13 stycznia 2017 roku w Katowicach odbyła się VI Noc Biologów

Od wnętrza komórki po komety

Tradycyjnie w styczniu Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uczestniczy w ogólnopolskiej akcji znanej pod nazwą Noc Biologów, która jest przedsięwzięciem uniwersyteckich wydziałów biologicznych i przyrodniczych w całej Polsce. Tegoroczna VI edycja Nocy Biologów na WBiOŚ odbywała się pod hasłem „Życie na krawędzi”. Dla uczestników katowickiej edycji wydarzenia przygotowano blisko 70 spotkań z nauką w różnorodnej formie. Impreza była okazją do odwiedzenia nowoczesnych laboratoriów i zapoznania się z badaniami realizowanymi przez naukowców z WBiOŚ, ale również wysłuchania ciekawych prelekcji i aktywnego uczestnictwa w pokazach oraz w zajęciach warsztatowych.

W laboratorium mikrobiologii
W laboratorium mikrobiologii
„Kolorowa nauka”, czyli zajęcia z fizjologii roślin
„Kolorowa nauka”, czyli zajęcia z fizjologii roślin
Gościem wydarzenia był dr Tomasz Rożek, który opowiadał o kometach
Gościem wydarzenia był dr Tomasz Rożek, który opowiadał o kometach
Podczas tegorocznej imprezy można było spróbować swoich sił w sterowaniu U-1, czyli unibotowym propotypem
łazika marsjańskiego (Unibot, Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe)
Podczas tegorocznej imprezy można było spróbować swoich sił w sterowaniu U-1, czyli unibotowym propotypem łazika marsjańskiego (Unibot, Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe)
„Za bakteriami do Arktyki” – wykład dr. Sławomira Sułowicza z Katedry Mikrobiologii UŚ
„Za bakteriami do Arktyki” – wykład dr. Sławomira Sułowicza z Katedry Mikrobiologii UŚ
Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć m.in. sekcję serca
Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć m.in. sekcję serca

Wykład inauguracyjny pt. „Zwierzę na końcu języka” wygłosił literaturoznawca zajmujący się historią i teorią powieści nowoczesnej, zachęcający do „myślenia literaturą” prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Ale zanim poznaliśmy literackie spojrzenie na relacje człowieka i owadów, w interdyscyplinarną atmosferę Nocy Biologów wprowadziły uczestników słynne walce w wykonaniu duetu muzycznego FORBOE (mgr Agnieszka Hutniczak – doktorantka WBiOŚ, mgr Jolanta Błażełek – fortepian). Następnie leśnicy z Instytutu Badań Leśnictwa w Sękocinie Starym zaprosili uczestników wydarzenia na ucztę wiedzy o truflach i ich uprawie. Dowiedzieliśmy się, że trufle są grzybami workowymi jak drożdże i charakteryzują się podziemnym trybem życia.

Fakt, że życie jest wszędzie, potwierdzono wykładem o mikroorganizmach, które występują poza kołem podbiegunowym w wodach i lodowcach Spitsbergenu. Słuchacze prezentacji o bogactwie gatunkowym zakątków ciała człowieka mogli poczuć się zaskoczeni różnorodnością mikroorganizmów, które często „patrzą nam prosto w oczy i pozostają niezauważalne”.

Uczestnicy Nocy Biologów zgłębiali także tajemnice śpiących mózgów, które, jak się okazało, kryją marzenia i koszmary. Badane były podstawowe parametry ludzkiego organizmu ważne ze względu na udzielanie np. pierwszej pomocy. Uzbrojonym w mikroskopy okiem młodzi uczestnicy poznawali również życie w szklanej kapsule, czyli szalce. Było trochę magicznie, kiedy kolory w probówkach zmieniały się jak w kalejdoskopie, a substancje bulgotały. Dla wielu osób nauka okazała się nieco bajkowa, a czasami wręcz kosmiczna.

Tę kosmiczną atmosferę wprowadził dr Tomasz Rożek, prowadzący telewizyjnego programu SONDA 2. Podczas jego wykładu komety – posłańcy z odległych krańców Układu Słonecznego – raz po raz o włos mijały „pokład” auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska wypełnionej po brzegi „międzygalaktycznymi” wędrowcami. Ponadto Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe UŚ udostępniło planszę z fotograficzną powierzchnią Marsa, po której jeździł łazik marsjański sterowany przez uczestników spotkania.

Po opuszczeniu kosmicznych przestworzy młodzież miała okazję przenieść się w głąb ludzkiego serca, gdzie poznawała jego budowę anatomiczną i funkcje poszczególnych elementów.

Miłośnicy roślin mięsożernych mogli „zapolować” na własny okaz muchołówki amerykańskiej, różnych gatunków rosiczek, kapturnic i tłustoszy, odwiedzając kiermasz otwarty przez cały czas trwania wydarzenia.

Podczas Nocy Biologów 2017 w Katowicach funkcjonowała także jedyna w swoim rodzaju kawiarnia „BioCafe”, gdzie odbywały się dyskusje z gośćmi wydarzenia i mediami.

Honorowy patronat nad VI Nocą Biologów objęli JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk i dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget.

W ramach tegorocznego wydarzenia przygotowano ponad 3500 miejsc dla uczestników wykładów, laboratoriów, warsztatów, konkursów i wystaw. Po raz pierwszy współorganizatorem VI edycji Nocy Biologów był Instytut Badawczy Leśnictwa z Sękocina Starego. Organizację wydarzenia wsparli: Samorząd Studencki WBiOŚ, Akademia Młodych Biologów Lykeion, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacja Uniwersytetu Śląskiego, KZ NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Śląskiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego przy Uniwersytecie Śląskim oraz firmy Witko, PZU, Roche, Shim-pol, Linegal Chemicals, Eppendorf, EurX, Genomed, ING oraz Wydawnictwo Kubajak.

Składamy serdeczne podziękowania Instytutowi Badań Leśnictwa w Sękocinie Starym za współorganizację wydarzenia oraz sponsorom za wsparcie Nocy Biologów 2017 materiałami, które uczestnicy zajęć, quizów i konkursów otrzymali jako nagrody. Podziękowania składamy pracownikom, doktorantom i studentom, Kołom Naukowym „Planeta” i „Faunatycy” za przygotowanie i prowadzenie atrakcyjnych zajęć w laboratoriach i salach wykładowych wydziału. Wyrażamy wdzięczność za pomoc pracownikom dziekanatu, a szczególne podziękowania kierujemy do pracowników Działu Administracji WBiOŚ za nieocenioną pomoc w organizacji VI Nocy Biologów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do promocji i realizacji tegorocznej imprezy, za zaangażowanie i poświęcony czas, a uczestnikom za przybycie. Już teraz zapraszamy na VII Noc Biologów w styczniu 2018 roku w Katowicach.

Autorzy: Łukasz Chajec, Tomasz Płociniczak, Edyta Sierka
Fotografie: Z. Kuc, Aleksandra Kiernas