14 stycznia w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy "9. Międzynarodowego Sympozjum Emalii Artystycznej".

SMALT 2008

Od 1999 r. gospodarzem corocznych spotkań jest urocze miasteczko Frydlant nad Ostravici, które inicjatywą rozwijania zainteresowań emalią artystyczną nawiązuje do 150-letniej tradycji emalierstwa i odlewnictwa na Podbeskidziu. Po raz drugi sympozjum jest dotowane z funduszy unijnych w ramach Projektu Wyszehradzkiego. Niestrudzonymi propagatorami "smaltu" i organizatorami warsztatów są: starosta miasta Frydlant nad Ostravici inż. Bohumil Dolansky i komisarz dr Karel Bogar, który skrupulatnie dokumentuje efekty twórcze artystów poprzez filmy, reprodukcje, publikacje katalogowe towarzyszące kolejnym wystawom, a także dba o wzbogacanie zbiorów Muzeum Emalierstwa w rodzinnym miasteczku.

Zderzenie różnorodnych szkół indywidualnych preferencji artystycznych, rodzimych tradycji w międzynarodowym składzie artystów uczestniczących w czerwcowym sympozjum dało interesujące rezultaty artystyczne i warsztatowe poprzez eksperymentowanie z formą, materią, kolorem, których efekty zaprezentowano w cieszyńskiej galerii.

W spotkaniu brali udział artyści: Barbara Baumrukova, Eva Kućerova-Landsbergrova, Petr Bednar i Antonin Gavlas z Czech, Elżbieta Kuraj i Janusz Karbowniczek z Polski, Katalin Hollósy z Węgier, Miroslav Kollar ze Słowacji, Annemarie Timmer i Christine van der Ree z Holandii, Elizabeth Turrell z Anglii, Marie-Therese Masias z Francji i Ulrike Zehetbauer z Austrii.

Emalierstwo, znane od czasów starożytnego Egiptu, kojarzy się głównie ze sztuką dekoracyjną, złotnictwem, biżuterią i sztuką sakralną. W Europie, najdłuższymi tradycjami /od XII wieku/ może się poszczycić do dziś prężnie działający ośrodek w Limoges.

Współczesne emalierstwo znajduje zastosowanie w architekturze i wzornictwie. Emalia na blasze jako forma autonomicznej wypowiedzi artystycznej, wciąż żywa, odkrywająca nowe możliwości malarskiego doświadczania, dynamicznie rozwija się w krajach Europy, natomiast w Polsce jest prawie nieznana. Uczestniczenie w projekcie wiąże się dla nas z szansą reaktywowania techniki emalii artystycznej i szerszego zainteresowania nią środowiska, a przede wszystkim studentów.

Christine van der Ree z Holandii – Refuge Christine van der Ree z Holandii – Refuge

 

 

Annemarie Timmer z Holandii - Wieczór Annemarie Timmer z Holandii - Wieczór

 

 

Katalin Hollósy z Węgier - Stogi Katalin Hollósy z Węgier - Stogi

 

 

Antonín Gavlas z Czech – Modré pole Antonín Gavlas z Czech – Modré pole

 

 

Elżbieta Kuraj z Polski - Krajobraz Elżbieta Kuraj z Polski - Krajobraz

 

 

Miroslav Kollár ze Słowacji – Zelený les Miroslav Kollár ze Słowacji – Zelený les

 

 

Elizabeth Turrell z Anglii – Yellow I Elizabeth Turrell z Anglii – Yellow I

 

 

Petr Bednář z Czech – Vĕčné zrození II Petr Bednář z Czech – Vĕčné zrození II

 

Autorzy: Elżbieta Kuraj
Fotografie: Jerzy Pustelnik