28 czerwca w rektoracie UŚ odbyła się Gala Mistrzów Uniwersytetu Śląskiego

Sport jest bardzo ważny

Już po raz drugi środowisko akademickie naszej uczelni uhonorowało zawodniczki i zawodników, którzy w minionym roku akademickim zdobywali medale podczas akademickich mistrzostw Polski (AMP). Nie zapomniano również o ich trenerach, bez których sukcesy te nie byłyby możliwe.

Gala Mistrzów Uniwersytetu Śląskiego 2017
Gala Mistrzów Uniwersytetu Śląskiego 2017

Łącznie wyróżniono 46 sportowców oraz 7 szkoleniowców, którym nagrody wręczył prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów. Asystowali mu przedstawiciele wydziałów (dziekani, prodziekani, kierownicy instytutów), na których studiują poszczególni medaliści, a w przypadku trenerów – naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Katowic Sławomir Witek.

– Sport jest bardzo ważny – rozpoczął swoje okolicznościowe przemówienie prof. Ryszard Koziołek. – Jeden z polityków stwierdził nawet kiedyś, że obywatel, który nie uprawia żadnego sportu, powinien płacić wyższe podatki, co oczywiście jest zupełnie nierealne. Sam jednak doceniłem wartość aktywności fizycznej, kiedy zacząłem więcej czasu spędzać przy urzędniczym biurku. Tylko podczas wysiłku fizycznego jestem w stanie uporządkować kłębowisko myśli, którego doświadczam. I chociaż przez pierwszych dziesięć minut złoszczę się, że w ogóle jakąkolwiek aktywność powziąłem, to po tych dziesięciu minutach pojawiają się najlepsze myśli! To koresponduje ze zdaniem Friedricha Nietzschego, który napisał, żebyśmy nie dawali wiary żadnej myśli, która nie zrodziła się na wolnym powietrzu i podczas swobodnego ruchu.

W roku akademickim 2016/2017 reprezentanci AZS UŚ stawali na podium AMP w dziesięciu dyscyplinach: biegach przełajowych, ergometrze wioślarskim, judo, kolarstwie górskim, lekkiej atletyce, narciarstwie alpejskim, pływaniu, siatkówce plażowej, trójboju siłowym oraz wspinaczce sportowej. Aż troje naszych studentów przywiozło medale z zawodów mistrzowskich w dwóch różnych sportach: byli to Monika Hałasa (biegi przełajowe i lekkoatletyka), Mieszko Kuczański (kolarstwo górskie, narciarstwo alpejskie) oraz Sebastian Haratyk (narciarstwo alpejskie, wspinaczka sportowa).

W klasyfikacji generalnej AMP w poprzednim roku akademickim AZS UŚ uplasował się na 14. pozycji wśród ponad 150 polskich uczelni. Do zajmującej 10. miejsce w tym zestawieniu katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego nasi sportowcy stracili tylko 45,5 punkta, a jeszcze rok wcześniej różnica między obiema uczelniami (klasyfikowanymi dokładnie na tych samych lokatach) wynosiła aż 189 punktów.

Podczas Gali Mistrzów 2017 doceniono również wysiłek występującej w Futsal Ekstraklasie drużynie AZS UŚ Katowice, która w sezonie 2016/2017 zajęła w gronie 12 zespołów 9. miejsce i dlatego zobaczymy ją w najwyższej klasie rozgrywkowej także w tym roku. List gratulacyjny odebrał kierownik drużyny futsalu Bartosz Dobrowolski.

W uznaniu zasług dla Uniwersytetu Śląskiego pamiątkowy medal otrzymał trener Adam Górnik, opiekun sekcji judo.

Autorzy: Tomasz Płosa
Fotografie: Agnieszka Szymala