Autoprezentacje studenckich kół naukowych

NIEZADOWOLENIE KONSTRUKTYWNE

W powszechnej opinii uniwersyteckiej, aktywnosc studenckich kol naukowych zamarla - z braku funduszy. Redakcja wie, ze nie calkiem i nie wszedzie. Zapraszamy do autoprezentacji te kola, w ktorych cos sie dzieje, nawet wtedy gdy funduszy rzeczywiscie brak. Sa takie - niech sie ujawnia - chocby po to aby innym bylo zal.

"Twierdzenia i metody psychologii akademickiej nie sa dla nas wystarczajace, cala wiedza, ktora mamy posiasc nie jest w stanie nas nasycic, dlatego pragniemy zadbac o wlasny samorozwoj tchnawszy w nasze umysly ducha odnowy ksztaltujacego spojrzenie na czlowieka" - zacytowany tu fragment Manifestu Programowego AKHP /czyli Akademickiego Kola Higieny Psychicznej/ w pelni wyraza, nasza - studentow psychologii i pedagogiki, potrzebe laczenia zimnej wiedzy akademickiej z rzeczywistoscia i sprowadzania tych odrealnionych teorii do zycia. Nalezy wyjasnic, iz Akademickie Kolo Higieny Psychicznej jest kolem naukowym studentow psychologii i pedagogiki, ktore niezwykle preznie dziala i wyroznia sie aktywnoscia swoich czlonkow sposrod innych tego typu organizacji w Uniwersytecie Slaskim. Powstalo ono w 1991 roku z inicjatywy grupy studentow psychologii i pedagogiki niezadowolonych z tresci programowych ukazanych im w ramach obowiazujacego toku nauczania. Wkrotce po rozpoczeciu swej dzialalnosci, studenci stworzyli Manifest Programowy AKHP, ktorego fragment zacytowany jest na poczatku. Mozliwosc rozwijania naszych zainteresowan widzimy m. in. poprzez uczestnictwo w kursach, treningach terapeutycznych, warsztatach, inicjowanie dyskusji na tematy nas nurtujace zwiazane z psychologia, pedagogika i dyscyplinami pokrewnymi, takze przez poszukiwanie i prezentowanie roznych kierunkow i technik psychoterapeutycznych oraz poprzez poglebianie wiedzy dotyczacej wszelkich sposobow widzenia czlowieka opartych o rozne koncepcje filozoficzne zwiazane z wplywem wielu kultur. Chcemy rowniez nawiazac wspolprace z innymi uniwersytetami, kolami studenckimi, osrodkami terapeutycznymi itp.

W obecnej chwili mozemy pochwalic sie kilkoma interesujacymi inicjatywami. M. in. zorganizowalismy cykl wykladow Pana Krzysztofa Czekaja, poruszajacych problematyke narkomanii oraz nawiazalismy kontakt z Osrodkiem Leczenia Uzaleznien w Swibiu; prezentowalismy warsztaty terapeutyczne poswiecone poznaniu techniki Veroniki Shorbone; organizowalismy spotkania z Pania K. Balawajder na temat konfliktow i zapobieganiu im. Inne nasze osiagniecia to organizacja psychologicznych warsztatow studentow WPiPs z zakresu treningu grupowego i terapii Gestalt /prowadzili je czlonkowie kola, ktorzy ukonczyli stosowne szkolenie w Osrodku Terapii Gestalt w Krakowie/, stworzenie i poprowadzenie spotkania z niecodziennym doswiadczeniem nazwanym Nocnym Wiosennym Bieganiem /impreza ta nawiazywala do gestaltowskich postulatow poszerzania swiadomosci przez asymilacje dotad niedostepnych doswiadczen/, uruchomilismy takze cykliczne zajecia Tai Chi Chuan z instruktorami szkoly T. Nowakowskiego. Poza tym przeprowadzilismy kilka burzliwych dyskusji, na widok ktorych postronni obserwatorzy zaczeli uciekac.

Rok 1994 przyniosl wiele nowych inicjatyw, a takze wraz z nastaniem nowego roku akademickiego, zmiane charakteru kola. Od pazdziernika spotykaja sie w jego ramach zarowno studenci psychologii jak i pedagogiki /dotad bylo to kolo psychologii/ i nasza organizacja stala sie miejscem wypelniania trescia pojecia holizm w odniesieniu do instytucji nauki.

Waznym wydarzeniem w zyciu kola byla organizacja obozu integracyjnego dla swoich czlonkow. W programie obozu byl warsztat glebokiej ekologii prowadzony przez osobe z Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot, poza tym byl trening interpersonalny prowadzony przez trenera z Osrodka Terapii Pana Adama Hallera oraz warsztaty Tai Chi Chuan /medytacja w ruchu/. Podczas obozu jego uczestnicy intensywnie uczyli sie, szkolili i przygotowywali do pracy w roku 1995.

Szczegolnym wydarzeniem w historii kola bylo zorganizowanie w grudniu 1994 roku sympozjum z zakresu antypedagogiki - byla to pierwsza tego typu inicjatywa studentow w naszym psychologiczno-pedagogicznym swiatku. Na sympozjum zostali zaproszeni czolowi antypedagodzy polscy, ktorzy wiedze na ten temat czerpia nie jedynie z literatury, ale przede wszystkim w bezposrednich kontaktach z antypedagogami niemieckimi, ktorzy sa autorami tego ruchu. Nasza ostatnia, trwajaca jeszcze inicjatywa jest organizacja warsztatu i cyklu zajec z Tai Chi Chuan - starochinskiej gimnastyki medytacyjnej prowadzonej przez J. Rozanska - instruktora Miedzynarodowej Szkoly Tai Chi Chuan T. Nowakowskiego. Tai Chi promujemy, poniewaz jest metoda profilaktyki zdrowotnej i psychicznej, systemem osobistego rozwoju oraz metoda relaksacji.

Pragniemy utworzyc Komputerowy Bank Danych, ktory bedzie pomocny i uzyteczny dla studentow naszego wydzialu, chcacych poszerzyc swoja wiedze. Stanie sie to mozliwe dzieki temu, ze otrzymalismy ostatnio komputer, z tego samego powodu stanie sie realny nasz plan dotyczacy zorganizowania Kola Komputerowego AKHP. Znajomosc odpowiednich programow przeznaczonych do obrobki statystycznej i psychologicznej obliczajacych wyniki testow moze byc bardzo duzym ulatwieniem w pracy psychologow.

Dalsze plany AKHP na rok 1995 zostaly dokladnie sprecyzowane. Jest to, jak sadzimy program ambitny, wartosciowy lecz realny. Na ile uda nam sie zrealizowac go zalezy w duzej mierze od wielkiej gory pieniedzy, ktora jest nam potrzebna - niecierpliwie czekamy na odgorne, rektorskie decyzje w tej sprawie.

Juz teraz zapraszamy studentow z WPiPs, z innych wydzialow US oraz innych uczelni - zarowno do wspolpracy z AKHP jak i do zainteresowania sie nasza oferta programowa. Jednak nie zapraszamy do tej wspolpracy wszystkich, a jedynie tych, ktorzy maja na to nieodparta ochote.

Autorzy: A.B.