Równość i różnorodność w centrum badań młodych naukowców

Problematyka równości i różnorodności społecznej coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania młodych badaczy. Potwierdzeniem tego trendu jest II edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równości i różnorodności społecznej organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach za pośrednictwem Komisji ds. równości i różnorodności UŚ.

Finaliści II konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równości
i różnorodności społecznej
Finaliści II konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równości i różnorodności społecznej

Celem konkursu jest promowanie badań podejmujących tematykę równości i różnorodności społecznej oraz wspieranie osób studiujących w rozwijaniu refleksji nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi. Inicjatywa ta podkreśla znaczenie nauki jako narzędzia budowania społeczeństwa opartego na szacunku, otwartości i włączaniu różnych perspektyw. Finał konkursu odbył się 13 marca i po raz kolejny pokazał, że studenckie badania mogą stanowić istotny głos w dyskusji o współczesnych wyzwaniach społecznych. Podczas uroczystości prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego, podkreślił znaczenie rozwijania badań nad równością jako jednego z kluczowych kierunków współczesnej nauki. Dyplomy oraz nagrody laureatom i osobom wyróżnionym wręczyli prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz współprzewodniczące komisji konkursowej: dr Ewa Biłas-Pleszak, prof. UŚ i dr Karolina Prażmowska-Marcinowska.

Do konkursu zgłoszono łącznie 24 prace, w tym 9 prac licencjackich oraz 15 prac magisterskich. Komisja konkursowa obradująca w składzie: dr Ewa Biłas-Pleszak, prof. UŚ, dr Karolina Prażmowska-Marcinowska, dr Jaśmina Śmiech, dr Barbara Chojnacka-Synaszko, dr Monika Glosowitz, dr Jolanta Klimczak oraz dr Marlena Drapalska-Grochowicz po analizie zgłoszonych prac podjęła decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród w każdej z kategorii, podkreślając w ten sposób wysoki poziom merytoryczny zgłoszonych prac oraz aktualność analizowanej problematyki.

W kategorii najlepsza praca magisterska nagrodzono Dominikę Rudkę za pracę pt. Od przemocy epistemicznej do wiedzy sprawiedliwej. O procesie wytwarzania wiedzy we współczesnych teoriach feministycznych (filologia polska) oraz Dominika Gęgotka za analizę językową komunikacji w projektach open source pt. Hedge phrases in feedback: a linguistic analysis of code reviews in free software projects (filologia angielska). W kategorii najlepszej pracy licencjackiej nagrodzono Kingę Rogalewicz za pracę pt. Zaczarować kobiecość ponownie. Czarownica jako figura emancypacji w poezji Haliny Poświatowskiej (filologia polska) oraz Gabriela Śleziaka za pracę pt. Attempting to preserve a non-binary character in Polish: a contrastive analysis of Polish translations of audiovisual content promoting ‘Monster High’ doll franchise (filologia angielska). Komisja przyznała także wyróżnienia pracom podejmującym ważne społecznie zagadnienia. Otrzymał je Marcin Jarosz za badania dotyczące autostygmatyzacji osób aseksualnych (psychologia), Weronika Głodek za pracę o dyskryminacji algorytmicznej w stosunkach pracy (prawo) oraz Arkady Raczek-Grabczak za projekt dotyczący współczesnych modeli męskości i tożsamości (edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych).

Konkurs stał się okazją do wymiany doświadczeń oraz refleksji nad rolą nauki w budowaniu bardziej inkluzywnego społeczeństwa. Pokazał, że zainteresowanie tematyką równości i różnorodności stale rośnie, a młodzi naukowcy i naukowczynie coraz chętniej podejmują odważne i aktualne zagadnienia badawcze. Można przypuszczać, że kolejne edycje konkursu przyniosą równie inspirujące projekty oraz dalszy rozwój badań nad równością na Uniwersytecie Śląskim.

Autorzy: Karolina Prażmowska-Marcinowska
Fotografie: Małgorzata Dymowska