ALUMNI ECEPS-u W CIESZYNIE

10-11 grudnia w Filii US w Cieszynie odbywal sie pierwszy Miedzynarodowy Zjazd Absolwentow i Stypendystow ECEPS-u /Program Stypendiow dla Centralnej i Wschodniej Europy/. Realizowany od 1989 roku program edukacyjny, stanowiacy czesc rzadowego programu pomocy Stanow Zjednoczonych panstwom bylego bloku Wschodniego, przeznaczony jest dla osob legitymujacych sie konkretnymi osiagnieciami na rzecz rozwoju regionalnego, reform administracyjnych i szkolnictwa. Wsrod stypendystow - procz przedstawicieli administracji panstwowej i samorzadowej, sa rowniez przedsiebiorcy zwiazani z rozwojem niezwykle waznej galezi gospodarki - rolnictwa.

Dla kandydatow ubiegajacych sie o przyznanie stypendiow organizowane sa kursy jezykowe / wize wjazdowa do Stanow Zjednoczonych otrzymuja tylko osoby, ktore pozytywnie zdaly egzamin panstwowy z jezyka angielskiego/. Przez pol roku /do 15 grudnia/ ponad siedemdziesiecioosobowa grupa Polakow, Czechow, Slowakow i Wegrow "szlifowala" swoj angielski pod okiem doskonalych pedagogow z Georgetown University z Waszyngtonu. Uczelnia ta jako pierwsza otrzymala fundusze Kongresu Stanow Zjednoczonych na przeprowadzenie szkolen. Uczestnicy studium jezykowego korzystali z pomieszczen wykladowych cieszynskiej uczelni, zas zakwaterowani byli w Hotelu "Academicus". W grudniowym Zjezdzie Alumnow ECEPS-u uczestniczylo ok. 200 osob z krajow Europy Srodkowej oraz Stanow Zjednoczonych. Zjazd obradowal w pieciu grupach. Koncentrowano sie m. in. na takich zagadnieniach, jak: rozwoj regionalny, samorzady i reformy organizacyjne, rozwoj prywatyzacji, mozliwosci wspolpracy polsko-czeskowegiersko-slowackiej. Referaty plenarne nt. "Wzmacnianie demokracji i spoleczenstwa obywatelskiego w Europie Srodkowo-Wschodniej" wyglosili: Hanna Suchocka i Jan Czarnogorski - byly premier Slowacji. Wsrod gosci - parlamentarzystow, jacy znalezli sie w murach cieszynskiej uczelni, byli: Grazyna Staniszewska, Jozef Slisz /b. Marszalek Senatu RP/, Miroslaw Stec /b. Minister - szef URM/ - osoby, ktore szczegolnym poparciem darza program edukacyjny dla osob z grupy panstw wyszehradzkich. Do Cieszyna przybyli rowniez: Jan Figiel - posel Parlamentu Slowackiego, Miroslaw Tyl - parlamentarzysta czeski, Karoly Javor - b. posel Parlamentu Wegierskiego, burmistrz Cieszyna - dr Jan Olbrycht. Georgetown Univ. reprezentowal m. in. Karen Newman, a Uniwersytet Wisconsin - Wiliam Colciough. Z zaproszonymi goscmi odbylo sie spotkanie kierownictwa uczelni.

Istotnym punktem ostatniego dnia obrad bylo zgloszenie statutu assocjacji alumnow. Slowacja w tej chwili jest juz po rejestracji, Polska czyni starania w tym kierunku. Uczestnikom Zjazdu zaprezentowala sie Orkiestra Filii Uniwersytetu Slaskiego w Cieszynie pod dyrekcja prof. Hilarego Drozda. W programie znalazly sie utwory polskie, czeskie, slowackie i wegierskie, zgodnie z przekrojem narodowosciowym.

RUCH W INTERESIE

Zjazd obradowal w sali konferencyjnej. Oddana do uzytku z poczatkiem nowego roku akademickiego, dysponuje aparatura /cyfrowa firmy Philips/ do tlumaczen symultanicznych na 3 jezyki dla 80 stanowisk. W sklad wyposazenia sali wchodza rowniez rzutniki, system TV-video. Sala naglasniana jest przewodowo i bezprzewodowo. Jednorazowo pomiescic moze 150 osob. Nowa sala konferencyjna /zaadaptowano dla jej potrzeb dawna sale gimnastyczna/ jest czescia skladowa Centrum Konferencyjnego, jakie powstalo w cieszynskiej uczelni. W sklad Centrum wchodza ponadto: hotel, barek, sala widowiskowo-sportowa i basen kryty. Z Centrum korzysta macierzysta uczelnia oraz organizatorzy seminariow, konferencji naukowych z zewnatrz. Tu odbywaja sie spotkania naukowe i uroczyste bankiety /pierwszy zorganizowano z okazji przyznania prof. Richardowi Pipesowi tytulu doctora honoris causa/. Biuro Obslugi Centrum Konferencyjnego, ktore prowadzi Wojciech Andrzej Szydlowski, zapewnia szeroka game usllug: mozliwosc korzystania z telefonow, telefaksow, komputera i uslug poligraficznych. Zapewnia takze, w miare osobistych zyczen, serwis fotograficzny lub video. Chetnych do korzystania z Centrum jest sporo. Juz w lutym /od 1 do 12/ odbedzie sie Zjazd Stowarzyszenia Mlodych Demokratow, na ktory zapowiedzeli swoj przyjazd m. in. B. Geremek, P. Nowina-Konopka, O. Krzyzanowska, Zb. Bujak, A. Hall, H. Suchocka, J. Zych, J. M. Rokita. Wyklady i zajecia poprowadza rowniez goscie ze Stanow Zjednoczonych, Niemiec, i Francji w ramach tzw. Dni Miedzynarodowych. Bedzie Dzien Unii Europejskiej, Dzien Amerykanski, Dzien Europy Srodkowej. Nie lada atrakcja dla 80 uczestnikow "Europejskiego Obozu Zimowego" /taka jest oficjalna nazwa tego spotkania/ bedzie wycieczka w Tatry z ks. prof. Jozefem Tischnerem.

Cieszyn staje sie zatem centrum Europy. Ma po temu wszelkie warunki. Miroslawa Pindor