Warto próbować

Konkurs Nowe Technologie dla Dziewczyn (NTDD) prowadzony przez Intel oraz fundację Perspektywy to pierwszy w Polsce program stypendialny skierowanych do młodych kobiet, które wiążą swoją przyszłość z branżą IT. Konkurs jest wymagający, lecz wysiłek może zaowocować karierą zawodową. O udziale w projekcie opowiada Violetta Bayeva, studentka III roku informatyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, która jako jedyna reprezentantka naszej uczelni otrzymała stypendium 7. edycji programu oraz 10-miesięczny mentoring firmy Intel.

Violetta Bayeva
Violetta Bayeva

Na co dzień Violetta Bayeva pracuje jako Junior Unity Developer w firmie gamingowej. Sprawnie posługuje się technologią AR, a także z inicjatywy dr hab. Agnieszki Nowak-Brzezińskiej, prof. UŚ współtworzy projekty dotyczące sztucznej inteligencji. Chociaż ma dopiero 20 lat, studentka zdecydowanym krokiem wchodzi w branżę technologiczną. Na swoim koncie ma oddaną już do użytku aplikację dla muzeum, która wykorzystuje technologię AR, a także udział w prestiżowym konkursie zakończony wygranym mentoringiem w firmie Intel.

– Tegoroczna edycja konkursu NTDD była drugą, do której aplikowałam – opowiada Violetta Bayeva. – W zeszłym roku po raz pierwszy wysłałam zgłoszenie, ale bez rezultatu. W tym roku spróbowałam znowu i choć spodziewałam się kolejnej odmowy, otrzymałam wiadomość o przyjęciu. Poprzednio nie byłam tak świadoma tego, co chcę robić i jaka jest moja motywacja. Myślę, że w dużej mierze zaważyło to wówczas na odmowie, bo gdy podczas rekrutacji zapytano mnie, gdzie widzę siebie za pięć lat, nie potrafiłam odpowiedzieć. Dzisiaj wiem, że chcę zostać starszym programistą. Nabieram coraz więcej doświadczenia, poznaję specyfikę tego zawodu i tej branży. Moja obecna rola nie polega już na rozpoznawaniu tajników IT, ale na doskonaleniu umiejętności, które nabyłam.

7. edycja programu Intel odbywała się w Gdańsku. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w szkoleniach i spotkaniach z mentorami. Uczyli się, jak nawiązywać nowe znajomości, komunikować się z ludźmi, słuchali o pracy w zespole i zasadach efektywnego działania. Tematyka dotycząca wątków technologicznych była bardzo szeroka: od tradycyjnego programowania, aż po inżynierię biomedyczną i diagnostykę medyczną.

– Bardzo żałuję, że tak niewiele dziewczyn bierze udział w tego typu konkursach. Branża technologiczna jest bardzo mocno kojarzona z mężczyznami. Mam wrażenie, że kobieta programistka powszechnie wywołuje mało poważne skojarzenia. Tymczasem kobiety potrafią być bardzo dobrymi specjalistkami – wyjaśnia laureatka konkursu. – Ten konkurs to dowód, że wiele dziewcząt w Polsce ma dużą wiedzę z zakresu IT.

W szkole Violetta Bayeva największym zainteresowaniem darzyła matematykę. Kiedy jednak zetknęła się z informatyką, zafascynowała ją cyfrowa pragmatyka, dzięki której zastosowanie właściwości matematycznych przynosi o wiele lepsze rezultaty.

– Kiedy wkroczyłam w świat programowania, dowiedziałam się, że jest to lepszy sposób na wykorzystanie matematyki. Chodzi głównie o oszczędność czasu i osiągnięcie natychmiastowych efektów. Zamiast wykonywać działania matematyczne, które wymagają wielu godzin i dawki solidnej koncentracji, lepiej jest „nauczyć” komputer konkretnych komend, które później wykona w ułamku sekundy. To mnie przekonało do tego zawodu.

Violetta Bayeva pochodzi z Kazachstanu. Przyjeżdżając do Polski, wybrała Uniwersytet Śląski, który jako jeden z nielicznych w Polsce oferował obcokrajowcom możliwość bezpłatnego przyjęcia na studia wyższe.

– To było dla mnie bardzo ważne, że miałam możliwość otrzymać miejsce na dziennych, bezpłatnych studiach. Podjęcie decyzji o przyjeździe do Polski oraz oddalenie się od domu na ponad 5 tys. kilometrów nie było łatwe – wspomina studentka. – Kiedy dowiedziałam się, że UŚ daje tak szerokie możliwości cudzoziemcom, aplikowałam do programu dla obcokrajowców, dostałam się i przyjechałam.

Stypendium otrzymane w programie Intel daje trzy podstawowe korzyści: nagrodę pieniężną, mentoring w firmie Intel i możliwość zatrudnienia oraz rozwoju. Każda wykorzystana inicjatywa konkursowa jest odrębną szansą i cennym doświadczeniem. Violetta Bayeva podkreśla, że warto spróbować swoich sił, nawet jeśli czasami się nie udaje.

Autorzy: Katarzyna Stołpiec
Fotografie: archiwum prywatne