17 lutego i 12 marca odbył się III Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowany przez Instytut Chemii Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Pałac Młodzieży w Katowicach.

III Konkurs Chemiczny na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii

Składał się on z części pisemnej i laboratoryjnej. Pisemna, która odbyła się 17 lutego, miała charakter eliminacji, natomiast zadanie laboratoryjne (12.03) stanowiło finał konkursu. W eliminacjach wzięło udział 363 uczennic i uczniów z 65 szkół średnich. Co ciekawe (i ważne dla organizatorów) uczestnicy pochodzili nie tylko z regionu Śląska.

 

Prof. zw. dr hab. inż. Jarosław Polański i prorektor ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski
Prof. zw. dr hab. inż. Jarosław Polański
i prorektor ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski

 

Licznie reprezentowane były województwa: opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, młodzież przyjechała m.in. z Opola, Tarnowa, Wadowic, Bochni, Nowego Sącza, Rzeszowa, a także z tak odległych miast, jak Jelenia Góra czy Słupsk.

Do finału zakwalifikowało się 38 osób. W części pisemnej młodzież rozwiązywała zadania problemowe, natomiast w finale - niezbyt skomplikowane manualnie zadanie laboratoryjne. Przed częścią pisemną odbył się wykład popularnonaukowy prof. UŚ dr hab. inż. Stanisława Krompca pt.: "Chiralność - właściwość materii wszechobecna czy egzotyczna".

Na zakończenie pierwszego dnia konkursu młodzież i jej opiekunowie uczestniczyli w pokazach efektownych eksperymentów chemicznych (reakcje oscylacyjne, bijące serce rtęci i inne). Konkurs był również okazją do rozmów z przedstawicielami władz, pracownikami i studentami Wydziału.

Laureatami trzech pierwszych miejsc w konkursie zostali: Katarzyna Nawara, uczennica I LO im. St. Staszica w Chrzanowie, Wojciech Szafranek, uczeń II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach, Damian Makieła, uczeń II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu.

Laureaci i finaliści otrzymali nagrody. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc: odtwarzacze MP3 iPod, książki i upominki ufundowane przez sponsorów konkursu. Finaliści książki oraz upominki ufundowane przez: Firmę MERCK, głównego sponsora konkursu, "WITKO", "SYNTAL" oraz "JKK-Moto", "CKA", "Sigma-Aldrich", "Dekochem", POCh-S.A., "Bruker Polska", "Chempur", "IPS", "Juvena", "Savona-Pollena", PTChem, "Mastik", ZNP i NSZZ "Solidarność". Były to książki o tematyce chemicznej i popularnonaukowej, zestawy kosmetyków firmy Pollena Savona, zegarki firmowe "Bruker", koszulki firmowe Uniwersytetu Śląskiego i inne.

Specjalnymi nagrodami wyróżniono nauczycieli chemii: Marzannę Mąsior z I LO im. St. Staszica w Chrzanowie za wkład pracy włożony w przygotowanie zwyciężczyni Konkursu (nagrodę ufundował ZNP), Bożenę Drobek z IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu za wkład pracy włożony w przygotowanie największej liczby finalistów konkursu (5 uczniów); fundatorami nagród byli : PTChem i NSZZ "Solidarność".

Podczas trwania zawodów sponsorzy mieli możliwość promowania swojej działalności. Patronat nad konkursem sprawowali: dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii prof. dr hab. Maciej Sablik oraz dyrektor Instytutu Chemii prof. dr hab. inż. Jarosław Polański.

Autorzy: Stanisław Krompiec
Fotografie: Lucyna Sadzikowska