ŚFN z kolejną prestiżową nagrodą

21 stycznia 2021 roku odbyło się ogłoszenie laureatów konkursu Popularyzator Nauki 2020, który organizowany jest przez portal Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki). Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zwyciężył w kategorii zespół.

Zespół Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE podczas czwartej edycji wydarzenia
Zespół Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE podczas czwartej edycji wydarzenia

Kapituła konkursowa przyznaje nagrody w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja i media. Dodatkowo może wręczyć dwa wyróżnienia. Redakcja portalu Nauka w Polsce przyznaje również pozaregulaminową nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. To najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce, w którym nagradza się osoby i instytucje za dzielenie się wiedzą i pasją do nauki.

Nagrodę główną przyznano dr. Jerzemu Jaroszowi, prof. UŚ z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Pozostałymi laureatami zostali: w kategorii naukowiec – dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach; w kategorii animator – Dawid Masło; w kategorii instytucja – gdańskie Hevelianum; w kategorii media – redakcja „Filozofuj”; a w kategorii zespół – Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Kapituła konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia – dr. hab. Piotrowi Rzymskiemu z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego otrzymała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz.

To kolejna nagroda dla organizatorów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. O wyjątkowości i potencjale największego w Polsce festiwalu popularnonaukowego nie trzeba już nikogo przekonywać. Niemniej warto przedstawić chociaż najważniejsze liczby, które ukazują zasięg poprzedniej, czwartej edycji tego wydarzenia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach w ciągu dwóch dni odwiedziło ponad 51 tys. uczestników, 215 stanowisk pokazowych przybliżało odwiedzającym naukę i pokazywało ją w praktyce, a podczas 165 wykładów i 133 warsztatów słuchacze mogli zdobyć nową wiedzę o świecie oraz przyswoić praktyczne umiejętności.

Wydarzenia takie jak Śląski Festiwal Nauki KATOWICE są bardzo potrzebne. Właśnie dzięki takim okazjom pracownicy dydaktyczni dostrzegają, jak ważna jest ich praca i jak duże jest zapotrzebowanie na przekazywanie wiedzy w sposób interesujący i nierzadko w prostszy niż w murach uczelni. Szczególnie najwięcej korzyści mogą uzyskać najmłodsi uczestnicy wydarzenia, bo właśnie dla nich organizatorzy przygotowują najwięcej atrakcji. Przez dwa dni mogą zwiedzać krainę nauki, eksperymentów i bajecznych zjawisk przyrodniczych. To dzięki takim festiwalom dzieci dostrzegają, że nauka nie jest nudna, wręcz przeciwnie – jest fascynująca.

Warto przypomnieć, że pomysłodawcą i liderem Śląskiego Festiwalu Nauki jest Uniwersytet Śląski. Współorganizatorami są: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, a także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Gospodarzem jest Miasto Katowice, a współgospodarzami Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wszyscy ze zniecierpliwieniem czekamy na następną edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Początkowo 5. ŚFN był planowany na połowę kwietnia 2021 roku. Ze względu na sytuację pandemiczną wciąż jednak czekamy na potwierdzenie nowego terminu. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się w gronie pasjonatów nauki i będziemy wspólnie odkrywać tajemnice świata.

Autorzy: Robert Jakubczak
Fotografie: archiwum ŚFN