: " Celem serii jest prezentacja dziel najbardziej nowatorskich, ktore ukazuja nowe horyzonty poznawcze i prowokuja do dyskusji nad donioslymi problemami wspolczesnosci. Poniewaz zas "dzisiaj" jest zawsze granica miedzy tym co juz sie wydarzylo i przeszlo do tradycji, a tym, co sie dopiero rodzi i wyznacza ksztalt przyszlosci, przeto na symbol serii obralismy Terminusa - boga granicy". Jako pierwszy tom w serii Terminus ukazala sie praca Hansa-Georga Gadamera - Aktualnosc piekna: Sztuka jako gra, symbol i swieto. Tlumaczona z jezyka niemieckiego przez Krystyne Krzemieniowa a wydana w 1993 roku w Warszawie przez Oficyne Naukowa. Na koncu ksiazki Wydawca umiescil slownik terminologiczny, indeks nazwisk i pojec, note biograficzna o Autorze oraz wykaz jego publikacji w wyborze. Tak wiec pierwszy tom serii wydano i wyposazono starannie, jak na Oficyne Naukowa przystalo. Na zakonczenie zacytujemy Autora: "Jednym z podstawowych motywow przedstawionych tu przeze mnie przemyslen jest uswiadomienie sobie i innym, ze tym, co w naszym obcowaniu ze swiatem i w naszych dazeniach do nadawania ksztaltu mamy na uwadze, gdy tworzymy formy lub uczestniczymy w grze form, jest wysilek zatrzymania tego co przemija".