Kronika Uniwersytecka - Luty 2009

ZODIAK" W STUDENCKIM KLUBIE FILMOWYM

Na czym polega tworzenie profili psychologicznych seryjnych zabójców? Czym zajmuje się psychologia śledcza? Aby spróbować odpowiedzieć na te pytania Samorząd Studencki UŚ zaprosił 16 grudnia 2008 r. na kolejne spotkanie Studenckiego Klubu Filmowego, mgr. Bartosza W. Wojciechowskiego z Zakładu Psychologii Klinicznej i Sądowej UŚ. Tłem do rozważań była intrygującą podróż z filmem Zodiak (2007) reż. Davida Finchera, opartym na prawdziwej historii seryjnego mordercy.

"UDOWODNIJ, ŻE NIE JESTEŚ OSŁEM, CZYLI DO CZEGO SŁUŻY RETORYKA"

17 grudnia 2008 r. Wydawnictwo Naukowe PWN i Pracownia Retoryki Uniwersytetu Śląskiego zaprosili na spotkanie Udowodnij, że nie jesteś osłem, czyli do czego służy retoryka, które zostało zorganizowane z okazji ukazania się książki RETORYKA pod redakcją Piotra Wilczka, Marii Barłowskiej i Agnieszki Budzyńskiej-Dacy. Spotkanie poprowadził kierownik Pracowni Retoryki UŚ prof. dr hab. Dariusz Rott.

PROF. KAZIMIERZ POLAŃSKI DOKTOREM HONORIS CAUSA UŚ

Decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego tytuł doktora honoris causa otrzymał profesor Kazimierz Polański, profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, językoznawca światowej sławy, autor fundamentalnych prac z zakresu językoznawstwa ogólnego i słowiańskiego, współtwórca polskiej terminologii językoznawczej, wybitny znawca języka połabskiego, założyciel neofilologii w Uniwersytecie Śląskim, wychowawca pokoleń polskich językoznawców. Uroczystość odbyła się 18 grudnia.

"PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI"

8 stycznia 2009 r. w Rondzie Sztuki w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej, której gośćmi byli: specjalista od budowy naszej planety - prof. Marek Grad z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Krzysztof Recielski, geograf i speleolog. Obaj starali się odpowiedzieć na pytania: jak zbudowane jest wnętrze Ziemi? Czy to prawda, że o naszej własnej planecie wiemy niewiele więcej niż o innych w Układzie Słonecznym? Czy kiedykolwiek uda się odbyć podróż do wnętrza Ziemi? Całość spotkania tłumaczona była na język migowy. W przerwach naukowej dyskusji wystąpił Michał Czachowski (gitara flamenco).

KONFERENCJA "WYWIAD W SŁUŻBIE DYPLOMACJI"

10 stycznia w auli rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja zatytułowana Wywiad w służbie dyplomacji, która stanowiła część śląskiej sesji wyjazdowej Akademii Młodych Dyplomatów. Słuchacze AMD w okresie od 9 do 11 stycznia 2009 roku odwiedzili trzy śląskie miasta: Gliwice, Katowice i Tychy, gdzie mieli okazję zapoznać się z kulturą i atrakcjami turystycznymi regionu, zaś w sobotę 10 stycznia wzięli udział w konferencji z udziałem ekspertów z kraju i z zagranicy, poświęconej roli, jaką służby specjalne odgrywają w dyplomacji. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in.: gen. Marek Dukaczewski, b. szef Wojskowych Służb Informacyjnych, b. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, b. oficer wywiadu wojskowego PRL i III RP, Grzegorz Poznański, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Sebastian Rybarczyk, historyk, publicysta, członek Rady Programowej Centrum Studiów Strategicznych, b. pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, b. dyrektor programowy Instytutu Badań Wschodnich.

Akademia Młodych Dyplomatów jest istniejącym od 2004 roku całorocznym programem edukacyjnym przygotowującym studentów ostatnich lat studiów oraz młodych absolwentów do rekrutacji do polskiej służby zagranicznej, polskiej służby cywilnej oraz instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych. W ramach programu słuchacze mają okazję zapoznać się zarówno z procedurą konkursową obowiązują w poszczególnych instytucjach, jak i z praktycznym wymiarem pracy w wybranych przez siebie zawodach. Więcej informacji na temat Akademii znaleźć można na stronie internetowej www.akademia.diplomacy.pl

Głównym organizatorem Akademii Młodych Dyplomatów jest Forum Młodych Dyplomatów, ogólnopolska, apolityczna organizacja pozarządowa o statucie organizacji pożytku publicznego, będąca organizacją partnerską Rady Europy. Więcej o FMD znaleźć można na www.diplomacy.pl i www.slask.diplomacy.pl

Honorowy patronat nad konferencją objął Uniwersytet Śląski w Katowicach.

"AKTYWNY W SZKOLE - AKTYWNY W ŻYCIU"

14 stycznia w auli im. K. Lepszego w rektoracie UŚ odbyła się konferencja inaugurująca projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Aktywny w szkole - aktywny w życiu.

Jest on skierowany do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły. Wezmą w nim udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Szczególnie ważnym partnerem projektu będą szkoły z terenów wiejskich.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.aktywny-w-szkole.us.edu.pl

PROJEKT DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH "PARTNERZY W NAUCE"

Konferencja inaugurująca projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Partnerzy w nauce odbyła się 15 stycznia w auli im. K. Lepszego w rektoracie UŚ. Głównym celem projektu będzie kształtowanie w uczniach szkół ponadgimnazjalnych kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, informatycznych oraz przedsiębiorczości. Oferta projektu skierowana jest do 80 szkół ponadgimnazjalnych, zlokalizowanych na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.partnerzy-w-nauce.us.edu.pl

GALA WRĘCZENIA LAURÓW STUDENCKICH

15 stycznia w katowickim kinoteatrze Rialto odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród środowiskowych Laurów Studenckich. Studenci Uniwersytetu Śląskiego przyznali statuetki osobom i instytucjom, które w ostatnim roku szczególnie przyczyniły się do rozwoju i upowszechniania kultury studenckiej. W kategorii organizacja przyjazna studentom nagrodę przyznano Firmie Ubezpieczeniowej PZU, tytuł przyjaciela studenta otrzymał Piotr Dłucik, wydarzeniem kulturalnym roku był Festiwal Filmowy Kino na Granicy, promotorem kultury studenckiej - Redakcja Programu Serwus. Nagrodę honorową odebrał Adam Fudali.

OPRACOWAŁA
AGNIESZKA SIKORA