22 marca w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się XI gala wręczenia nagród środowiskowych Laur Studencki

Przyjaciele studentów nagrodzeni

Laury Studenckie to nagrody przyznawane przez studentów Uniwersytetu Śląskiego od 2007 roku. Są wyrazem podziękowania dla ludzi, organizacji oraz instytucji w znacznym stopniu przyczyniających się do rozwoju i upowszechnienia kultury akademickiej. Doroczne wyróżnienia zostały wręczone w następujących kategoriach: przyjaciel studenta, przyjazny dziekanat, promotor kultury studenckiej, organizacja przyjazna studentom, instytucja przyjazna studentom oraz nagroda honorowa.

Nagroda w kategorii przyjaciel studenta
przyznana została dr Marcie Chmielewskiej
z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ

Decyzją kapituły nagrodę honorową otrzymał mgr Tomasz Tokarski reprezentujący Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Nagroda w kategorii przyjaciel studenta przyznana została dr Marcie Chmielewskiej z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ za prostudencką postawę, życzliwość, profesjonalizm oraz wyjątkowe zaangażowanie w życie akademickie uczelni. W kategorii przyjazny dziekanat już po raz drugi wyróżnieni zostali pracownicy dziekanatu Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych za wychodzenie naprzeciw potrzebom studentów oraz wspieranie ich w kwestiach formalnych. Organizacją przyjazną studentom została Fundacja DKMS – wyróżniona za przygotowywanie akcji rejestracyjnych potencjalnych dawców szpiku, edukowanie w zakresie chorób krwi oraz promowanie wolontariatu i staży wśród studentów. W kategorii promotor kultury studenckiej nagrodę przyznano Muzeum Śląskiemu. Instytucja została doceniona za podejmowanie działań wspierających kulturę regionalną, a także wychodzenie naprzeciw inicjatywom zgłaszanym przez społeczność akademicką. Zwycięzcami w kategorii studenckie wydarzenie roku zostali Damian Kapusta i Marcin Kapusta za organizację studenckich wyjazdów pod marką TRIP konsolidujących społeczność studencką i integrujących samorządność studencką w Polsce.

Laureaci oraz organizatorzy tegorocznego Lauru Studenckiego

Podczas gali wręczono również nagrodę w konkursie „Innowacyjne Myślenie – nagroda im. Alberta Janoty” studentowi UŚ wyróżniającemu się kreatywnością i zaangażowaniem społecznym. Nagrodę otrzymał Piotr Miśta studiujący teologię i historię w ramach ISM.

Laureatom zostały wręczone tradycyjne statuetki kurosa – miniaturowej wersji pomnika studenta stojącego w samym środku kampusu Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej w Katowicach. Galę uświetnił występ Kuby Badacha z zespołem.

Autorzy: Redakcja
Fotografie: Grzegorz Adamek