STUDENCI MŁODSI - STUDENTOM STARSZYM

24 stycznia w sali audytoryjnej Wydzialu Nauk Spolecznych - gdzie co dwa tygodnie spotykaja sie studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku - odbyl sie nietypowy wyklad przeprowadzony technika audio-wizualna przez ok. 40 "wykladowcow" jednoczesnie. Tematem tego wykladu byl folklor polski w spiewie i tancu. W procesie dydaktycznym bardzo wazne sa przyklady, dlatego tez "wykladowcy" po prostu grali, spiewali i tanczyli. Uwazni sluchacze powtarzali dyskretnie gesty, wsluchiwali sie w slowa piosenek i nucili. Bylo to jednak raczej powtorzenie, niz czysta nauka. Zebrane liczne grono sluchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie potrzebowalo bowiem wyjasnien, gdy piesn niosla o lajkoniku czy tez dzieweczce, ktora wybrala sie do laseczka. Nawet mniej znane ale bliskie sercu piosenki wzruszaly czy porywaly.

"Wykladu" wysluchano z ogromnym zadowoleniem. Tradycyjnego wykladowcy, nawet imponujacego krasomowcy, nie nagradza sie tak czesto brawami. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku sa pelni inicjatywy i wydaje sie, ze nastepne zajecia z dziedziny polskiego folkloru ze zbiorowym "wykladowca": Studenckim Zespolem Piesni i Tanca "Katowice" Uniwersytetu Slaskiego, beda juz cwiczeniami ze wspolnym spiewem i tancem. "Poloneza czas zaczac" - zakrzyknie energiczny Starosta grupy i w pierwszych parach pojda Panie: dr Wladyslawa Blonska (Pelnomocnik Rektora ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku), mgr Elzbieta Hobik (prowadzaca Sekretariat tegoz Uniwersytetu) i mgr Jolanta Woszczycka-Kempny (starszy wykladowca Wydzialu Pedagogiki i Psychologii, prowadzaca zajecia choralne ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku). Z inicjatywy bowiem wymienionych Pan, czynnie zaangazowanych w organizacje zajec studenckiej grupy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odbyl sie "wyklad" - koncert "Katowic" a Pani mgr J. Woszczycka-Kempny przygotowala Zespol wokalnie, wspolpracujac w ten sposob z ogromnym powodzeniem ze studentami roznych grup wiekowych.

Koncert usatysfakcjonowal rowniez mlodziez, ktora z radoscia obdarowala swoich starszych kolegow - studentow spiewem i tancami mimo, ze parkiet auli byl sliski na podobienstwo panujacej na zewnatrz gololedzi. A wiec do nastepnego spotkania z folklorem, moze na zakonczenie roku akademickiego, zanim obie grupy studentow: z Zespolu i Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyrusza na zasluzone wakacje?