Kronika Uniwersytecka - Luty 1995

SUBSYDIARNOSC A REGIONALIZM

W dniach 14-17 grudnia ub. r. w cieszynskiej filii zorganizowano konferencje nt. : "Subsydiarnosc a regionalizm w Europie". Byla to juz kolejna inicjatywa naukowa przedsiewzieta wspolnie przez filie i Dom Europejski Ustron-Cieszyn. Wsrod 40 uczestnikow konferencji jedenastu przybylo z osrodkow zagranicznych. W gronie referujacych znalezli sie m. in. dr Joachim Liszka ("Subsydiarnosc jako pojecie"), Tibor Pal z Budapesztu ("Realizacja zasady subsydiarnosci na Wegrzech"), dr Erich Wendl z Wiednia ("Austriacki model zarzadzania"), prof. dr hab. Edmund Rosner ("Rozwazania na temat regionow granicznych"), prof. dr Stanislaw Adamcik z Pragi ("Subsydiarnosc - problemy przeksztalcen w RC"), doc. dr hab. Tadeusz Wawak z Krakowa ("Sprawy wspolne a zasada subsydiarnosci w ukladzie regionalnym").

GOSCIE Z WROCLAWIA

Podobno juz dawno nie bylo tak tloczno w auli Wydzialu Biologii i Ochrony Srodowiska naszego uniwersytetu. 15 grudnia Hanna i Antoni Gucwinscy wyglosili tu wspolny wyklad na temat: " Ogrody zoologiczne a bioroznorodnosc swiata zwierzecego". Byl to juz trzeci z kolei wyklad z cyklu "Forum Natura", zorganizowany przez Centrum Studiow nad Czlowiekiem i Srodowiskiem US.

TECHNIKA A OCHRONA SRODOWISKA

W lutym rozpocznie dzialalnosc nowe studium podyplomowe w naszej uczelni - wspolne przedsiewziecie Wydzialu Techniki i Nauk o Ziemi. Studium nosi nazwe: Technika a ochrona srodowiska, jego celem jest stworzenie szansy nauczycielom szkol srednich na przekwalifikowanie sie i poszerzenia wiadomosci a takze uzyskanie przez nich uprawnien do nauczania nowych przedmiotow i ubiegania sie o kolejny stopien specjalizacji zawodowej. Oferte studium skierowano glownie do nauczycieli przedmiotow technicznych, chemikow, biologow, geografow w szkolach technicznych i ogolnoksztalcacych. Studium zaplanowane jest jako 2-semestralne, z laczna iloscia 300 godzin zajec.

NAGRODA "LUX ET SILESIA" DLA PROF. IRENY BAJEROWEJ

Pani prof. Irena Bajerowa zostala laureatka nagrody "Lux ex Silesia", ustanowionej z okazji 400-lecia kanonizacji sw. Jacka Odrowaza. Nagroda jest przyznawana osobom, ktore "poprzez swa dzialalnosc naukowa lub artystyczna nawiazuja do czasow, gdy Slask byl czolem kultury polskiej i promieniowal swiatlem na cala Ojczyzne". Profesor Bajerowej, wybitnemu historykowi jezyka polskiego, nagrode wreczyl metropolita katowicki abp Damian Zimon w Wyzszym Slaskim Seminarium Duchownym w Katowicach, podczas spotkania oplatkowego nauczycieli akademickich slaskich uczelni.

BYL BAL...

Po raz kolejny w budynku Rektoratu zorganizowano bal sylwestrowy. Udana zabawa trwala do bialego rana, a wsrod atrakcji tej szczegolnej nocy nalezy wymienic m. in. wystep zawodowej pary tanecznej. Honory gospodarza balu pelnil Kazimierz Cygan. W menu, ktore zaserwowano podczas zabawy sylwestrowej znalazly sie m. in. : kotlet po polsku, frytki, zestaw surowek, bogracz, barszcz z pasztecikiem i plonace lody. Nie zabraklo lampki szampana i wody mineralnej.

Nastepna zabawa w Rektoracie juz 25 lutego - karnawalowy bal przebierancow.

ABSOLWENT

W listopadzie rozstrzygnieto konkurs ogloszony przez dyrektora Wydzialu Zdrowia Urzedu Wojewodzkiego w Katowicach dla absolwentow Slaskiej Akademii Medycznej, ktorzy z wyroznieniem ukonczyli studia w 1993 roku. Celem konkursu bylo stworzenie tym osobom preferencyjnych warunkow pracy umozliwiajacych dalszy rozwoj naukowy i zawodowy. Moze warto pomyslec o podobnej inicjatywie w Uniwersytecie Slaskim, w porozumieniu np. z Kuratorium Oswiaty w Katowicach?

"ARCHITEKTURA I KRAJOBRAZ"

16 stycznia w Bibliotece Slaskiej odbylo sie kolejne spotkanie Slaskiego Towarzystwa Naukowo-Literackiego, kierowanego przez prof. Jana Malickiego z US. Spotkanie poswiecone bylo m. in. prezentacji nowego pisma pt. : "Architektura i Krajobraz. Przestrzenne problemy regionu Gornego Slaska", wydawanego przez Wydzial Architektury i Krajobrazu UW w Katowicach oraz Fundacje Przestrzen Gornego Slaska. W spotkaniu uczestniczyl m. in. prorektor prof. Andrzej T. Jankowski a takze pracownicy naukowi US, Uniwersytetu Opolskiego i Wroclawskiego.

CZAS KOBIET W ZSP

13 stycznia w Auli Wydzialu Nauk Spolecznych US 34 delegatow Rad Uczelnianych ZSP zebralo sie, by wziac udzial w VI Okregowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej swojego zrzeszenia. Wsrod zaproszonych gosci znalezli sie m. in. poslowie Czeslaw Sleziak oraz Zbigniew Wieczorek, ktorzy kariery polityczne rozpoczeli wlasnie w Slaskim ZSP. Wybory Przewodniczacego SRO ZSP odbyly sie bez wiekszych emocji: jeden kandydat - 22 glosy za, 5 przeciw. I tak po raz pierwszy na to stanowisko zostala wybrana dziewczyna (i do tego bardzo atrakcyjna) - Agnieszka Pasternak. Jest studentka resocjalizacji i prawa US, w ZSP od 3 lat, od 1, 5 roku pelnila funkcje szefowej Radu Uczelnianej ZSP. Wiceprzewodniczacym zostal wybrany Grzegorz Oparczyk, natomiast Cezariusz Stolarczyk Przewodniczacym Okregowej Komisji Rewizyjnej. Przewodniczaca - elekt tuz po wyborze, oprocz swej radosci przekazala swoj program dzialania - zwiekszenie liczby czlonkow ZSP oraz umocnienie zrzeszenia w poszczegolnych uczelniach.