Szef Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ

STAN ZAGROŻENIA

Stan zdrowia naszego spoleczenstwa, a w tym rowniez mlodziezy akademickiej pogarsza sie w miare narastania trudnosci ekonomicznych i zagrozen ekologicznych kraju. Liczba przewlekle chorych studentow z roku na rok wzrasta. Jedna z glownych przyczyn tego stanu jest systematyczne zmniejszanie sie aktywnosci ruchowej oraz niedocenianie przez studentow potrzeby ruchu.

Wladze uczelni musza zdac sobie sprawe z tego, ze wychowanie fizyczne i sport sa potrzebne wspolczesnej cywilizacji, ze ruch w profilaktyce zdrowotnej jest najtanszym i najzdrowszym lekiem. Ustawa o szkolnictwie wyzszym dala autonomie uczelniom, ktore decuduja miedzy innymi o tym w jakich formach bedzie odbywac sie wychowanie fizyczne. W Uniwersytecie Slaskim Senat kilka lat temu postanowil zlikwidowac obligatoryjne zajecia z wychowania fizycznego na latach starszych. Tylko studenci I lat maja 60 godzin wychowania fizycznego.

Z poczynionych obserwacji wynika, ze szkola wyposazyla uczniow w bardzo ubogi zakres umiejetnosci ruchowych i nie rozwinela w dostatecznym stopniu ich sprawnosci fizycznej, co odzwierciedla sie niechecia do zajec wychowania fizycznego mlodziezy studiujacej i osob doroslych.

Bardzo trudno bedzie nam, nauczycielom wychowania fizycznego zmienic te tendencje w ciagu 60 godzin. Studenci lat starszych korzystaja z zajec fakultatywnych, ale tylko tam gdzie jest atrakcyjna baza /silownia, basen/ lub gdzie sa prowadzone atrakcyjne zajecia /areobik, koszykowka, tenis stolowy, karate, siatkowka, judo, aerobik w wodzie, badminton, pilka nozna/.

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu doklada wszelkich staran aby wychowanie fizyczne nie zeszlo na margines w dzialaniach uczelni. Chcemy byc widoczni nie tylko na terenie uczelni, ale takze na Slasku i w Polsce. Taka dzialalnosc wiaze sie z pewnymi nakladami finansowymi. Liczymy na pomoc wladz, Samorzadu oraz AZS-u i Akademickiej Sluzby Zdrowia. W ostatnim okresie kryzys finansowy spowodowal zjawisko likwidacji obozow sportoworekreacyjnych, rajdow, splywow i szkolek narciarskich. Formy te doskonalily umiejetnosci ruchowe studentow oraz byly jedna z mozliwosci aktywnego wypoczynku, a tym samym poprawialy zdrowotnosc oraz zapewnialy kontakt z przyroda.

Studium WF i Sportu postuluje przywrocenie zajec obligatoryjnych z wychowania fizycznego na II roku studiow. Mysle, ze popra nas w tym studenci oraz wladze wydzialow posiadajacych kierunki nauczycielskie /szczegolnie Wydzial Pedagogiki i Psychologii/.

Przedstawiony malo optymistyczny obraz stanu wychowania fizycznego naszej mlodziezy w tym rowniez mlodziezy akademickiej sklania do pewnych refleksji. Musimy dazyc do zmiany systemu oswiaty w zakresie kultury fizycznej w Polsce. Zmiana ta powinna polegac na poprawie systemu kultury fizycznej poczawszy od przedszkola a skonczywszy na szkole wyzszej. Wychowanie fizyczne powinno byc prowadzone w o wiele wiekszym wymiarze godzin niz to ma miejsce dotychczas.

Autorzy: Piotr Nowak