#UŚwspiera

Już ponad 100 pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaangażowało się w akcję #UŚwspiera. W ciągu miesiąca przygotowali prawie 90 artykułów i materiałów, które mogły nam wszystkim ułatwić odnalezienie się w sytuacji pandemii. Udzielali wywiadów, rozmawiali o różnych aspektach trudnej sytuacji, opowiadali o podjętych w tym czasie badaniach naukowych. Reprezentując wiele dyscyplin naukowych i artystycznych, bezinteresownie poświęcali czas, aby dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie pracować przez te ostatnie, niełatwe przecież tygodnie.

Podejmowane tematy nie tracą jednak na aktualności. Potrzebne są kolejne wnikliwe spojrzenia naukowców, artystów, sportowców i pracowników wsparcia związanych z naszą uczelnią. Nawet jeśli w końcu, oby jak najszybciej, ujrzymy kres pandemii, pozostanie jeszcze ogromna liczba wątków do zbadania, skomentowania, omówienia. Głos ekspercki jest dziś i będzie jutro bardzo potrzebny. W związku z tym zachęcamy Państwa nie tylko do śledzenia kolejnych publikacji udostępnianych na stronie www.us.edu.pl/us-wspiera, lecz również do włączenia się do akcji i dzielenia się wiedzą, pomagania społeczeństwu w oswajaniu się z wyzwaniami, przed którymi już stoimy i które jeszcze są przed nami. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się swoją wiedzą w ramach akcji, prosimy o przesyłanie propozycji artykułów i materiałów za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: www.us.edu.pl/us-wspiera bądź poprzez kontakt z rzecznikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Jackiem Szymikiem-Kozaczko (rzecznik@us.edu.pl) pełniącym funkcję lidera zespołu #UŚwspiera. Autorskie materiały udostępniane są w 7 sekcjach.

#pomagamyzrozumieć

W tej sekcji publikowane są artykuły i wywiady dotyczące m.in. dziwnego świata wirusów, historii epidemii w Polsce, analizy modeli matematycznych prognozujących rozwój pandemii czy działania układu immunologicznego człowieka. Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób sami uczestniczą w tej niełatwej walce, prowadząc badania naukowe.

#pracazdalna

Eksperci podpowiadają, jak zorganizować pracę zdalną i jak mierzyć się z różnymi wyzwaniami. Mówią, jak zadbać w tym czasie o relacje i w jaki sposób łączyć role w tej nowej rzeczywistości, prezentują zasady etykiety spotkań online czy proponują gimnastykę umysłową.

#czaswolny

W tej części udostępnione zostały m.in. trasy wirtualnych wycieczek po najbliższej okolicy, prace artystów związanych z uczelnią, ale też wypowiedzi pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy radzą, co warto przeczytać, obejrzeć, napisać oraz czego posłuchać w wolnym czasie.

#rodzinawdomu

Materiały i wskazówki, które mogą pomóc zarówno w godzeniu obowiązków zawodowych z zajmowaniem się dziećmi, jak i w spędzaniu czasu z najmłodszymi poprzez ciekawe, angażujące i rozwijające aktywności – to przestrzeń sekcji #rodzinawdomu.

#aktywnośćfizyczna

W tej sekcji udostępnione zostały zestawy ćwiczeń fizycznych i zabaw urozmaicających czas spędzony z rodziną oraz pozwalających zadbać o kondycję fizyczną bez wychodzenia z domu.

#wspieramyregion

Pracownicy naszej uczelni są pomysłodawcami i realizatorami akcji społecznych, inicjowanych z myślą o mieszkańcach regionu. W części #wspieramyregion można dowiedzieć się więcej o podjętych działaniach.

#wspieramymaturzystów

W tym szczególnym czasie wspólnota akademicka pragnie wspomóc także tegorocznych abiturientów. Maturzyści otrzymują dostęp do e-wykładów z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, konsultacje online oraz materiały dydaktyczne do pobrania.

Zapraszamy do współpracy!

Zespół akcji #UŚwspiera