Spotkajmy się na 4. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE!

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest nie tylko pomysłodawcą zorganizowania na Śląsku profesjonalnego wydarzenia o charakterze popularyzującym naukę, a także liderem tego przedsięwzięcia. W znacznej mierze program 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wypełniają aktywności zaproponowane przez naukowców i studentów naszej uczelni. Poniżej prezentujemy tylko kilka spośród ponad 100 aktywności Uniwersytetu Śląskiego, z których będzie można skorzystać 26 i 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Stanowisko pokazowe: „Projektowanie gier wideo: od konspekt artu po wersję BETA” (strefa sztuki)

Przedstawiciele Wydziału Humanistycznego UŚ, z dr Agnieszką Kliś-Brodowską i mgr Magdaleną Bednorz na czele, przygotowali stanowisko z myślą przede wszystkim o fanach gier wideo, ale nie tylko. Można lubić gry, można w nie grać, można też uważać, że „to całe moje życie” – ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czym są i jak się je robi? Kim jest deweloper? Do czego służy silnik? Czy w grach chodzi o kod czy może o interaktywne opowieści? Na stanowisku „Projektowanie gier wideo…” będzie można zdobyć wiedzę o procesie powstawania gier „od kuchni”. Twórcy gier udostępnią swoje projekty, grafiki oraz gry karciane i tradycyjne. Będzie można zagrać w prototypy gier, a ich autorzy opowiedzą, skąd wzięły się na nie pomysły, jakie były ich początki i jak wygląda ich dalsze życie. A wszystko z zaangażowaniem prawdziwych pasjonatów!

Debata ekspercka: „Jak naprawić nasz świat? Humanistyka wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego” (strefa klimatu i elektromobilności)

Każdego niemal tygodnia ukazują się kolejne raporty naukowców przedstawiające coraz bardziej dramatyczne scenariusze dotyczące sytuacji środowiskowej na planecie. Terminy, jakie pojawiają się w dogłębnych analizach akademików, naprawdę mrożą krew w żyłach: szóste wielkie wymieranie, biologiczna anihilacja, kryzys klimatyczny czy ekoapokalipsa. Potrzebny jest inny sposób widzenia świata – humanistyka środowiskowa proponuje myślenie relacyjne, które podkreśla wzajemne związki, współzależność, współbycie i współ-życie naturo-kultury, człowieka i środowiska, bytów i istot ludzkich i nie- -ludzkich. Środków zaradczych poszukają uczestnicy debaty: dr hab. Urszula Zajączkowska, Sonia Draga, Edwin Bendyk, dr Marcin Popkiewicz oraz jej prowadzący prof. dr hab. Ryszard Koziołek i prof. dr hab. Piotr Skubała.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Wykład: „Jak hakerzy wykradają informacje” (obszar techniki)

Ataki hakerskie stają się coraz częstszą zmorą internetu. Miliony dolarów wydanych na ugody z hakerami, wycieki danych czy ich szyfrowanie i żądanie okupu za klucz do odszyfrowania to sytuacje, o których regularnie słyszy każdy z nas. Jest tylko jedno ale... Jak to się dzieje i jak oni to robią? Czasem naprawdę nie trzeba wiele. Paweł Bednarz z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych wyjaśni, jakie są podstawowe błędy bezpieczeństwa w aplikacjach internetowych oraz jakich innych sztuczek używają hakerzy do kradzieży pieniędzy czy przejęcia kont w serwisach internetowych.

Stanowisko pokazowe: „Pogromcy PsychoMitów” (obszar nauk humanistyczno-społecznych)

Psychologia to dziedzina, która obecna jest w życiu każdego człowieka. Interesuje nas to, w jaki sposób myślimy, przeżywamy emocje i rozwiązujemy problemy. Przede wszystkim chcemy jednak wiedzieć, jak te oraz wiele innych umiejętności i procesów korygować, usprawniać czy rozwijać. Właśnie dlatego ciągle poszukujemy informacji o nowych odkryciach, dokonywanych przez psychologów, a w mediach często możemy usłyszeć czy przeczytać o sensacyjnych wynikach badań. Na stanowisku „Pogromcy PsychoMitów”, przygotowanym przez Studenckie Koło Psychoterapii i Treningu Psychologicznego z Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych, dowiemy się, jak krytycznie podchodzić do tych doniesień oraz jakie zwroty-chwyty stosowane przez autorów publikacji i reklam powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Będzie można także sprawdzić własną wiedzę z zakresu mitów psychologicznych, rozwiązując specjalnie przygotowany quiz.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Stanowisko pokazowe: „Inżynieria odwrotna – skaner 3D/drukarka 3D” (obszar techniki)

Technologia druku trójwymiarowego będąca początkowo jedynie jedną z metod szybkiego prototypowania zdobyła w ostatnim dziesięciu niezwykłą popularność. Na stanowisku zgłoszonym do 4. ŚFN przez dr. inż. Szymona Sikorskiego z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych zostanie pokazany proces skanowania przy wykorzystaniu skanera 3D oraz proces drukowania za pomocą drukarki 3D w technologii FDM (ang. Fused Deposition Modelling – termoplastyczny materiał wyciskany przez dysze). Efekt obu procesów – przedmioty wydrukowane w technologii 3D – publiczność festiwalowa będzie mogła zobaczyć z bliska.

Stanowisko pokazowe „Parametry elektryczne skóry” (obszar przyrody)

W jaki sposób można sprawdzić parametry elektryczne skóry? Należy przepuścić przez skórę dłoni lub przez inne tkanki, np. liść, prąd wysokiej częstotliwości, a następnie zbadać odpowiedzi pojemności i oporności. Parametry odczytane ze zmian napięcia i natężenia prądu płynącego przez tkankę związane są z jej stanem fizjologicznym. Metoda, którą zaprezentuje na tym stanowisku dr Marcin Lipowczan z Wydziału Nauk Przyrodniczych, jest stosowana np. do analizy bioimpedancji elektrycznej – bezpiecznego sposobu badania składu tkanek, który może być stosowany u osób chorych na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze.

Autorzy: Tomasz Płosa
Fotografie: Agnieszka Szymala