Wspieramy maturzystów

Bieżący rok szkolny nie należy do najłatwiejszych z wielu powodów. 1 września w wielu placówkach zainicjował znaczące zmiany – naukę w szkołach średnich rozpoczął równolegle ostatni rocznik absolwentów gimnazjum oraz pierwszy, który po ośmioletniej podstawówce będzie realizował nowy program w czteroletnim liceum. Nauczyciele uczyli w jednym roczniku według dwóch różnych podstaw programowych, szkoły były przeciążone tłumami uczniów. Kiedy sytuację udało się opanować, a drugi semestr przebiegał już nieco sprawniej, w marcu zamknięto szkoły z powodu rozprzestrzeniającego się i groźnego wirusa SARS-CoV-2.

Egzaminy ósmoklasistów oraz matury zostały przełożone na późniejsze terminy – odbędą się prawdopodobnie w czerwcu. Szkoły pozostają zamknięte do 24 maja, chociaż Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wyklucza przedłużenia tej decyzji do końca roku szkolnego. Maturzyści nie wrócili już do szkół – dla nich zakończenie roku odbyło się 27 kwietnia w formie zdalnej. Okres pomiędzy końcem kwietnia a (szacunkowym na razie) terminem matur będzie dla nich bardzo trudny. Stres związany z izolacją jest potęgowany niepewnością co do egzaminów, sposobu rekrutacji na uczelnie wyższe i samodzielną nauką oraz jej planowaniem.

W marcu, po decyzji o zawieszeniu dydaktyki na Uniwersytecie Śląskim, wszystkie intensywne warsztaty maturalne, zarówno te, które rozpoczęły się pod koniec października, jak i te, które trwały od lutego, zostały przeniesione w przestrzeń Internetu. Każdy z prowadzących dobierał narzędzia i formy kontaktu z uczniami, które najlepiej sprawdzą się w przypadku danego przedmiotu. Błyskawiczne przeniesienie się online było możliwe nie tylko dzięki technologii i wprowadzanej od lat metodzie blended learning – w UŚ Maturzystów zachęcamy prowadzących, aby budowali z uczniami relacje i tworzyli z nimi kanały informacyjne (grupa zamknięta na Facebooku, listy mailingowe itp.), które ułatwią wymianę materiałów i łączność między prowadzącym a grupą nieograniczającą się do sali zajęciowej.

Co roku pod koniec kwietnia Uniwersytet Śląski Maturzystów organizował Nocne Powtórki Maturalne – wykłady powtórkowe, na których omawiane były najtrudniejsze lub najczęściej pojawiające się na egzaminach zagadnienia. Powtórki w trybie last minute cieszyły się zawsze olbrzymią popularnością, pozwalając nie tylko na naukę w ostatniej chwili, ale także na zasmakowanie atmosfery uniwersytetu. Niestety, w tym roku organizacja wykładów na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego nie jest możliwa. Postanowiliśmy jednak nie rezygnować z wykładów powtórkowych, dostosowując ich formę do potrzeb maturzystów. Dlatego też w tym roku Nocne Powtórki Maturalne odbywają się online, a w odpowiedzi na potrzeby maturzystów modyfikujemy nieco ich formułę oraz harmonogram.

Mimo przesunięcia terminów matur nie zrezygnowaliśmy z wykładów powtórkowych w kwietniu. 22 i 23 kwietnia, w ramach akcji #wspieramymaturzystów współorganizowanej z Działem Promocji UŚ, na platformie Zoom odbyły się darmowe wykłady z matematyki na poziomie podstawowym oraz z języka polskiego, dostosowane zarówno do poziomu podstawowego, jak rozszerzonego (w każdym z wykładów uczestniczyło ponad 90 osób). Wykłady poprowadzili dr Łukasz Dawidowski z Instytutu Matematyki, dr hab. Magdalena Piekara, prof. UŚ z Instytutu Literaturoznawstwa oraz dr Magdalena Piotrowska- Grot, zastępca dyrektora Uniwersytetu Otwartego. Kolejne powtórki maturalne odbyły się między 27 a 30 kwietnia. Tym razem wykłady z historii poprowadziła mgr Daria Więcławek, doktorantka Instytutu Historii, a biologię i chemię dr Jacek Francikowski z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ wraz z mgr Pauliną Dybał, doktorantką z Instytutu Chemii. Wykłady z matematyki rozszerzonej i języka polskiego ponownie poprowadzili dr Łukasz Dawidowski i dr Magdalena Piotrowska-Grot. Aby pomóc maturzystom w dalszych, samodzielnych przygotowaniach do egzaminów, na przełomie maja i czerwca planujemy kolejną turę wykładów powtórkowych zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i tych wybieranych przez abiturientów. Do naszej oferty wprowadziliśmy ponadto nowość – konsultacje online przygotowujące do matury ustnej z języka polskiego, które poprowadzą dr Magdalena Piotrowska-Grot oraz dr Agnieszka Wójtowicz-Zając z Uniwersytetu Otwartego.

Aby zapoznać się z ofertą i harmonogramem wykładów, zapraszamy na stronę www.maturzysta.us.edu.pl, gdzie można zapisać się na wybrane zajęcia poprzez interaktywny formularz. Zapisy na indywidualne konsultacje z języka polskiego dr Magdalena Piotrowska-Grot i dr Agnieszka Wójtowicz-Zając przyjmują bezpośrednio na Messengerze, wystarczy się z nimi skonsultować i ustalić termin. Mamy nadzieję, że ten trudny dla maturzystów czas będzie z naszym wsparciem nieco łatwiejszy.