Nowy cykl w galerii uniwersyteckiej w Cieszynie

NAŁADOWANE EMOCJĄ

Do 12 lutego w uniwersyteckiej Galerii Sztuki Wspolczesnej w Cieszynie ogladac mozna wystawe prac prof. Michala Klisia - dziekana katowickiej Filii Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Na niezwykle bogata i roznorodna ekspozycje /prof. Klis para sie wieloma dyscyplinami plastycznymi - malarstwem, rysunkiem, projektowaniem graficznym/ z trudem mieszczaca sie w sali wystawienniczej cieszynskiej Filii, zlozyly sie obrazy /w tym cykl o tematyce sakralnej/, grafiki - zwlaszcza linoryty /prezentowane juz m. in. na wystawach "XYLONU" w Szwajcarii, Francji, Niemczech i Wloszech/ i przede wszystkim plakaty, w ktorych prof. Michal Klis wypowiada sie chyba najpelniej. Plakaty nasycone barwa badz tez czarno - biale, niemal ascetyczne, ale obdarzone niezwyklym ladunkiem emocjonalnym, w duzej mierze zwiazane sa z Podbeskidziem. Wszak prof. M. Klis jest bielszczaninem z urodzenia, wyksztalcenia - ukonczyl bielskie PLSP - i - zamieszkania. Na wystawie zgromadzono zarowno plakaty zapowiadajace imprezy kulturalne /te o charakterze lokalnym, swojskim, np. Zywieckie Gody, jak i wydarzenia o rezonansie ogolnopolskim np. "Festiwal Folkloru Gorali Polskich", czy wrecz miedzynarodowym - plakaty do Festiwali Teatrow Lalek, odbywajacych sie w Bielsku co dwa lata/, jak i plakaty turystyczne i sportowe. Poszczegolne prace ukladaja sie w cale cykle tematyczne. Zarowno tematyka obrazow, jak i niektorych prac graficznych scisle zespolona jest z regionem rodzinnym artysty, oddaja one klimat oraz cechy ziemi beskidzkiej.

Wernisaz wystawy /2 stycznia/, na ktory przybyl prorektor katowickiej Filii ASP w Krakowie prof. Zbigniew Pieczykolan oraz wladze rektorskie i dziekanskie cieszynskiej Filii, liczne grono pracownikow naukowodydaktycznych i studentow, wzbogacil wystep Choru Mieszanego Liceum Ogolnoksztalcacego w Glubczycach. Chor wykonal koledy w opracowaniu muzycznym prof. Jozefa Swidra, kompozytora, dyrektora Instytutu Pedagogiki Muzycznej Filii US. Wystawa prof. Klisia Instytut Ksztalcenia Plastycznego zapoczatkowal cykl wystaw pedagogow Wydzialu Grafiki w Katowicach w cieszynskiej Galerii Uniwersyteckiej.